Przejdź do treści

CYPLEM PO ODRZE. CIGACICE, woj. Lubuskie

Udostępnij

Ta lubuska, niewielka wieś, niedaleko Zielonej Góry, chyba każdemu mieszkańcowi tej części województwa kojarzy się jednoznacznie – ze starym, wysłużonym mostem na Odrze. Sama żyłam przekonaniem o zwykłości tego miejsca dobrą dekadę. Nic bardziej mylnego. Dlatego z przyjemnością pragniemy przedstawić inną odsłonę tego pięknego i malowniczego miejsca. Poznajcie zatem Cigacice!

Cigacice i ich cypel to wspaniałe miejsce na spacer lub na wodną przygodę.

Ba. Można tu spędzić spokojnie cały dzień! Początek trasy spacerowej zaczyna się przy niewielkim parkingu, już z którego rozpościera się przed nami przecudowny widok na rzekę, zieleń i most. Dalej można przejść się kawałek brzegiem, po piaszczystej drodze lub od razu podążyć chodnikiem. W międzyczasie mijamy liczne ławeczki, na których można przysiąść, lub, co dla nas jest wiele lepszą opcją, zejść ze skarpy i rozbić obóz przy brzegu naszej majestatycznej Odry.

Współczesna architektura w Cigacicach.

Po drodze spotykamy pawilon-kawiarnię, o niezwykle ciekawej bryle. Współczesny obiekt bardzo przypadł nam do gustu : ) To perełka architektoniczna bez dwóch zdań. Na miejscu spotykamy przemiłego! właściciela, który mówi nam, że jeszcze kończą wygrzebywać się z zeszłorocznej powodzi. Prowadzi też przesympatyczną pogawędkę z naszym młodym gadułą, a córce wręcza muszelki, które ta radośnie dzierży przez resztę dnia ; )

Miły Pan informuje nas, że już za kilka dni można będzie zamówić u niego ciepły posiłek, kupić napoje lub coś do przekąszenia. Dodatkowo dowiadujemy się, że odbywają się tutaj rożne imprezy kulturalne, a niebawem otworzony zostanie bazarek (więcej o nim i o innych atrakcjach w linkach poniżej*). I do tego to wszystko z takim widokiem ! Bardzo sympatyczne i niesamowicie klimatyczne miejsce.

*obecnie kawiarnia już powinna funkcjonować, więcej na jej temat :  facebook:// Przystań Tu i www. Statek Kultury

Port w Cigacicach.

Dalej mijamy kanał z portem, w którym z niewielkiej promenady oglądnąć można przeróżne jachty czy łódki. Można stąd wypłynąć w rejs w najprawdziwszą, morską przygodę! Dzieci na pewno zachwycą się ogromnym portowym dźwigiem. Dorośli natomiast bez wątpienia zawieszą oko na lustrzanym domku na wodzie ; ) Od tego momentu idziemy już mając rzekę po dwóch stronach cyplu. Jest bezpiecznie, ścieżka biegnie na wale, ale skarpy po bokach nie są strome i do brzegu daleko. Dlatego w miarę spokojnie można puścić latorośle na rowerkach czy hulajnogach (oczywiście zawsze z głową ; ) ).

Piknik nad rzeką obowiązkowo!

W międzyczasie schodzimy ze skarpy i lokujemy ekipę na brzegu. Wyżera, posiłek, piknik, zwał jak zwał – czyli obowiązkowy punkt programu, w pełnej krasie! Latorośle posilają się plackami z wczorajszej, niezjedzonej owsianki z jabłkami. Starsza część ekipy na wyjazdowy obiad zjada tradycyjnego wrapa. Popijamy ciepłą herbatę z naszego wysłużonego termosu. Samochody z synowego plecaczka urządzają wyścigi na piasku, a małe, półtoraroczne rączki z wielką skrupulatnością wyszukują i znoszą dla mamy wszelkie okoliczne kamienie. Rodzice w tym czasie wygrzewają się na kwietniowym słońcu. Cudowny odpoczynek. No nie wiem jak Wy, ale na żadnym placu zabaw jeszcze tak nie wypoczęłam, jak wśród natury ; )

Tam gdzie ląd znika w niebieskiej toni.

W pewnym momencie chodnik się kończy (nie stanowi to jednak żadnego problemu dla mobilnych rodziców). Ścieżka jest dość szeroka i zbita. Podziwiamy widok na wielką rzekę przed nami i ogromny, tajemniczy obiekt na prawym brzegu. Ogromny, betonowy zamek. No z tym, że bez ścian. Z kolumnami i wieżą zakończoną krenelażem, jak to zamek ; ) A tak na poważnie to jeśli ktokolwiek zna przeznaczenie tego obiektu, może się wypowiedzieć. Do tego czasu zostajemy przy naszej wersji ; )

Cigacice oferują więcej, niż można się spodziewać!

W tej rozkosznej miejscowości odwiedzić można jeszcze prześliczny kościół, majestatycznie wznoszący się na wzgórzu, górując nad resztą zabudowań. Można pospacerować też po samej wsi. Znajdziemy tutaj kilka starych, ładnych domów i willi. Jedną z większych atrakcji jednak bez wątpienia jest zabytkowy most. Obecnie w remoncie, ale można go śmiało obejrzeć z brzegu.

informacje

Cigacice, woj. Lubuskie, pow. Zielonogórski, gmina Sulechów

poradnik

Czas pobytu: dowolny

  • można zabrać wózek, rowerek/hulajnogę
  • można zrobić piknik na kocu
  • w porcie są toalety, ale chyba poza sezonem nieczynne
  • nie znaleźliśmy placu zabaw (jeśli jest to proszę o info ; ) )
  • jest kawiarnia, można zjeść obiad, deser, napić się kawy

Wstęp darmowy.

Czynne całą dobę (poza kawiarnią).

W OKOLICY POLECAMY RÓWNIEŻ:

NAJNOWSZE WPISY :

ciekawostka (81) cmentarz (9) Czyste piękno (1) dolnośląskie (44) jezioro (5) kamper (27) kaplica (8) kościół (21) las (7) life&parenting (2) lubuskie (64) mapa (1) mauzoleum (19) militarne (4) muzeum (4) opolskie (2) park (57) pałac (46) plac zabaw (36) plaża (14) ruiny (35) wielkopolskie (14) wieża (10) zachodnio-pomorskie (1) zamek (12)


Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.