GÓRZYN – RUINA ŚREDNIOWIECZNEGO KOŚCIOŁA Z WIDOKIEM NA…

Udostępnij

We wsi Górzyn, po środku wsi, stoi ruina średniowiecznego kościoła. Ponoć wzniesiono go blisko 600 lat temu i służył miejscowym wiernym (najpierw katolikom, później protestantom, a na koniec znów tym pierwszym) do 1945 r. Ponoć świątynię podpalili czerwonoarmiści. Dziś nad wsią góruje jej wieża. Jej ośmioboczna część powstała w XIX w. (w tym czasie mury kościoła podwyższono).

Górzyn – ruina średniowiecznego kościoła

Takie ruiny, jak to ruiny – one dosłownie nikogo nie obchodzą (dosłownie i w przenośni), więc to my postanowiliśmy te ruiny obchodzić. Wiedzeni ciekawością obeszliśmy je nawet kilka razy. Zrobiliśmy to starannie i w nagrodę udało się wejść pod wieżę (jest otwarte i widać, że młodzież korzysta). Ponoć w tym miejscu za komuny polskie dzieci uczyły się religii (przypominam, że kościół jest od wojny w ruinie).

Ruina kościoła, którą obeszliśmy, bo nas obchodzi – Górzyn

Fakt, że pod wieżę kościoła udało się nam wszystkim wejść był zaskakujący, ale w większym szoku byliśmy jak się okazało, że da się wejść do rosnącego przy ruinach drzewa! Sprawdzone, rodzina 2+2 mieści się bez problemu, na dowód zdjęcie. Nie ma lipy. To znaczy jest to lipa i to całkiem stara.

Wnętrza średniowiecznego kościoła w Górzynie.

Pan Mąż zachęcony tym włażeniem to tu to tam, postulował wchodzenie również do środka kościoła. Jednak moje BHP (bezpieczeństwo i higiena podróżowania) zdecydowanie zabrania takich rzeczy. Niestety tym razem nie posłuchał i niestety nie poniósł za niesubordynację surowej kary. Ukarana zostałam ja, że muszę słuchać o tym, że zobaczył w środku renesansową płytę nagrobną jakiegoś rycerza.

I coś dla najmłodszych. Połączenie idealne!

Na szczęście przy ruinach jest plac zabaw, więc bąbelki miały z pobytu podwójną frajdę i po zakosztowaniu zwiedzania mogły się nieco odhamić na huśtawkach (oczywiście, że było odwrotnie – najpierw plac zabaw, a później zwiedzanie – kto ma dzieci ten wie, że nie ma szans na kolejność: 1. najpierw oglądamy, 2. później bawimy się). Zatem czy jest to kościół z widokiem na plac zabaw, czy plac zabaw z widokiem na kościół? ; )

Pałac w Górzynie.

We wsi Górzyn jest jeszcze ciekawy pałac. Na nim również Rosjanie pozostawili swój ślad. Tym razem jednak rezydencji nie spalili, a zostawili na niej napis, który w tłumaczeniu brzmi: „Dni hitlerowskiego reżimu policzone Wzmocnimy nacisk”. Czcionka nawet ładna… Pałacu ruscy nie spalili, bo do dziś broni go płot z siatki… tylko jak udało im się ten napis umieścić? Tej zagadki nikt nigdy nie rozwikła.

informacje

Górzyn, woj. dolnośląskie, pow. lubiński, gmina Rudna

OBSERWUJ NAS W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

Polub nas i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami na blogu!


Udostępnij

Dodaj komentarz