CYPLEM PO ODRZE. CIGACICE, woj. Lubuskie

Udostępnij

Ta lubuska, niewielka wieś, niedaleko Zielonej Góry, chyba każdemu mieszkańcowi tej części województwa kojarzy się jednoznacznie – ze starym, wysłużonym mostem na Odrze. Sama żyłam przekonaniem o zwykłości tego miejsca dobrą dekadę. Nic bardziej mylnego. Dlatego z przyjemnością pragniemy przedstawić inną odsłonę tego pięknego i malowniczego miejsca. Poznajcie zatem Cigacice!

Cigacice i ich cypel to wspaniałe miejsce na spacer lub na wodną przygodę.

Ba. Można tu spędzić spokojnie cały dzień! Początek trasy spacerowej zaczyna się przy niewielkim parkingu, już z którego rozpościera się przed nami przecudowny widok na rzekę, zieleń i most. Dalej można przejść się kawałek brzegiem, po piaszczystej drodze lub od razu podążyć chodnikiem. W międzyczasie mijamy liczne ławeczki, na których można przysiąść, lub, co dla nas jest wiele lepszą opcją, zejść ze skarpy i rozbić obóz przy brzegu naszej majestatycznej Odry.

Współczesna architektura w Cigacicach.

Po drodze spotykamy pawilon-kawiarnię, o niezwykle ciekawej bryle. Współczesny obiekt bardzo przypadł nam do gustu : ) To perełka architektoniczna bez dwóch zdań. Na miejscu spotykamy przemiłego! właściciela, który mówi nam, że jeszcze kończą wygrzebywać się z zeszłorocznej powodzi. Prowadzi też przesympatyczną pogawędkę z naszym młodym gadułą, a córce wręcza muszelki, które ta radośnie dzierży przez resztę dnia ; )

Miły Pan informuje nas, że już za kilka dni można będzie zamówić u niego ciepły posiłek, kupić napoje lub coś do przekąszenia. Dodatkowo dowiadujemy się, że odbywają się tutaj rożne imprezy kulturalne, a niebawem otworzony zostanie bazarek (więcej o nim i o innych atrakcjach w linkach poniżej*). I do tego to wszystko z takim widokiem ! Bardzo sympatyczne i niesamowicie klimatyczne miejsce.

*obecnie kawiarnia już powinna funkcjonować, więcej na jej temat :  facebook:// Przystań Tu i www. Statek Kultury

Port w Cigacicach.

Dalej mijamy kanał z portem, w którym z niewielkiej promenady oglądnąć można przeróżne jachty czy łódki. Można stąd wypłynąć w rejs w najprawdziwszą, morską przygodę! Dzieci na pewno zachwycą się ogromnym portowym dźwigiem. Dorośli natomiast bez wątpienia zawieszą oko na lustrzanym domku na wodzie ; ) Od tego momentu idziemy już mając rzekę po dwóch stronach cyplu. Jest bezpiecznie, ścieżka biegnie na wale, ale skarpy po bokach nie są strome i do brzegu daleko. Dlatego w miarę spokojnie można puścić latorośle na rowerkach czy hulajnogach (oczywiście zawsze z głową ; ) ).

Piknik nad rzeką obowiązkowo!

W międzyczasie schodzimy ze skarpy i lokujemy ekipę na brzegu. Wyżera, posiłek, piknik, zwał jak zwał – czyli obowiązkowy punkt programu, w pełnej krasie! Latorośle posilają się plackami z wczorajszej, niezjedzonej owsianki z jabłkami. Starsza część ekipy na wyjazdowy obiad zjada tradycyjnego wrapa. Popijamy ciepłą herbatę z naszego wysłużonego termosu. Samochody z synowego plecaczka urządzają wyścigi na piasku, a małe, półtoraroczne rączki z wielką skrupulatnością wyszukują i znoszą dla mamy wszelkie okoliczne kamienie. Rodzice w tym czasie wygrzewają się na kwietniowym słońcu. Cudowny odpoczynek. No nie wiem jak Wy, ale na żadnym placu zabaw jeszcze tak nie wypoczęłam, jak wśród natury ; )

Tam gdzie ląd znika w niebieskiej toni.

W pewnym momencie chodnik się kończy (nie stanowi to jednak żadnego problemu dla mobilnych rodziców). Ścieżka jest dość szeroka i zbita. Podziwiamy widok na wielką rzekę przed nami i ogromny, tajemniczy obiekt na prawym brzegu. Ogromny, betonowy zamek. No z tym, że bez ścian. Z kolumnami i wieżą zakończoną krenelażem, jak to zamek ; ) A tak na poważnie to jeśli ktokolwiek zna przeznaczenie tego obiektu, może się wypowiedzieć. Do tego czasu zostajemy przy naszej wersji ; )

Cigacice oferują więcej, niż można się spodziewać!

W tej rozkosznej miejscowości odwiedzić można jeszcze prześliczny kościół, majestatycznie wznoszący się na wzgórzu, górując nad resztą zabudowań. Można pospacerować też po samej wsi. Znajdziemy tutaj kilka starych, ładnych domów i willi. Jedną z większych atrakcji jednak bez wątpienia jest zabytkowy most. Obecnie w remoncie, ale można go śmiało obejrzeć z brzegu.

informacje

Cigacice, woj. Lubuskie, pow. Zielonogórski, gmina Sulechów

poradnik

Czas pobytu: dowolny

 • można zabrać wózek, rowerek/hulajnogę
 • można zrobić piknik na kocu
 • w porcie są toalety, ale chyba poza sezonem nieczynne
 • nie znaleźliśmy placu zabaw (jeśli jest to proszę o info ; ) )
 • jest kawiarnia, można zjeść obiad, deser, napić się kawy

Wstęp darmowy.

Czynne całą dobę (poza kawiarnią).

W OKOLICY POLECAMY RÓWNIEŻ:

NAJNOWSZE WPISY :

ciekawostka (133) cmentarz (9) Czyste piękno (1) dolnośląskie (50) jezioro (5) kamper (28) kaplica (8) kaszuby (7) kościół (27) las (7) life&parenting (2) lubuskie (92) mapa (1) mauzoleum (29) militarne (7) most (2) muzeum (11) opolskie (6) park (99) pałac (69) plac zabaw (61) plaża (15) pomorskie (6) ruiny (56) wielkopolskie (17) wieża (12) zabytek techniki (5) zachodnio-pomorskie (2) zamek (21) śląskie (1)


Udostępnij

2 komentarze

 1. Powsinoga says:

  Witam, w kwesti tej budowli to niestety nie jest to piastowski zamek z betonu. To jest nieukończona stacja przeładunkowa cementu. Identyczny budynek jest w Ścinawie też przy rzece (tutaj jego wygląd: https://polska-org.pl/10101808,foto.html). Ten w Cigacicach nigdy nie został ukończony, powstał tylko jeden silos. Budynek umożliwiał załadunek cementu do wagonów towarowych.

 2. krzysztof says:

  Jakiś problem by nie podpisywać zdjęć, co to jest za obiekt z tą wysoką wieżą.

Dodaj komentarz