ŚCINAWA – CZOŁG NA STATKU, CZYLI BARDZO CIEKAWY PARKING. woj. Lubuskie

Udostępnij

Do tej miejscowości pewnie nigdy byśmy nie przyjechali, gdyby nie internety, w których aż roi się od śmieszków z miejscowego czołgu. Postanowiliśmy więc sprawę zbadać sami i sprawdzić czy miejscówka warta jest zobaczenia. Oto Ścinawa – czołg na statku.

Czołg na statku – Ścinawa zadziwia!

Na miejscu, w mieście Ścinawa, okazuje się, że faktycznie jest czołg. Czołg stoi na statku. Statek jest w rzeczywistości parkingiem. Na parkingu nikt nie parkuje. Poza czołgiem oczywiście. Jakby czołg swym ciężarem przebił strop parkingu, znaczy pokład statku, to by wpadł wprost do toalety.

Historia czołgu na statko – parkingu w Ścinawie

Gmatwanina zaczyna się trochę wyjaśniać, jak pozna się historię tego oto czołgu. Jest to czołg T-34 (ten sam typ co Rudy 102 z Czterech pancernych). Otóż ten egzemplarz to ponoć pierwszy, który 31.01.1945 r. przejechał z zaskoczenia przez pobliski most (zaminowany). Dumni Rosjanie koło ratusza ustawili wysoki cokół, (ponoć) wjechali na niego i tak czołg już pozostał w mieście sławiąc bohaterstwo sowieckich żołnierzy.

Czołg stał do maja 2018 r., gdy „odjechał” do konserwacji.

W Ścinawie pojawił się ponownie w kwietniu następnego roku, ale mieszkańcom miasta jak go zobaczyli, towarzyszyły zupełne inne uczucia niż w 1945 r. Tym razem była radość i wyczekiwanie, może dlatego, że wszyscy się go spodziewali, ale ten statek… Tak czy inaczej miejsce ładne, widać, że zadbane, nie powstydziłoby się go żadne miasto wojewódzkie. Nam się podoba!

Sama okolica czołgu w Ścinawie jest również bardzo ciekawa.

Dumnie pręży się sylwetka silosów cementowych (nieukończoną budowę identycznej stacji przesypwowej opisywaliśmy już na naszym blogu – Cigacice). Są też dwa ciekawe mosty – drogowy oraz kolejowy. Pod tym ostatnim znajduje się odnowiony schron bojowy, a w stronę mostu drogowego jest schron obserwacyjny, taż ładnie zagospodarowany.

Także dla sympatyków historii XX w. oraz militariów Ścinawa jest na pewno ciekawym miejscem do odwiedzenia. Można poodkrywać nieco historii. Nam się tu bardzo podobało. Niebawem zakończy się pewnie przebudowa portu i będzie jeszcze piękniej. Zatem na listę nieoczywistych perełek, z których ludzie śmieją się przez pomyłkę dopisujemy Ścinawę.

informacje

Ścinawa, woj. dolnośląskie, pow. lubiński, gmina Ścinawa

OBSERWUJ NAS W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

Polub nas i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami na blogu!


Udostępnij

Dodaj komentarz