OPUSZCZONE, NIE ZAPOMNIANE. LUBUSKIE MAUZOLEA I GROBOWCE .

Udostępnij

Wybierając ciekawe miejsca do odwiedzenia bardzo często poszukujemy miejsc nieoczywistych, rzadko spotykanych w przewodnikach. Ponieważ drzemie jakiś niesłychany magnetyzm w ruinach, wokół których kiedyś tętniło życie, to właśnie je odwiedzamy z największą przyjemnością. 

Dziś te zapomniane miejsca powoli pochłania natura. Niespiesznie zamienia budynki w bezkształtne zwały gruzu. Aby zobaczyć te pomniki chwały dawanych czasów niekiedy musimy się przedzierać przez chaszcze i zarośla by dotrzeć do nich, zanim całkowicie przestaną istnieć. A także by zostać jednymi z ostatnich świadków ich historii.

Czym są, a raczej były mauzolea i grobowce? W jakim celu i gdzie powstawały? Zwykle mauzoleum stanowiło miejsce pochówku właściciela i jakiegoś majątku ziemskiego i jego rodziny. Budowano je na terenie parku otaczającego rezydencję. Była to niewielka budowla wkomponowana w parkową zieleń. Dziś pałace to ruiny, parki dawno zarosły skrywając przed ciekawskimi piękne obiekty.

Zdarza się też, że wspaniałe grobowce odnajdziemy również na dawnych cmentarzach. Wyraźnie odznaczają się od pozostałych, a swoją formą przypominają chwałę pochowanych w nich osób. Kilka z tych majestatycznych budowli zachowało się na terenie województwa lubuskiego i niżej przedstawiamy te, w których byliśmy:

1. JARNATÓW (powiat sulęciński)

Mauzoleum liczy sobie około 100 lat. Składa się w zagłębionego w stoku wzgórza grobowca, ponad którym znajduje się eliptyczna kopuła wsparta na antycznych kolumnach. Całość przypomina niewielką grecką świątynię.

Więcej informacji, tipów i wskazówek tu: MAUZOLEUM JARNATÓW

2. GLISNO (powiat sulęciński)

Grobowiec powstał około 150 lat temu na terenie przypałacowego parku. Wzniesiono go w stylu neogotyckim, co zdradzają liczne luki ostre. Wkomponowany został w parkowe wzgórze. Wejście wieńczy herb rodziny von Wartenberg i von Kalckruth, ówczesnych właścicieli całego założenia.

Więcej informacji, tipów i wskazówek tu: MAUZOLEUM GLISNO

3. KONOTOP (powiat nowosolski)

Okazałe mauzoleum powstało około 150 lat temu w nawiązującym do antyku stylu neoklasycystycznym. Posiada wewnętrzny dziedziniec, po którego obu stronach znajdują się podcienie wsparte na greckich kolumnach. Pod nimi spoczęli przedstawiciele rodu von Foerster.

Więcej informacji, tipów i wskazówek tu: MAUZOLEUM KONOTOP

4. DRWALEWICE (powiat nowosolski)

Grobowiec w Drwalewicach to prawdziwa mieszanka stylów. Jego front kojarzy się z Egiptem faraonów, drewniane kolumny ze starożytną Grecją, a ostrołuczne okna to oczywiście styl gotycki. Takie łączenie różnych styli w jednej budowli nazywa się eklektyzmem, który był bardzo modny ok. 150 lat temu i takie mauzoleum zamarzyło się rodzinie on Eichmann, którzy byli właścicielami pobliskiego pałacu.

Więcej informacji, tipów i wskazówek tu: MAUZOLEUM DRWALEWICE

5. ŁAZ (powiat żarski)

W środku lasu znajduje się ciekawe założenie cmentarne, które ok. 100 lat temu wzniósł ród Richter (właścicieli położonej niedaleko kopalni i elektrowni). Składa się ono z dwóch pawilonów przypominających greckie świątynki. Grobowcowi towarzyszyły groby górników, z którymi rodzina żyła w przyjaźni.

Więcej informacji, tipów i wskazówek tu: MAUZOLEUM ŁAZ

6. SOKOŁÓW (powiat nowosolski)

Na samym środku dawnego cmentarza ewangelickiego, wśród porastających go drzew znajduje się kaplica grobowa, pod którą ulokowano kryptę. W niej złożono przedstawicieli rodziny von Lehwaldt. Z podanych na tablicach dat śmierci można przypuszczać, że powstała około 1890 r. Wybudowano ją w stylu historycznym.

Więcej informacji, tipów i wskazówek tu: GROBOWIEC SOKOŁÓW

7. GORUŃSKO (pow. międzyrzecki)

Do mauzoleum w Goruńsku wiedzie aleja ogromnych starych dębów. Sama budowla powstała blisko 150 lat temu i swoją formą nawiązuje do antycznej świątyni. Front stanowi portyk wsparty na kolumnach, a we wnętrzu znajduje się nisza. Miejsce pochówku znajdowało się poniżej. Grobowiec wniosła rodzina von Buttner, która w 1862 r. stała się właścicielami pobliskiego pałacu, który niestety nie zachował się do dziś.

8. PODLEGÓRZ (pow. zielonogórski)

Niedaleko urokliwego kościoła, na cmentarzu w Podlegórzu, znajduje się pokaźna kaplica grobowa, która stoi tu już od ponad stu lat. Obie budowle wzniesione zostały za sprawą rodu von Reuss (ich wspaniałą siedzibę stanowił pałac w Trzebiechowie, obecnie szkoła). Wspaniałe mauzoleum tej znanej i ważnej rodziny przetrwało w niemal nienaruszonym stanie udowadniając, że razem z piękna formą odznacza się wyjątkowo solidnym wykonaniem.

9. DRZENIÓW (pow. słubicki)

Ukryte w leśnym gąszczu neogotyckie mauzoleum bardziej przypomina kaplicę lub niewielki kościółek. Powstało ok. 100 lat temu dla właścicieli miejscowego pałacu, który nie dotrwał do naszych czasów. Jego solidne mury wzniesiono z kamienia łamanego. Co ciekawe jego wnętrze nie było tynkowane, a wykonano je z kamienia tak jak na zewnątrz.

Więcej informacji, tipów i wskazówek tu: Mauzoleum Drzeniów – Lubuskie

10. WYSZANÓW (pow. wschowski)

Nietypowe mauzoleum rodowe znajduje się na skraju dawnego parku. Zostało ono przeznaczone dla pochówku 10 przedstawicieli rodu (na niewielkim dziedzińcu znajdują się komory grobowe z miejscowo pozawalanymi sklepieniami), jednak większość krypt nie została nigdy wykorzystana. Powstało z granitu ok. sto lat temu.

Więcej informacji, tipów i wskazówek tu: Mauzoleum Wyszanów – Lubuskie

11. WYSZANÓW (pow. wschowski)

Neogotycka kaplica została wbudowana w ruinę kościoła z XIV w. Dziś sama jest w stanie ruiny. Powstała blisko 200 lat temu dla ówczesnych właścicieli pałacu, który nie zachował się do naszych czasów. Kaplica grobowa posiada kamienne elewacje.

Więcej informacji, tipów i wskazówek tu: Mauzoleum Wyszanów – Lubuskie

12. LASOCIN (pow. nowosolski)

Niepozorna droga prowadząca ze wsi do lasu niczym nie zdradza, co można w nim odnaleźć. Poza dawnym cmentarzem ulokowano tam niewielką kaplicę grobową dla właścicieli miejscowego pałacu. Zapomniane mauzoleum wzniesiono z cegły na planie kwadratu.

Więcej informacji, tipów i wskazówek tu: Mauzoleum Lasocin – Lubuskie

JEŚLI CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO TO ZAOBSERWUJ NAS NA MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH !

ciekawostka (132) cmentarz (9) Czyste piękno (1) dolnośląskie (49) jezioro (5) kamper (28) kaplica (8) kaszuby (7) kościół (27) las (7) life&parenting (2) lubuskie (92) mapa (1) mauzoleum (29) militarne (7) most (2) muzeum (11) opolskie (6) park (99) pałac (69) plac zabaw (61) plaża (15) pomorskie (6) ruiny (56) wielkopolskie (17) wieża (12) zabytek techniki (4) zachodnio-pomorskie (2) zamek (21) śląskie (1)


Udostępnij

1 komentarz

  1. says:

    Bardzo ciekawe! Chciałabym zobaczyć te miejsca na własne oczy. Dzięki i grazie 🙂

Dodaj komentarz