MISIOWA PIĄTKA – NASZE THE BESTY PODRÓŻNICZE Z 2023 ROKU. POLSKA ZACHODNIA

Udostępnij

Tak jak w zeszłym roku (tym razem z małym poślizgiem) zapraszamy na nasze podsumowanie 2023 r. Które z naszych podróży okazały się niezapomnianymi przygodami? Jakie miejsca spodobały nam się najbardziej w ubiegłym roku? Gdzie widzieliśmy najciekawsze rzeczy? Zatem zapraszamy na subiektywny Top 10 najfajniejszych miejsc, które zmisiowaliśmy przez ostatni rok!

1# Łęknica

Kiedyś kopalnia, a dziś jedna z piękniejszych atrakcji województwa!

Jak dla mnie zwycięzca może być tylko jeden. Geopark to absolutnie niesamowite miejsce! Wspaniałe widoki, kolorowe jeziorka, zjawiskowe formy erozyjne, piękna przyroda, zadbana infrastruktura, wysoka wieża, duże parkingi… Aż zaraz zabraknie mi powietrza i przymiotników, żeby jednym tchem wymienić, dzięki czemu dawna kopalnia to jedno z najfajniejszych miejsc w naszym województwie.

2# Przesieka

Ogród Siruwia – Mała Japonia w sercu Karkonoszy

Uwielbiam ogrody inspirowane dalekim wschodem. Ich podejście do komponowania wody, roślin i kamieni to niesamowita synteza sztuki i natury. Spacer po ogrodzie i podziwianie jego zakamarków to zupełnie jak podróż w dalekie kraje i autentyczny kontakt z orientalną kulturą. Wszystko tu zachwyca i nawet czas płynie wolniej. Jeżeli twoja dusza potrzebuje wypoczynku to tu go na pewno znajdzie.

3# Bad Muskau

Czy rozmiar ma znaczenie? Czy największy znaczy najlepszy? Jeżeli chodzi o lubuskie parki to na pewno tak!

Równie ogromny jak piękny – Park Mużakowski. Przez jego środek przechodzi polsko-niemiecka granica. Park dzieli się na 7 części, a najładniejsza i najbardziej dopieszczona z nich jest ta wokół majestatycznego zamku. Spacer zadbanymi alejkami i podziwianie cudownych kwiatów, egzotycznych krzewów, wiekowych drzew, mostków, kaskad i wodospadów to jest coś co uwielbiam.

4# Witnica

Są zwykłe parki miejskie i są też takie całkowicie nietypowe!

Niesamowity Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji dowodzi, że nie trzeba mieć pięknych alejek, urokliwych jeziorek, wiekowych drzew, czy nawet grających fontann by od rana do nocy spędzało tu czas mnóstwo ludzi. Kluczem jest niebanalny pomysł. W parku można dowiedzieć się wiele o ludzkich wynalazkach i technice oraz zobaczyć szalone rzeczy będące trochę maszynami, a trochę dziełami sztuki. Drugiego takiego miejsca nie ma.

5# Słońsk

Park Narodowy Ujście Warty to wspaniałe miejsce kontaktu z przyrodą.

Centrum edukacyjne Parku Narodowego to świetnie miejsce do spędzenia czasu z najmłodszymi. „Muzeum” (choć to nieadekwatne słowo) jest na wskroś współczesne, a ekspozycje interaktywne. Wspaniałe miejsce, w którym nauka przenika się z zabawą na każdym kroku. Dlaczego jest w moim TOPie? Bo nasze dzieci nie robią jeszcze swojego rankingu, a Centrum byłoby na pewno pierwsze (nie chciały nawet wychodzić)!

1# Kleczew


Nie mogło być inaczej – kopareczka to absolutny sztos.

Trochę już w życiu widziałem, ale czegoś takiego to absolutnie nigdy. Dlatego też mega fajnie, że koparkę postanowiono ocalić i zachować jako świadka górniczej przeszłości regionu. Super, że tego kolosa można oglądnąć z bliska, a „osiągi” maszyny (szczególnie prędkość) wywołują niemałe zdumienie. Kopareczka jest ogromna, a to najmniejsza z tu pracujących. Może dołączy do niej największa? Na pewno przyjadę i ją zobaczyć!

2# Dąbroszyn

Zwycięstwo, co zna swój gorzki smak.

Do Dąbroszyna zwabiła mnie skrzydlata piękność – XIX-wieczna rzeźba symbolizująca zwycięstwo. W kolejnym stuleciu nabrała jednak nowego znaczenia. Jej twarz, ciało, suknię i skrzydła pokrywają dziury po rosyjskich kulach. Dziś figura dobitnie przypomina, że nie ma zwycięstwa bez ofiar. Dodatkowo, we wsi znaleźliśmy o wiele więcej ciekawostek, szczególnie polecamy kościół oraz obelisk i altanę w górnej części parku.

3# Jagniątków

Wnętrze baśniowej willi robi niesamowite wrażenie!

Z zewnątrz dom niemieckiego Noblisty wygląda trochę jak średniowieczny zamek. Natomiast jak się wejdzie do środka, to można zaniemówić z zachwytu. Ściany holu pokrywają ekspresyjne freski, na których jest naprawdę wiele szczegółów. Ale uważajcie, jeżeli zechcecie je wszystkie obejrzeć, nie starczy czasu na ekspozycję dotyczącą pisarza.

4# Jałowiec

Niesamowite mauzoleum opowiada smutną historię.

Utrata na wojnie jedynego syna to dla każdych rodziców prawdziwa tragedia. Nic więc dziwnego, że postanowili upamiętnić go fundując przepiękny grobowiec. Dziś zdecydowanie nie wygląda już jak w czasach świetności, ale i tak robi wrażenie swoim nietypowym kształtem i precyzyjnym wykonaniem. To zdecydowanie najładniejszy grobowiec jaki w zeszłym roku widziałem.

5# Ścinawa

Czegoś takiego nigdzie nie znajdziecie, gdzie ten czołg wjechał?

Miłośnikom okresu II Wojny Światowej polecamy to miasto. Warto zobaczyć historyczny czołg, który od niedawna stoi… na statku! Ale czy to statek? Nie! To przecież toaleta! Jeżeli ty też nic nie rozumiesz to koniecznie zajrzyj do naszego wpisu. A w Ścinawie są też fajne bunkry i mosty.

OBSERWUJ NAS W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

Polub nas i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami na blogu!


Udostępnij

Dodaj komentarz