Przejdź do treści

DZIURA W JEZIORZE. CZERWIEŃSK. Woj. Lubuskie

Udostępnij

Niewielki Czerwieńsk , niedaleko Zielonej Góry, sam w sobie już jest fajnym miasteczkiem zapewniam, ale my tym razem nie o tym. Dzisiaj odkryjemy tutaj kolejną, mało znaną hiper-ciekawostkę! Miejsce, które zadziwi niejednego wymagającego odkrywcę i zaintryguje niejednego wybrednego turystę. Zapraszam !
Dziura w jeziorze.

Parkujemy zaraz przy zjeździe z głównej drogi. Między drzewami, szeroką ścieżką wychodzimy na wielki, otwarty teren. W oczy bije piękna panorama z jesiennym krajobrazem odbijającym się w spokojnej tafli wody tutejszego zalewu. Na nasz widok, a w zasadzie już na widok naszego samochodu, z daleka zaczynają ku nam zmierzać dwa osobniki, tacy nazwijmy ich – lokalsi. Szybko dopłynęli do brzegu i pewnym krokiem wyszli na ląd. Zostaliśmy uprzejmym sykiem poproszeni o przekąskę. Niestety z nami się nie udało. Obeszliśmy nowych kolegów z respektem dość szerokim łukiem, ale później widziałam, że inni spacerowicze zbijali sobie z nimi piątki ; )

Zalew leży na trasie rzeczki Łączna.

Na początku naszej trasy widnieje tabliczka z napisem „Aleja optymistów”. Ścieżka – stanowiąca Aleję Optymistów – obchodzi teren wokół akwenu. Bombelki zostają zaopatrzone w pojazdy kołowe. Dzisiaj oprócz plecaka pełnego zabawek (ani razu nie użyte, ale są) podróżuje z nami rudy piesek (dalej sfotografowany na wyraźne życzenie syna). Na początek zalecamy pójść w prawo, przez mostek, z którego można podziwiać widok na całe założenie. Dalej podążamy ścieżką wzdłuż zalewu po lewej a ścianą lasu po prawej stronie. Jest malowniczo, pagórkowato, fajnie : ) Po drodze do lasu prowadzi szeroka ścieżka, można tam zajrzeć na dłuższy spacer – wersja dla ambitniejszych.

Wydmy piaskowe, czyli najlepsza miejscówka dla małych miłośników wykopalisk.

Co prawda do wydm w Bojadłach(klik) temu kawalątkowi piaskowej górki daleko. Ale na pewno odwiedzając to miejsce następnym razem (czyli nie koniecznie zimą ; ) ) zakotwiczymy tutaj na dłużej, z naszym obowiązkowym kopalnianym sprzętem. Tym razem udało nam się uniknąć utknięcia w tej piaskownicy pod pretekstem tego, że szybko musimy zobaczyć dziurę w jeziorze, co ją przyjechaliśmy odnaleźć! Szybko szybko, zanim zniknie! (kłamstewka rodzicielskie, można by z nich stworzyć wielotomowy leksykon : ) ).

Tato, a co to jest tam w tej wodzie?

Ano dziura. Dziura jest. Naprawdę ciężko opisać wrażenia, jakie budzi to miejsce. Na pewno jednym z takich uczuć jest – szok i niesamowity respekt. No – nie chciałabym tam wpaść, a na myśl o wpadnięciu tam dziecka przechodzą mnie dreszcze.

Widok jest prze-nie-samo-wity.

Czym jest czerwieńska dziura w jeziorze?

Obstawiam przelew spustowy (takie mądre określenie podpowiedział mnie wszechwiedzący internet), bo ja się średnio znam. Woda tam wpada i wylatuje po drugiej stronie drogi wpływając do rzeczki. Jest to bardzo unikatowe rozwiązanie, a my mamy je pod samym nosem – no to chyba trzeba to zobaczyć. Dla spotęgowania doznań nad ową atrakcją znajduje się kładka, można zatem stanąć bezpośrednio nad dziurą! I o ile inicjatywa super, brawo!, to barierki to by tam mogli zrobić takie przez które nie wleci z łatwością każde dziecko… Ale wcale nie narzekam, a skąd : )

Zimowo-jesienny piknik nad jeziorem ? Czemu nie!

Robimy sobie przystanek na górce, na postawionych tam ławeczkach. Widok na wodę, las i niskie, pięknie przezierające przez drzewa, zimowe słońce. Co prawda zjedliśmy nasz prowiant dość szybko, bo jednak – listopad ; ) Ale warto się na chwilę zatrzymać. (w tym czasie oczywiście zaraz przypłynęły towarzyszyć nam nasze białe ziomeczki, wiadomo : ) ).

W bliskiej okolicy polecamy również:

informacje

Czerwieńsk, woj. Lubuskie, pow. zielonogórski, gmina Czerwieńsk

poradnik

Czas pobytu – elastyczny.

  • Można wziąć wózek
  • Można wziąć rowerek
  • Są ławki
  • Nie ma toalet
  • Nie ma placu zabaw

Czynne całą dobę.

Wstęp darmowy.

Najnowsze wpisy:

ciekawostka (81) cmentarz (9) Czyste piękno (1) dolnośląskie (44) jezioro (5) kamper (27) kaplica (8) kościół (21) las (7) life&parenting (2) lubuskie (64) mapa (1) mauzoleum (19) militarne (4) muzeum (4) opolskie (2) park (57) pałac (46) plac zabaw (36) plaża (14) ruiny (35) wielkopolskie (14) wieża (10) zachodnio-pomorskie (1) zamek (12)


Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.