Przejdź do treści

COŚ Z NICZEGO. CYPEL JODŁÓW, woj. Lubuskie

Udostępnij

Wyobraźmy sobie taką sytuację: jest sobie jakieś tam jezioro, do głównej drogi daleko, plaża? Hm, huczne słowo, teren porośnięty, palcem człowieka dawno nie tykany, w zasadzie nie ma niczego, może jakaś ścieżka przez te zarośla, co ją sobie lokalni wędkarze użytkują, miejsce znają jedynie miejscowi podróżni miłośnicy dzikiej natury. No i mamy sobie taki teren, wielu rzekło by – nic ciekawego. Ale czy na pewno? : ) Są też na szczęście na tym świecie ludzie z wizją, którzy widzą potencjał tam gdzie niektórym ciężko go dostrzec. I dzięki nim powstało to fantastyczne miejsce!
Cypel w maleńkiej wioseczce – Jodłów w okolicy Nowej Soli.

Na miejscu znajdujemy całkiem duży parking. Z niego trzeba się kawałek przejść. Droga wiedzie sobie przez las. Szkoda, że nie ma chodnika, ale ruch jest mały więc nie ma wielkiego problemu. Po zapakowaniu jednego dziecka w wózek, drugiego – z plecakiem pełnym zabawek – na rowerek, ruszamy do naszego celu. 

Co nas urzeka w tym miejscu już na samym początku ?

Nowatorskie podejście. Nie jest to po prostu plaża nad jeziorem.  O nie nie. Są tu liczne ścieżki, którymi można pospacerować. Jest teren otwarty z zieloniutką trawą i drzewa – między którymi można się skryć. Są rozliczne sprzęty małej architektury takie jak ławki (rzecz niby oczywista, ale znam Park w którym ławka to ewidentnie słowo tabu, będzie i o nim za jakiś czas ; ) ), są drewniane chatki, w których można się rozbić z własnym sprzętem piknikowym, są leżaki, do wylegiwania się na piasku z widokiem na wodę. Dodatkowo jest boisko do siatkówki i plenerowa siłownia dla tych co lubią czas spędzić nieco bardziej aktywnie.

Na początku wita nas piaszczysta plaża po lewej i zielony teren po prawej stronie.

Jeśli nie ulegniecie ogromnej pokusie skorzystania z leżaka plażowego i udacie się ścieżką dalej, uda Wam się odkryć, że mamy tu nie jedną, nie dwie, a trzy takie plaże! Ale miejsca na biwakowanie przy wodzie jest dużo więcej, niż tylko wyznaczone piaskiem obszary. Pierwsza plaża jest jednak zdecydowanie najbardziej „kąpielowa” ; )

My pokusie ulegliśmy, nie koniecznie z własnej woli ; )

Kto czytuje naszego bloga wie, jak ukochane jest przez naszego starszaka grzebanie w piachu. A czym jest plaża jak nie wielką piaskownicą? Nasza roczna bąbelka też okazuje się miłośniczką pacania małymi łapkami natury szeroko pojętej. Tak siedzą te dwa kasztaniaki i grzebają co rusz kłócąc się o łopatkę (bo pomimo iż łopatki są dwie, to zawsze jedno chce tą, której aktualnie używa to drugie. Fenomen dziecków. )

A jak plaża to i woda oczywiście.

Naturalnie, można się w tym jeziorku też kąpać. Osobiście nie przepadam, ale ludzie się kapali, pan Mąż również. Inne dzieci również. Wszyscy wyglądali na zadowolonych. Także ten – bez dwóch zdań można : )

Dalej odkrywamy kolejne atrakcje.

Na końcu Cypla w Jodłowie znajduje się wieża widokowa. Chyba ostatnio panuje moda na wieże widokowe, czy tylko ja mam takie wrażenie? No w każdym razie, taką modę popieramy : ) Wieża jest niewielka, drewniana. Nawet ja weszłam. Przy konstrukcji znajdują się trzy pomosty widokowe, miejsce lubiane przez wspomnianych wcześniej wędkarzy ; )

Następnie, obchodząc teren do końca, mijamy kolejne romantyczne zakątki tego miejsca.

A przez całą trasę naszego spaceru towarzyszą nam liczne tablice informacyjne pełne ciekawostek zarówno dla tych małych jak i dużych. Cypel oferuje nam dodatkowo przebieralnie, są tutaj też toalety. Jest mała gastronomia. Można rozbić się na wielkiej plaży, można zaszyć się gdzieś między drzewami w miłym zakątku. Każdy znajdzie tu miejsce dla siebie. Projekt przemyślany bez dwóch zdań. Realizatorem projektu jest Gmina Nowa Sól i w ich stronę ślemy wielkie ukłony ( a nie jest to ich jedyna udana realizacja, chociaż zdecydowanie – najhuczniejsza ; ) O innej pisałam już tutaj : Parki, parczki, parczątka. Lubieszów )

W OKOLICY POLECAMY RÓWNIEŻ :

informacje
Jodłów, woj. Lubuskie, pow. nowosolski, gmina Nowa Sól
poradnik

Czas pobytu – elastyczny

  • można zabrać wózek
  • można zabrać rower / hulajnogę
  • piaszczysta plaża
  • leżaki, ławki, przebieralnie
  • są toalety
  • jest mała gastronomia
  • jest trawa, można rozbić się na kocu
  • można pograć w siatkówkę

Teren otwarty całą dobę.

Wstęp darmowy.

NAJNOWSZE WPISY :

ciekawostka (81) cmentarz (9) Czyste piękno (1) dolnośląskie (44) jezioro (5) kamper (27) kaplica (8) kościół (21) las (7) life&parenting (2) lubuskie (64) mapa (1) mauzoleum (19) militarne (4) muzeum (4) opolskie (2) park (57) pałac (46) plac zabaw (36) plaża (14) ruiny (35) wielkopolskie (14) wieża (10) zachodnio-pomorskie (1) zamek (12)


Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.