Pałac samego Otto von BISMARCK – Warcino, pałac, mauzoleum i psi cmentarz.

Udostępnij

Kto nie słyszał o choć jednej „wieży” Bismarcka? U nas w okolicy były ze trzy. A żadna prawdziwa. Nazwisko jednak utrwaliło się i kiedy przyszła możliwość odwiedzenia tym razem – prawdziwej – siedziby rodu von Bismarck – pojechaliśmy! Czy było warto? Ile wież Bismarcka odnaleźliśmy? O tym w postach – Mauzoleum Rodu von Bismarck i Pałac Bismarcka – Warcino. Zapraszam!

Rezydencja rodu Von Bismarck w Warcinie

Na teren wchodzimy przez bramę, która prowadzi wzdłuż pięknego ogrodu. Po drodze mijamy rzeźby i tablice, a na horyzoncie wita nas urocza, szachulcowa willa. Dzieci pokochują miłością wielką odnalezioną w krzakach armatę. Rodzice zaś napawać się mogą widokiem wokół. Po lewej stronie ukazuje nam się ona – dawna siedziba rodu von Bismarck.

Warcino – Pałac rodu von Bismarck – w skrócie UFT ; )

Najstarszą część dzisiejszej rezydencji stanowi niewielki, piętrowy pałac pochodzący z ok. 1664 r. Po obu jego stronach w XIX w, dobudowano parterowe skrzydła boczne nadające siedzibie plan litery „U”. W 1867 r. rezydencję zakupił Otto von Bismarck i wkrótce przystąpił do rozbudowy pałacu (uzyskał kształt litery „F”). Rezydencja zmieniała się też po jego śmierci (np. budowa wieży w 1901 r.) uzyskując tym razem rzut innej literki – „T”, którą to posiada do dziś.

Założenie Parkowe w Warcinie

Po obejściu pałacu i odciągnięciu najmłodszego pokolenia od pałacowych żywopłotów, udać się można w stronę częsci krajobrazowej. Park jest na prawdę oryginalny. Kaskadowo wspina się na niewielkie wzniesienie, z którego podziwiać można widok na pałac z dużej, drewnianej wiaty. Dalej ścieżki tajemniczo znikają wśród gęstych drzew ; )

Cmentarz psów w Warcinie

Park pałacowy obfituje w piękne okazy roślinności, kwiatów oraz starodrzewia. Jest zadbany i klimatyczny. Ale jest tutaj miejsce warte szczególnej uwagi. Czternaście nagrobków dogów niemieckich samego Otto von Bismarck. Otto był wielkim miłośnikiem tej rasy, dlatego znalazły one specjalne miejsce również po śmierci.

Na ich temat krążą liczne legendy i anegdoty. Między innymi taka, że Otto von Bismarck tak bardzo wierzył w intuicję swoich pupili, że każdego kto został dobrze odebrany przez jednego z psów – traktował z równą przychylnością. Na nagrobkach znajdują się daty narodzin, śmierci oraz imiona pupili.

Nagrobki psów rodu von Bismarck

Założenie pałacowo-parkowe Rodu von Bismarck – dziś.

Obecnie imeści się tutaj Szkoła Leśna. Pewnie między innymi właśnie dlatego, w okolicznym lesie, znajduje się bardzo fajna ścieżna naukowo-przyrodnicza. Można się z niej co nieco nauczyć (nawet dorośli!). No a sam las – sztos. Zachęcam do spaceru, a przy okazji również do odnalezienia w tymże malowniczym lesie – tzw. Czarciej Góry. Warto ; )

I jeszcze na koniec dodam, że przed wejściem na teren pałacu znajduje się bardzo przyjemny plac zabaw!

informacje

Warcino, woj. pomorskie, pow. Słupski, gmina Kępice

poradnik
  • pałac można zobaczyć z wózkiem, ale do parku będzie ciężko – zalecam chustę/nosidło
  • rowerki i hulajnogi odradzamy – ścieżki w dalszej części parku nie nadają się
  • wejście darmowe, obiekt otwarty (mieści się tutaj Szkoła Leśna)
  • Nie ma zwiedzania pałacu

Udostępnij

Dodaj komentarz