Gdzie spędzić majówkę w Lubuskiem? Atrakcji, świetnych miejsc – znanych i nieznanych jest wiele. Jeśli nie masz pomysłu to zapraszam do naszej mapy lub do poniższego wpisu! Przygotowaliśmy kilka ciekawych propozycji zamiennych dla grilla na ogrodzie. Każdy znajdzie coś dla siebie. Majówka Lubuskie -zobaczcie co mamy:
1. Tajemniczy las i trzy wieże w okolicach Żar.
Czy lubuskie jest na wysokim poziomie? ; ) Odpowiedź na to pytanie znają w Żarach, gdzie obok miasta znajduje się ciekawy teren oraz najwyższy (ponoć, bo niewiadomo… chyba ; ) ) szczyt naszego województwa. Po drodze można stanąć pod trzema wieżami – pierwsza powstała ok. 1860, druga ok. 1915, trzecia ok. 1980 r. Czyli jeżeli będzie czwarta to pewnie około 2035? (chyba matma to nie jest moją mocną stroną)
2. Wieże widokowe na pograniczu województw – Lubuskiego i Wielkopolskiego.
Jeżeli ta ilość przyprawia was o zawrót głowy to mamy wersję soft: dwie wieże, ale za to z jakim widokiem! Widać pięknie lubuski skarb, czyli lasy i między innymi chyba wszystkim znane jezioro Sławskie. Dodatkowo należy dodać, że leżą one na długim szlaku rowerowym, można zatem się zmęczyć w stopniu lekkim/umiarkowanym/dużym – jak kto lubi : )
3. Ośno Lubuskie – Czy to wieża? Czy to baszta?
Polecamy również wycieczki w czasie – tak … dajmy na to … do średniowiecza! : ) Dla młodych adeptów sztuki fortecznej dobry będzie spacer wzdłuż murów miejskich Ośna. Na pewno wiecie jak broniły się kiedyś miasta? Potraficie policzyć te wszystkie wieże i się nie pomylić? A już na pewno będziecie się głowić czym różni się wieża od baszty! Uwaga rodzice: dzieci po tej wycieczce mogą stać się trudniejsze do zdobycia (polecamy oblężenie i branie głodem).
1. Romantyczne Zatonie.
Lubuskie na majówkę ma dla nas wiele pięknych zabytków !Przepiękne ruiny pałacu, wspaniale odrestaurowana dawna Oranżeria oraz niezwykle malowniczy park. Idealne miejsce na leniwe spacery dla miłośników pysznych słodkości, oferowanych przez miejscową kawiarnię.
2. Lubniewice – Park Miłości.
Jest to miejsce nie tylko dla zakochanych ; ) Doskonale odnajdą się tutaj i mali podróżnicy, którzy z chęcią przejdą się najdłuższą kładką w życiu, odnajdą tajemniczy kamień, policzą kłódki na Mostku Miłości, przejdą szlakiem sercowych tabliczek i pobawią się na zakopanym w piasku placu zabaw.
3. Park i pałac w Żaganiu.
Park rodem z Wersalu – malowniczo, elegancko i bez nudy. To ogromne założenie oferuje nam dwa place zabaw, szlak historyczny z wieloma ciekawostkami, dwa wodospady, bażanciarnię i wiele przyjemnie spędzonych godzin. Gorąco polecamy nasz zdecydowanie najulubieńszy park w województwie : )
4. Cztery Parki w jednym – piękne założenie pałacowe w Iłowej
Ogród w stylu francuskim, angielskim, chińskim i japońskim w jednym miejscu. Największa kolekcja różaneczników w województwie (które przecież w maju kwitną ! ; ) ). Miejsce będące inspiracją dla wielkich ogrodów w kraju. Po prostu pięknie.
1. Urokliwy cypel i piękne plaże – Jodłów (gmina Nowa Sól)
W tym roku modne morsowanie, zatem nie może zabraknąć drugiego lubuskiego skarbu, czyli jezior! Jedno urokliwe miejsce nad taflą rześkiej wody znajdziemy w Jodłowie, niedaleko Zielonej Góry. Jest maj, czyli nie przyda się sprzęt do robienia przerębla, ale przydadzą się puchowe kąpielówki, najlepiej od razu z rękawiczkami i kapturem. Ponoć Borat już takie zaprojektował 😉
2. Malowniczy port – cypel Cigacice
Lubisz pić zimne piwko patrząc jak sąsiad ciężko pracuje? Polecamy Cigacice, gdzie na brzegu Odry co kilkadziesiąt metrów ktoś uczy się nadawać sygnały dymne albo po prostu smaży kiełbaski. W tle remont zabytkowego mostu, na wodzie katamarany, a w oddali średniowieczne zamki z betonu. Tu po prostu trzeba przybywać i przebywać.
3. Góra piachu, plaża i piękne widoki – Gryżyce.
Wielka góra piachu, wystająca ponad szczyty drzew, otoczona malowniczymi stawami. Do tego niesamowite plaże i boski zachód słońca. Dorzućmy super widoki po horyzont oraz świetne miejsce na rozbicie namiotu lub kemping.
1. Bojadła – największa Lubuska piaskownica i … kolejny cypel ?
No cypel. Tak nazywa się użytek ekologiczny na wydmie. Co robi wydma w Lubuskim? Morza szuka może? Nie mniej trzeba ją zobaczyć zanim sobie pójdzie (bo się przemieszcza… powoli… ponoć). Wielka góra piachu ucieszy wszystkich, a wrażenia i widoki niezapomniane. Idealne miejsce na łapanie słońca i na ćwiczenia z parawanem, przecież nad Bałtyk nie można jechać niewyćwiczonym. Sąsiad już pewnie opanował wbijanie klapkiem do perfekcji.
2. Bajkowa Zagroda – Zielona Góra
Ciekawe miejsce dla najmłodszych znajdziemy w Zielonej Górze. Udając się do tamtejszego ogrodu botanicznego można sekretnym przejściem przenieść się w miejsce, gdzie każde dziecko znajdzie coś dla siebie: zwierzątka z dalekich krajów oraz te dobrze znane, postaci z bajek, place zabaw i wielkie robactwo. Dorośli jak mają więcej oczu niż dzieci to zdążą nawet jakieś budzące się do życia rośliny pooglądać.
3. Nowiny Wielkie – Park dinozaurów
Coś co ucieszy każdego 5 latka to z pewnością są dinozaury! Niedaleko Gorzowa Wlkp. znajduje się cały park tematyczny im poświęcony (oraz innym formom życia sprzed tysięcy lat). Giganty naturalnej wielkości robią wrażenie też na starszych i tych całkiem dorosłych. Na koniec obowiązkowo trzeba odkryć w sobie paleontologa i wydobyć spod ziemi szkielet prehistorycznego gada.
4. Zielony Przystanek w Zielonej Górze.
Mała propozycja na majowe popołudnie. Między ulicami Nową, Lechitów i W. Orkana w Zielonej Górze jest sobie niewielki skwer. Wydawałoby się, że ot drzewa, jakieś krzaki. Ale nie koniecznie. Ponieważ w środku jest bardzo fajne i ciekawe miejsce.
5. Park Krasnala – największy plac zabaw. Nowa Sól.
Miejsce odwiedzane przez rodziny z dziećmi z całego województwa, a może i kraju. Obszar nagrodzony za najlepszy kompleks rekreacyjno – sportowy podczas konferencji “Transgraniczna aktywność sportowa i rekreacyjna”. Park Krasnala, skateparki, mini zoo, park linowy… i wiele, wiele innych!
A TUTAJ WIĘCEJ DARMOWYCH PROPOZYCJI DLA DZIECI W LUBUSKIM I OKOLICACH : ) (klik)
1. Tajemnicza dziura w jeziorze! – Czerwieńsk (koło Zielonej Góry)
Niesamowita anomalia? Niewyjaśniony fenomen? Eksperyment NASA czy prasłowiańska klątwa? A może praca zaliczeniowa Mojżesza z czasów studiów na UZecie? Skąd w bezkresnej tafli wody się wzięła dziura? To koniecznie trzeba zobaczyć!
2. Mauzolea i grobowce Lubuskie – czy odnajdziesz je wszystkie?
Stanowczo zabrania się oglądania ich wszystkich na raz, gdyż ciekawe lubuskie grobowce są rozsiane po całym województwie. Jest ich tyle, ze nie wszystkie jeszcze udało się nam odwiedzić. Niemniej docieranie do nich przez zarośla i wypatrywanie kolumn pomiędzy drzewami jest niesłychanie ekscytujące. Jeżeli jednak masz zamiar „złapać je wszystkie” w tę majówkę swoją podróż zacznij od … lekarza ; )
3. Opuszczona papiernia w Żaganiu – celebrytka wśród ruin.
Kto kojarzy serial o czterech Panach, psie i czołgu musi to miejsce odwiedzić. Wszystko w przepięknym i niezwykle malowniczym otoczeniu zieleni i szumu płynącej wody.
4. Wielkie, tajemnicze bunkry – Świdnica pod Zieloną Górą.
Pod zielonogórską Świdnicą znajdują się dwa ciekawe obiekty związane z II wojną światową. Olbrzymie schrony znajdują się blisko siebie i posiadają zbliżoną formę. Ich przeznaczenie nie jest jasne i krąży na ich temat wiele legend. Co mieściło się kiedyś w tych wielkich, tajemniczych betonowych konstrukcjach?
WIĘCEJ TUTAJ KLIK LUB NA MAPIE:
https://zmisiemwteczce.pl/mapa_atrakcji_dla_dzieci_lubuskie/
MAPA ATRAKCJI DLA DZIECI I DOROSŁYCH. POLSKA ZACHODNIA
Dokąd dzisiaj (197) Dolina Baryczy (10) Dolnośląskie (58) KAMPER(L)OVE (24) Kujawsko-Pomorskie (2) Life-Parenting (6) Lubuskie (96) Opolskie (7) Pomorskie (14) pow. bolesławiecki (7) pow. czarnkowsko-trzcianecki (1) pow. gorzowski (7) pow. grodziski (2) pow. górowski (1) pow. głogowski (7) pow. jaworski (1) pow. karkonoski (1) pow. kościański (2) pow. legnicki (3) pow. leszczyński (4) pow. lubański (1) pow. lubiński (6) pow. lwówecki (1) pow. milicki (10) pow. międzyrzecki (1) pow. nowosolski (14) pow. oławski (1) pow. polkowicki (8) pow. rawicki (2) pow. strzelecko-drezdenecki (3) pow. sulęciński (9) pow. słubicki (5) pow. trzebnicki (1) pow. wolsztyński (4) pow. wrocławski (1) pow. wschowski (2) pow. zielonogórski (22) pow. złotoryjski (1) pow. świebodziński (9) pow. żagański (13) pow. żarski (9) Uncategorized (1) Wielkopolskie (18) Zachodnio-Pomorskie (2) Śląskie (2)