Wyobraźmy sobie taką sytuację: jest sobie jakieś tam jezioro, do głównej drogi daleko, plaża? Hm, huczne słowo, teren porośnięty, palcem człowieka dawno nie tykany, w zasadzie nie ma niczego, może jakaś ścieżka przez te zarośla, co ją sobie lokalni wędkarze użytkują, miejsce znają jedynie miejscowi podróżni miłośnicy dzikiej natury. No i mamy sobie taki teren, wielu rzekło by – nic ciekawego. Ale czy na pewno? : ) Są też na szczęście na tym świecie ludzie z wizją, którzy widzą potencjał tam gdzie niektórym ciężko go dostrzec. I dzięki nim powstało to fantastyczne miejsce!

Cypel w maleńkiej wioseczce – Jodłów w okolicy Nowej Soli.
Na miejscu znajdujemy całkiem duży parking. Z niego trzeba się kawałek przejść. Droga wiedzie sobie przez las. Szkoda, że nie ma chodnika, ale ruch jest mały więc nie ma wielkiego problemu. Po zapakowaniu jednego dziecka w wózek, drugiego – z plecakiem pełnym zabawek – na rowerek, ruszamy do naszego celu.

Co nas urzeka w tym miejscu już na samym początku ?
Nowatorskie podejście. Nie jest to po prostu plaża nad jeziorem. O nie nie. Są tu liczne ścieżki, którymi można pospacerować. Jest teren otwarty z zieloniutką trawą i drzewa – między którymi można się skryć. Są rozliczne sprzęty małej architektury takie jak ławki (rzecz niby oczywista, ale znam Park w którym ławka to ewidentnie słowo tabu, będzie i o nim za jakiś czas ; ) ), są drewniane chatki, w których można się rozbić z własnym sprzętem piknikowym, są leżaki, do wylegiwania się na piasku z widokiem na wodę. Dodatkowo jest boisko do siatkówki i plenerowa siłownia dla tych co lubią czas spędzić nieco bardziej aktywnie.

Na początku wita nas piaszczysta plaża po lewej i zielony teren po prawej stronie.
Jeśli nie ulegniecie ogromnej pokusie skorzystania z leżaka plażowego i udacie się ścieżką dalej, uda Wam się odkryć, że mamy tu nie jedną, nie dwie, a trzy takie plaże! Ale miejsca na biwakowanie przy wodzie jest dużo więcej, niż tylko wyznaczone piaskiem obszary. Pierwsza plaża jest jednak zdecydowanie najbardziej „kąpielowa” ; )


My pokusie ulegliśmy, nie koniecznie z własnej woli ; )
Kto czytuje naszego bloga wie, jak ukochane jest przez naszego starszaka grzebanie w piachu. A czym jest plaża jak nie wielką piaskownicą? Nasza roczna bąbelka też okazuje się miłośniczką pacania małymi łapkami natury szeroko pojętej. Tak siedzą te dwa kasztaniaki i grzebają co rusz kłócąc się o łopatkę (bo pomimo iż łopatki są dwie, to zawsze jedno chce tą, której aktualnie używa to drugie. Fenomen dziecków. )

A jak plaża to i woda oczywiście.
Naturalnie, można się w tym jeziorku też kąpać. Osobiście nie przepadam, ale ludzie się kapali, pan Mąż również. Inne dzieci również. Wszyscy wyglądali na zadowolonych. Także ten – bez dwóch zdań można : )




Dalej odkrywamy kolejne atrakcje.
Na końcu Cypla w Jodłowie znajduje się wieża widokowa. Chyba ostatnio panuje moda na wieże widokowe, czy tylko ja mam takie wrażenie? No w każdym razie, taką modę popieramy : ) Wieża jest niewielka, drewniana. Nawet ja weszłam. Przy konstrukcji znajdują się trzy pomosty widokowe, miejsce lubiane przez wspomnianych wcześniej wędkarzy ; )




Następnie, obchodząc teren do końca, mijamy kolejne romantyczne zakątki tego miejsca.
A przez całą trasę naszego spaceru towarzyszą nam liczne tablice informacyjne pełne ciekawostek zarówno dla tych małych jak i dużych. Cypel oferuje nam dodatkowo przebieralnie, są tutaj też toalety. Jest mała gastronomia. Można rozbić się na wielkiej plaży, można zaszyć się gdzieś między drzewami w miłym zakątku. Każdy znajdzie tu miejsce dla siebie. Projekt przemyślany bez dwóch zdań. Realizatorem projektu jest Gmina Nowa Sól i w ich stronę ślemy wielkie ukłony ( a nie jest to ich jedyna udana realizacja, chociaż zdecydowanie – najhuczniejsza ; ) O innej pisałam już tutaj : Parki, parczki, parczątka. Lubieszów )







W OKOLICY POLECAMY RÓWNIEŻ :

Jodłów, woj. Lubuskie, pow. nowosolski, gmina Nowa Sól

Czas pobytu – elastyczny
- można zabrać wózek
- można zabrać rower / hulajnogę
- piaszczysta plaża
- leżaki, ławki, przebieralnie
- są toalety
- jest mała gastronomia
- jest trawa, można rozbić się na kocu
- można pograć w siatkówkę
Teren otwarty całą dobę.
Wstęp darmowy.
NAJNOWSZE WPISY :
- LUBUSKA MISS KOLEI. DRZEWCE – DWORZEC KOLEJOWY.UdostępnijNa terenie województwa lubuskiego jest wiele miast i miejscowości, które miały własny przystanek kolejowy. Trzeba przyznać, że sporo zachowało się ładnych budynków kolejowych, ale który Lubuski dworzec jest tym najwspanialszym?… Czytaj dalej »LUBUSKA MISS KOLEI. DRZEWCE – DWORZEC KOLEJOWY.
- KOPALNIA SIENIAWA – LUBUSKIE ZABYTKI TECHNIKI I PRZEMYSŁUUdostępnijChyba każdy lubi patrzeć na wspaniałe zamki, olśniewające pałace, urokliwe parki, malownicze kościółki i naturalne krajobrazy. Bycie w miejscach gdzie wszystko zachwyca swoim pięknem to na pewno super sprawa. Ale… Czytaj dalej »KOPALNIA SIENIAWA – LUBUSKIE ZABYTKI TECHNIKI I PRZEMYSŁU
- LUBUSKIE PLAŻE – TOP MISIA W TECZCEUdostępnijZebraliśmy dla Was i zrobiliśmy niewielkie, ale mam nadzieję, że ciekawe zestawienie. Lubuskie plaże, znane i nieznane, które lubimy, cenimy lub które po prostu warto polecić. Są też miejsca nieoczywiste,… Czytaj dalej »LUBUSKIE PLAŻE – TOP MISIA W TECZCE
- GŁOGÓW – CZ. II : FOSA MIEJSKA – URZEKAJĄCA I NIEZWYKŁA. Woj. DolnośląskieUdostępnijCzy w Głogowie jest coś ciekawego? Co znajdziemy w nim dla dzieci? Jak spisał się architekt zieleni i czy da radę zwiedzić to miasto w jeden dzień? Odpowiadamy na te… Czytaj dalej »GŁOGÓW – CZ. II : FOSA MIEJSKA – URZEKAJĄCA I NIEZWYKŁA. Woj. Dolnośląskie
- KOTOWO – PAŁAC, PARK I SCHODY, woj. WielkopolskieUdostępnijNiewielka miejscowość, a jaka wspaniała rezydencja. Całe mnóstwo detali, schody tak ozdobne, że po zbudowaniu trafiły najpierw na wystawę, do tego majestatyczna wieża i ciekawy park. Tyle do zobaczenia oferuje… Czytaj dalej »KOTOWO – PAŁAC, PARK I SCHODY, woj. Wielkopolskie
- SZPROTAWA – MOST Z WIATRAKA, woj. LubuskieUdostępnijJakie słowo łączy miasto Szprotawa z turbinami wiatrowymi? To słowo to – kładka. Godna podziwu inicjatywa polegająca na daniu drugiego życia ciężko utylizowalnym elementom wiatraków powstała właśnie w Szprotawie. Zobaczcie… Czytaj dalej »SZPROTAWA – MOST Z WIATRAKA, woj. Lubuskie
ciekawostka (67) cmentarz (9) Czyste piękno (1) dolnośląskie (36) jezioro (5) kamper (24) kaplica (8) kościół (16) las (7) life&parenting (2) lubuskie (56) mapa (1) mauzoleum (14) militarne (4) muzeum (3) park (45) pałac (34) plac zabaw (30) plaża (11) ruiny (28) wielkopolskie (11) wieża (10) zamek (12)