Moi drodzy, zaczęły się wakacje, czyli czas radości i beztroski dla najmłodszych i ciężki czas dla ich pracujących rodziców (czemu my też nie mamy 2 miesięcy wolnego?). Ciekawą propozycję dla dzieci (i ich rodziców) z okazji ich święta przygotował Urząd Marszałkowski. Czy wiecie kim jest „Duszek Lubuszek”? Nie? No to już wyjaśniamy o co chodzi w całej akcji.
Duszek Lubuszek i jego przygody mają na celu promocję lubuskich zamków i pałaców.
Znalazło się w niej osiem wspaniałych budowli (Iłowa, Żagań, Zabór, Kożuchów, Zatonie, Łagów, Międzyrzecz oraz Lubniewice), które połączono w szlak nakreślony przygodami sympatycznego stworka. Pomyślana zgodnie z zasadą nauki podczas zabawy, gdyż dzięki zawartej w niej oryginalnym historyjkom, poznajemy te wspaniałe lubuskie zabytki. A dodatkowo gwarantujemy, że do gustu przypadnie nie tylko naszym milusińskim.
Humor, wiedza i przygoda! Czyli Duszek Lubuszek w pełnej krasie!
W humorystycznie napisanej (wszak autorem tekstów jest sam Artur Andrus) i przepięknie ilustrowanej książeczce oprócz przygód duszka odnajdziemy też ciekawostki, zadania, zagadki, krzyżówki oraz naklejki. Ale to ostatnia strona kryje najfajniejszą rzecz. Jest to mapa z miejscem na pieczątki. Na młodych odkrywców, którym uda się dotrzeć do wszystkich miejsc ze szlaku duszka, czeka prawdziwe trofeum – maskotka bohatera całej akcji.
Co prawda większość tych miejsc odwiedziła już nasza misiowa ekipka i są one opisane na naszym blogu. Ale co tam, podejmujemy wakacyjne wyzwanie Duszka Lubuszka i ruszamy jego śladem, by na koniec lata stać się właścicielem duszysto-puszystej maskotki. Wam też polecamy przyłączyć się do tej zabawy i zobaczyć te wszystkie wspaniałe zamki i pałace.
Przygody Duszka Lubuszka i Misia w teczce
zatonie
Pałacowe ruiny w Zatoniu i wielki towarzyszący im park odwiedzaliśmy niejednokrotnie. Jest tu tak pięknie i romantycznie, że jest to chyba nasze ulubione miejsce. Dlatego też zrozumiałym wydaje się, że to od tego miejsca zaczynamy naszą letnią przygodę z Duszkiem Lubuszkiem.
Park w Zatoniu – pierwsza przygoda Duszka Lubuszka i Misia w teczce.
W informacji turystycznej przy parkingu odbieramy od przemiłej Pani zadanie do wykonania. Krzyżówka z zagadkami prowadzi nas w poszukiwaniu odpowiedzi. Dzieci rozwiązują zadania razem z nami, a nasz sześciolatek chętnie wpisuje hasła na kartkę. Poziom ekscytacji sięga zenitu.
Z Misiem w teczce na tropie Duszki Lubuszki !
Nasza przygoda, przyspieszana niebezpiecznie ciemnymi chmurami szybko zakrywającymi letnie niebo, kończy się tam gdzie się zaczęła. W informacji turystycznej okazawszy rozwiązane zadanie otrzymujemy książki. Przygody Duszka Lubuszka oficjalnie stają się naszą własnością.
Żeby nie psuć wam zabawy nie zdradzimy hasła. Niech każdy przeżyje to sam ; ) No i pyk! Udało się. Jest pierwsza pieczątka! Duma u dzieci, zadowolenie u rodziców.
W cudownej książeczce czytamy zwariowane opowiadanie o Duszczce Lubuszce. Kim jest owa tajemnicza postać, i co robi w pałacu w Zatoniu? O tym dowiecie się sami! A my tymczasem – hop, w następną, zwariowaną historię!
My ruszamy na szlak przygód Duszka Lubuszka i razem z nim odwiedzimy kolejne miejsca. Będziemy dawać znać jak nam idzie i jak cała akcja wygląda. A wy jak? Dołączacie?
POZOSTAŁE MIEJSCA PRZYGÓD DUSZKA LUBUSZKA:
Gdzie zdobędę książeczkę i pieczątkę z przygodami Duszka Lubuszka:
- Visit Zielona Góra – informacja turystyczna
- Informacja turystyczna w parku w Zatoniu
- Cafe Orangerie w parku w Zatoniu
- Zamek w Łagowie Lubuskim – w recepcji
- Zabór :
- okrągła pieczątka z pałacem – Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze (czynne: codziennie w godzinach : 10:00 – 16:00)
- lub pieczątka pałacu (respektowana przez Urząd Marszałkowski przy odbieraniu maskotki) w Administracji Budynku Szpitalnego przy Pałacu w Zaborze (żołty budynek, pierwszy na prawo od pałacu) – czynne pn-pt w godzinach: 7:00 – 15:00
- Zamek w Kożuchowie – w kasie zamkowej, czynne: poniedziałek-piątek – 8.00-18.00, sobota-niedziela – 10.00-18.00
- Biblioteka Kultury Iłowa (w budynku bramnym przed pałacem)
- w tygodniu w godzinach: 9:00 – 17:00
- Żagań: odbiór pieczątki w Informacji Turystycznej (budynek przed wejściem głównym do Pałacu) czynne:
- 1.04 – 30.09: wtorek- piątek 9:00- 17:00; sobota – niedziela 10:00-17:00
- 1.10 -31.03: wtorek – piątek 9:00 – 16:00; sobota – niedziela – nieczynne
- Poniedziałek – nieczynne
- Kolejne miejsca w kolejnych wpisach! Zapraszamy do śledzenia nas na bieżąco!
OBSERWUJ NAS W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!
Polub nas i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami na blogu!