ŁAGÓW LUBUSKI CZ. I – ZAMEK, PARK, ZABYTKI.

Udostępnij

Łagów Lubuski nazywany jest Perłą Ziemi Lubuskiej. Czy tytuł ten jest mu nadany słusznie? Czy Łagów to jedynie zamek? Co można tam robić poza spacerowaniem? Kiedy można spotkać Rycerza w Płomieniach? I czym jeździł do Łagowa Czesław Niemen? Już spieszymy z odpowiedziami! Zapraszamy do trzyczęściowego cyklu o Perle Ziemi Lubuskiej.

  1. Zabytki i ciekawostki Łagowa Lubuskiego.

  2. Zielono – niebiesko, czyli o Łagowskiej przyrodzie słów kilka.

  3. Łagów Lubuski – aktywny, leniwy czy kulturalny? 


Łagów Lubuski – zabytki i ciekawostki

Część I

Łagów Lubuski – zamek Joannitów. Na początek trochę historii.

Najstarsza, pisana wzmianka o Łagowie pojawia się w 1299 r. Wówczas w osadzie istniał drewniany gród, natomiast prawo budowy murowanego zamku uzyskali Joannici w 1350 r. Tak powstała „komandoria”, czyli jednostka administracyjna zakonu rycerskiego, która szybko stała się jedną z bogatszych. Funkcjonowała aż do rozwiązania zakonu w 1810 r. Wszystkie dobra przejęło wówczas Państwo Pruskie, a później zamek często zmieniał właścicieli.

Gotycki zamek w Łagowie Lubuskim.

Pierwszy polecam odwiedzić sam zamek. Można w środku zobaczyć bajeczną restaurację i wejść na wieżę. Rezydencja oferuje także pokoje do wynajęcia. Z wieży rozpościera się przecudowny widok. Jednak odradzamy wchodzenie z małymi dziećmi, a jeśli już to należy zachować szczególną ostrożność : ) A kiedy zerkniecie na wnętrza tej niesamowitej rezydencji to w park i zieleń wsiąkniecie na długo!

Jest i legenda!

Istnieje legenda, która mówi o pojawianiu się w murach zamku Rycerza w płomieniach. Miał nim być niejaki Andrzej von Schlieben, który został potępiony za złamanie ślubów zakonnych. Ostatni raz, pośmiertnie widziany i dokładnie opisany przez pruskiego urzędnika w 1820 roku. Ponoć ukazuje się jedynie mężczyznom i to najczęściej wiosną lub latem, podczas burzy ; )

Bramy w Łagowie Lubuskim.

  • Brama Polska.

Pierwsza z niesamowitych, średniowiecznych bram to tzw. Brama Polska. Stanowiła ona element średniowiecznych obwarowań miejskich. Obecnie zaadaptowana pod cele turystyczne – można w niej wynająć pokój i spędzić ekscytującą noc wśród pięćset letnich murów.

  • Brama Marchijska.

Druga z bram to XVI-wieczna Brama Marchijska. Zwana też Bramą Brandenburską, Niemiecką i Berlińską. Podobnie jak jej nieco starsza siostra i ona stanowiła element obwarowań miejskich średniowiecznego założenia. Zaadaptowana została pod pokoje gościnne.

Łagów to nie tylko zamek.

Dalej zdecydowanie należy przespacerować się współczesną promenadą wzdłuż brzegu malowniczego, łagowskiego jeziora. Zobaczyć przepiękny, majestatyczny dąb na środku parku i odpocząć na ławce z przecudownym widokiem. Następnie można, a nawet trzeba, odwiedzić plac zabaw, jeśli odwiedzacie Łagów z bombelkami lub przespacerować się do jednej z wielu, lokalnych lodziarni. (Lub i jedno i drugie ; ) )

Wiadukt kolejowy.

Na koniec gorąco zachęcamy do zobaczenia jeszcze jednego niezwykłego zabytku Łagowa Lubuskiego. Ceglany wiadukt kolejowy powstał w 1909 r. podczas budowy połączenia między Międzyrzeczem a Toporowem. Posiada stosunkowo niewielką długość – 40 m, jednak imponuje zdecydowanie swoją wysokością, wynoszącą 25 m. Można na niego wejść po stromych schodach (niezbyt bezpiecznych). Dla widoków warto.

Reasumując, czy zatem Łagów Lubuski słusznie nazywany jest Perłą Ziemi Lubuskiej? Zdecydowanie i niepodważalnie tytuł mu się należy. Dlatego jeżeli jeszcze, jakimś cudem tam nie byliście to zachęcamy. Ale ostrzegam uczciwie – można się od niego uzależnić ; )

W KOLEJNYCH CZĘŚCIACH CYKLU O ŁAGOWIE LUBUSKIM:

CZ. II – ZIELONO-NIEBIESKI / CZ. III – ATRAKCJE WSZELAKIE

informacje

Łagów Lubuski, woj. Lubuskie, pow. świebodziński, gmina Łagów

poradnik

Czas pobytu – od 1 h do całego dnia : )

  • śmiało można zabrać wózek
  • można zabrać rowerek biegowy i hulajnogę
  • są ścieżki do przejażdżki rowerowej (np. wokół małego jeziora, lub brzegiem dużego)
  • jest plac zabaw
  • jest toaleta (płatna)
  • na terenie parku nie ma gastronomii, ale jest tuż obok
  • w zamku jest hotel oraz restauracja

Wstęp do parku darmowy. Czynne całą dobę.

Wejście na wieżę zamkową płatne – 8 zł / osoba, dzieci do 4 lat za darmo.

Więcej o zamku i hotelu na jego oficjalnej stronie: https://zamek-lagow.com/


Udostępnij

Dodaj komentarz