Przejdź do treści

OPUSZCZONE, NIE ZAPOMNIANE. LUBUSKIE MAUZOLEA I GROBOWCE .

Udostępnij

Wybierając ciekawe miejsca do odwiedzenia bardzo często poszukujemy miejsc nieoczywistych, rzadko spotykanych w przewodnikach. Ponieważ drzemie jakiś niesłychany magnetyzm w ruinach, wokół których kiedyś tętniło życie, to właśnie je odwiedzamy z największą przyjemnością. 

Dziś te zapomniane miejsca powoli pochłania natura. Niespiesznie zamienia budynki w bezkształtne zwały gruzu. Aby zobaczyć te pomniki chwały dawanych czasów niekiedy musimy się przedzierać przez chaszcze i zarośla by dotrzeć do nich, zanim całkowicie przestaną istnieć. A także by zostać jednymi z ostatnich świadków ich historii.

Czym są, a raczej były mauzolea i grobowce? W jakim celu i gdzie powstawały? Zwykle mauzoleum stanowiło miejsce pochówku właściciela i jakiegoś majątku ziemskiego i jego rodziny. Budowano je na terenie parku otaczającego rezydencję. Była to niewielka budowla wkomponowana w parkową zieleń. Dziś pałace to ruiny, parki dawno zarosły skrywając przed ciekawskimi piękne obiekty.

Zdarza się też, że wspaniałe grobowce odnajdziemy również na dawnych cmentarzach. Wyraźnie odznaczają się od pozostałych, a swoją formą przypominają chwałę pochowanych w nich osób. Kilka z tych majestatycznych budowli zachowało się na terenie województwa lubuskiego i niżej przedstawiamy te, w których byliśmy:

1. JARNATÓW (powiat sulęciński)

Mauzoleum liczy sobie około 100 lat. Składa się w zagłębionego w stoku wzgórza grobowca, ponad którym znajduje się eliptyczna kopuła wsparta na antycznych kolumnach. Całość przypomina niewielką grecką świątynię.

Więcej informacji, tipów i wskazówek tu: MAUZOLEUM JARNATÓW

2. GLISNO (powiat sulęciński)

Grobowiec powstał około 150 lat temu na terenie przypałacowego parku. Wzniesiono go w stylu neogotyckim, co zdradzają liczne luki ostre. Wkomponowany został w parkowe wzgórze. Wejście wieńczy herb rodziny von Wartenberg i von Kalckruth, ówczesnych właścicieli całego założenia.

Więcej informacji, tipów i wskazówek tu: MAUZOLEUM GLISNO

3. KONOTOP (powiat nowosolski)

Okazałe mauzoleum powstało około 150 lat temu w nawiązującym do antyku stylu neoklasycystycznym. Posiada wewnętrzny dziedziniec, po którego obu stronach znajdują się podcienie wsparte na greckich kolumnach. Pod nimi spoczęli przedstawiciele rodu von Foerster.

Więcej informacji, tipów i wskazówek tu: MAUZOLEUM KONOTOP

4. DRWALEWICE (powiat nowosolski)

Grobowiec w Drwalewicach to prawdziwa mieszanka stylów. Jego front kojarzy się z Egiptem faraonów, drewniane kolumny ze starożytną Grecją, a ostrołuczne okna to oczywiście styl gotycki. Takie łączenie różnych styli w jednej budowli nazywa się eklektyzmem, który był bardzo modny ok. 150 lat temu i takie mauzoleum zamarzyło się rodzinie on Eichmann, którzy byli właścicielami pobliskiego pałacu.

Więcej informacji, tipów i wskazówek tu: MAUZOLEUM DRWALEWICE

5. ŁAZ (powiat żarski)

W środku lasu znajduje się ciekawe założenie cmentarne, które ok. 100 lat temu wzniósł ród Richter (właścicieli położonej niedaleko kopalni i elektrowni). Składa się ono z dwóch pawilonów przypominających greckie świątynki. Grobowcowi towarzyszyły groby górników, z którymi rodzina żyła w przyjaźni.

Więcej informacji, tipów i wskazówek tu: MAUZOLEUM ŁAZ

6. SOKOŁÓW (powiat nowosolski)

Na samym środku dawnego cmentarza ewangelickiego, wśród porastających go drzew znajduje się kaplica grobowa, pod którą ulokowano kryptę. W niej złożono przedstawicieli rodziny von Lehwaldt. Z podanych na tablicach dat śmierci można przypuszczać, że powstała około 1890 r. Wybudowano ją w stylu historycznym.

Więcej informacji, tipów i wskazówek tu: GROBOWIEC SOKOŁÓW

7. GORUŃSKO (pow. międzyrzecki)

Do mauzoleum w Goruńsku wiedzie aleja ogromnych starych dębów. Sama budowla powstała blisko 150 lat temu i swoją formą nawiązuje do antycznej świątyni. Front stanowi portyk wsparty na kolumnach, a we wnętrzu znajduje się nisza. Miejsce pochówku znajdowało się poniżej. Grobowiec wniosła rodzina von Buttner, która w 1862 r. stała się właścicielami pobliskiego pałacu, który niestety nie zachował się do dziś.

8. PODLEGÓRZ (pow. zielonogórski)

Niedaleko urokliwego kościoła, na cmentarzu w Podlegórzu, znajduje się pokaźna kaplica grobowa, która stoi tu już od ponad stu lat. Obie budowle wzniesione zostały za sprawą rodu von Reuss (ich wspaniałą siedzibę stanowił pałac w Trzebiechowie, obecnie szkoła). Wspaniałe mauzoleum tej znanej i ważnej rodziny przetrwało w niemal nienaruszonym stanie udowadniając, że razem z piękna formą odznacza się wyjątkowo solidnym wykonaniem.

9. DRZENIÓW (pow. słubicki)

Ukryte w leśnym gąszczu neogotyckie mauzoleum bardziej przypomina kaplicę lub niewielki kościółek. Powstało ok. 100 lat temu dla właścicieli miejscowego pałacu, który nie dotrwał do naszych czasów. Jego solidne mury wzniesiono z kamienia łamanego. Co ciekawe jego wnętrze nie było tynkowane, a wykonano je z kamienia tak jak na zewnątrz.

Więcej informacji, tipów i wskazówek tu: Mauzoleum Drzeniów – Lubuskie

10. WYSZANÓW (pow. wschowski)

Nietypowe mauzoleum rodowe znajduje się na skraju dawnego parku. Zostało ono przeznaczone dla pochówku 10 przedstawicieli rodu (na niewielkim dziedzińcu znajdują się komory grobowe z miejscowo pozawalanymi sklepieniami), jednak większość krypt nie została nigdy wykorzystana. Powstało z granitu ok. sto lat temu.

Więcej informacji, tipów i wskazówek tu: Mauzoleum Wyszanów – Lubuskie

11. WYSZANÓW (pow. wschowski)

Neogotycka kaplica została wbudowana w ruinę kościoła z XIV w. Dziś sama jest w stanie ruiny. Powstała blisko 200 lat temu dla ówczesnych właścicieli pałacu, który nie zachował się do naszych czasów. Kaplica grobowa posiada kamienne elewacje.

Więcej informacji, tipów i wskazówek tu: Mauzoleum Wyszanów – Lubuskie

12. LASOCIN (pow. nowosolski)

Niepozorna droga prowadząca ze wsi do lasu niczym nie zdradza, co można w nim odnaleźć. Poza dawnym cmentarzem ulokowano tam niewielką kaplicę grobową dla właścicieli miejscowego pałacu. Zapomniane mauzoleum wzniesiono z cegły na planie kwadratu.

Więcej informacji, tipów i wskazówek tu: Mauzoleum Lasocin – Lubuskie

JEŚLI CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO TO ZAOBSERWUJ NAS NA MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH !

ciekawostka (81) cmentarz (9) Czyste piękno (1) dolnośląskie (44) jezioro (5) kamper (27) kaplica (8) kościół (21) las (7) life&parenting (2) lubuskie (64) mapa (1) mauzoleum (19) militarne (4) muzeum (4) opolskie (2) park (57) pałac (46) plac zabaw (36) plaża (14) ruiny (35) wielkopolskie (14) wieża (10) zachodnio-pomorskie (1) zamek (12)


Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.