COŚ Z NICZEGO. CYPEL JODŁÓW, woj. Lubuskie

Udostępnij

Wyobraźmy sobie taką sytuację: jest sobie jakieś tam jezioro, do głównej drogi daleko, plaża? Hm, huczne słowo, teren porośnięty, palcem człowieka dawno nie tykany, w zasadzie nie ma niczego, może jakaś ścieżka przez te zarośla, co ją sobie lokalni wędkarze użytkują, miejsce znają jedynie miejscowi podróżni miłośnicy dzikiej natury. No i mamy sobie taki teren, wielu rzekło by – nic ciekawego. Ale czy na pewno? : ) Są też na szczęście na tym świecie ludzie z wizją, którzy widzą potencjał tam gdzie niektórym ciężko go dostrzec. I dzięki nim powstało to fantastyczne miejsce!
Cypel w maleńkiej wioseczce – Jodłów w okolicy Nowej Soli.

Na miejscu znajdujemy całkiem duży parking. Z niego trzeba się kawałek przejść. Droga wiedzie sobie przez las. Szkoda, że nie ma chodnika, ale ruch jest mały więc nie ma wielkiego problemu. Po zapakowaniu jednego dziecka w wózek, drugiego – z plecakiem pełnym zabawek – na rowerek, ruszamy do naszego celu. 

Co nas urzeka w tym miejscu już na samym początku ?

Nowatorskie podejście. Nie jest to po prostu plaża nad jeziorem.  O nie nie. Są tu liczne ścieżki, którymi można pospacerować. Jest teren otwarty z zieloniutką trawą i drzewa – między którymi można się skryć. Są rozliczne sprzęty małej architektury takie jak ławki (rzecz niby oczywista, ale znam Park w którym ławka to ewidentnie słowo tabu, będzie i o nim za jakiś czas ; ) ), są drewniane chatki, w których można się rozbić z własnym sprzętem piknikowym, są leżaki, do wylegiwania się na piasku z widokiem na wodę. Dodatkowo jest boisko do siatkówki i plenerowa siłownia dla tych co lubią czas spędzić nieco bardziej aktywnie.

Na początku wita nas piaszczysta plaża po lewej i zielony teren po prawej stronie.

Jeśli nie ulegniecie ogromnej pokusie skorzystania z leżaka plażowego i udacie się ścieżką dalej, uda Wam się odkryć, że mamy tu nie jedną, nie dwie, a trzy takie plaże! Ale miejsca na biwakowanie przy wodzie jest dużo więcej, niż tylko wyznaczone piaskiem obszary. Pierwsza plaża jest jednak zdecydowanie najbardziej „kąpielowa” ; )

My pokusie ulegliśmy, nie koniecznie z własnej woli ; )

Kto czytuje naszego bloga wie, jak ukochane jest przez naszego starszaka grzebanie w piachu. A czym jest plaża jak nie wielką piaskownicą? Nasza roczna bąbelka też okazuje się miłośniczką pacania małymi łapkami natury szeroko pojętej. Tak siedzą te dwa kasztaniaki i grzebają co rusz kłócąc się o łopatkę (bo pomimo iż łopatki są dwie, to zawsze jedno chce tą, której aktualnie używa to drugie. Fenomen dziecków. )

A jak plaża to i woda oczywiście.

Naturalnie, można się w tym jeziorku też kąpać. Osobiście nie przepadam, ale ludzie się kapali, pan Mąż również. Inne dzieci również. Wszyscy wyglądali na zadowolonych. Także ten – bez dwóch zdań można : )

Dalej odkrywamy kolejne atrakcje.

Na końcu Cypla w Jodłowie znajduje się wieża widokowa. Chyba ostatnio panuje moda na wieże widokowe, czy tylko ja mam takie wrażenie? No w każdym razie, taką modę popieramy : ) Wieża jest niewielka, drewniana. Nawet ja weszłam. Przy konstrukcji znajdują się trzy pomosty widokowe, miejsce lubiane przez wspomnianych wcześniej wędkarzy ; )

Następnie, obchodząc teren do końca, mijamy kolejne romantyczne zakątki tego miejsca.

A przez całą trasę naszego spaceru towarzyszą nam liczne tablice informacyjne pełne ciekawostek zarówno dla tych małych jak i dużych. Cypel oferuje nam dodatkowo przebieralnie, są tutaj też toalety. Jest mała gastronomia. Można rozbić się na wielkiej plaży, można zaszyć się gdzieś między drzewami w miłym zakątku. Każdy znajdzie tu miejsce dla siebie. Projekt przemyślany bez dwóch zdań. Realizatorem projektu jest Gmina Nowa Sól i w ich stronę ślemy wielkie ukłony ( a nie jest to ich jedyna udana realizacja, chociaż zdecydowanie – najhuczniejsza ; ) O innej pisałam już tutaj : Parki, parczki, parczątka. Lubieszów )

W OKOLICY POLECAMY RÓWNIEŻ :

informacje
Jodłów, woj. Lubuskie, pow. nowosolski, gmina Nowa Sól
poradnik

Czas pobytu – elastyczny

  • można zabrać wózek
  • można zabrać rower / hulajnogę
  • piaszczysta plaża
  • leżaki, ławki, przebieralnie
  • są toalety
  • jest mała gastronomia
  • jest trawa, można rozbić się na kocu
  • można pograć w siatkówkę

Teren otwarty całą dobę.

Wstęp darmowy.

NAJNOWSZE WPISY :

ciekawostka (133) cmentarz (9) Czyste piękno (1) dolnośląskie (50) jezioro (5) kamper (28) kaplica (8) kaszuby (7) kościół (27) las (7) life&parenting (2) lubuskie (92) mapa (1) mauzoleum (29) militarne (7) most (2) muzeum (11) opolskie (6) park (99) pałac (69) plac zabaw (61) plaża (15) pomorskie (6) ruiny (56) wielkopolskie (17) wieża (12) zabytek techniki (5) zachodnio-pomorskie (2) zamek (21) śląskie (1)


Udostępnij

Dodaj komentarz