#KAMPER(L)OVE – GRYŻYCE I WIELKA GÓRA PIACHU! Woj. Lubuskie

Udostępnij

Wielka góra piachu, wystająca ponad szczyty drzew, otoczona malowniczymi stawami. Do tego niesamowite plaże i boski zachód słońca. Dorzućmy super widoki po horyzont oraz świetne miejsce na rozbicie namiotu lub kemping. Okolice Żagania (ponownie) polecają się na weekend!

Gryżycka góra piachu i plaża na wyrobisku po-żwirowym.

Dojazd nad Żagańskie kąpielisko nie należy do łatwych i przyjemnych, o ile nie jedzie się terenówką lub rowerem. Nasz kamper poważnie odczuł każdą dziurę i wpadał co chwila w niezłe bujando. Jechaliśmy z prędkością taką, że idąc spacerem, można by nas wyprzedzić. Łatwo się domyślić, że trwało to wieki. No niestety, taki urok ; ) Ale każda dziura i każda minuta były warte dojechania do tego magicznego miejsca. Serio. Każda.

Do głównej plaży ostatecznie nie docieramy.

Parkujemy na wielkim placu, zaraz przy sławnej, żagańskiej górze piachu. Wita nas szereg zaparkowanych osobówek. Ludzi jednak brak (później odkryliśmy, że raz znikali, raz wyłaniali się z tajemniczej ścieżki, idącej wzdłuż jeziora). Tymczasem, dzieci nie potrzebują wiele czasu na adaptację do nowego miejsca. Zobaczywszy wielgachną piaskownicę, już po wyjściu z białej strzały, siedzieli w piachu tyle sekund później, ile potrzeba im na dobiegnięcie. Czyli szybko.

Już nie ma dzikich plaż, nie zaśpiewałby w Gryżycach żaden znany muzyk ; )

Wzdłuż placu postawiona jest długa siatka, oddzielająca go od głównej atrakcji, a także tabliczka informująca o terenie prywatnym i zakazie wjazdu motorów i kładów. Za płotem jest przejście, którym można dojść do jeziora i do dzikich plaż (właściwie to aż do głównej, gdzie spotykamy się z kolejnym płotem ; ) ). Zbocze góry wpada do wody, więc wejścia do niej są dość płytkie, i piaszczyste ; ) (ale dalej dość szybko robi się głęboko (uważajmy zatem na dzieci : ) ).

Jadąc drogą dalej (czego my nie robimy) dojeżdża się do oficjalnego kąpieliska.

To już jest ogrodzone, no i wstęp jest płatny (5 zł bilet zwykły, 2 zł ulgowy). Plaża jest piaszczysta i w ramach uatrakcyjnienia – obejmuje fragment góry. Są boje wyznaczające kąpielisko dla dzieci. Całości pilnuje ratownik. Są tu leżaki, toalety, budka z kawą, watą cukrową i jeszcze kilkoma innymi słodkościami. Parking bezpłatny znajduje się przed ogrodzeniem. Dojeżdża tutaj nawet specjalny kurs autobusowy.

My pozostajemy w naszym miejscu i nie korzystamy z opcji płatnej.

Wieczór spędzamy głównie w piachu ; ) Towarzyszy nam przepiękny zachód słońca. Ze szczytu góry podziwiamy gładką, niczym lustro, taflę jeziora, z widokiem na las. To chyba najlepsza pora dnia każdej nie-jednodniowej podróży, kiedy słońce chyli się ku zachodowi i nawet pięciolatek z podziwem przygląda się temu zjawisku. Takie chwile sprawiają, że wszelkie trudy związane z noclegiem poza domowymi wygodami, idą w zapomnienie : )

Drugi dzień mija nam na plażowaniu.

Do południa moczymy dzieci w wodzie, sami leniąc się dla odmiany aż do bólu. W porze spania małej radostki, Pan Mąż zabiera pierworodnego na wycieczkę rowerową. Szutrową drogą przejeżdżają przez teren Kompleksu Wędkarskiego Gryżyce. W ramach wycieczki krajoznawczej odwiedzają elektrownie wodną. Po drodze mijają jeszcze taśmociąg, który robi na młodym spore wrażenie. (lenistwo lenistwem, ale pozwiedzać trzeba)

Gryżyce koło Żagania i górę piachu oceniamy na wielki plus.

Rewelacyjne miejsce. Przez cały weekend (lipcowy!) na nocleg, po za nami, były jeszcze dwa obozowiska. No i kilka aut w dzień. Nie jest zatem przesadnie tłoczno. Było spokojnie, chociaż w nocy dobiegały nas dźwięki imprezy z kierunku głównej plaży. Nie przeszkadzające w niczym. Dla dzieci to jest bombowe miejsce, a i dzięki temu też dla dorosłych, oczywiście. Polecamy gorąco!

Ale żeby to nie było dla kogoś za mało to Żagań oferuje wiele więcej. Pisaliśmy o tym niesamowitym miejscu w innych postach (Lubuski Wersal i Opuszczona Papiernia). 
informacje
Gryżyce, woj. Lubuskie, pow. Żagański, gmina Żagań

Załączam zdjęcie mapy i regulaminu akwenów Kompleksu Wędkarskiego Gryżyce.

poradnik
  • Na górę piachu nie ma co zabierać wózka /zalecamy nosidło lub ręce : ) /
  • Sprzęt plażowy wskazany
  • Sprzęt piaskownicowy wskazany
  • W piasku trafia się potłuczone szkło – ostrożnie z bosymi stópkami
  • Płatne kąpielisko jest strzeżone / reszta nie
  • Płatna plaża ma wyznaczoną część kąpieli dla dzieci, toaletę, leżaki, małą gastronomię
  • Niestrzeżone miejsce na rozbicie namiotu / stanięcie z kempingiem

Godziny otwarcia głównego (płatnego) kąpieliska: 10:00 – 19:00

Wstęp : 5 zł / bilet normalny, 2 zł/ bilet ulgowy

Więcej o kąpielisku Gryżyce : https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapielisko/823


Udostępnij

Dodaj komentarz