BAJECZNY DOM GERHARDA HAUPTMANNA W KARKONOSZACH -JAGNIĄTKÓW

Udostępnij

Często mam tak, że zobaczę w internecie zdjęcie jakiegoś ciekawego miejsca i od razu wiem, że niedługo tam będę. Podobnie było gdy ujżałam Dom Gerharda Hauptamnna w Jagniątkowie. Hauptamnn jest uznanym niemieckim pisarzem, którego twórczość zaowocowała nawet literacką nagrodą Nobla w 1912 r. Cóż jest w tej budowli takiego przyciągającego? Zobaczcie sami!

Muzeum Dom Gerharda Hauptmanna w Jagniątkowie

Z zewnątrz budynek prezentuje się bardzo dostojnie. Widzieliśmy już dużo pięknych willi z podobnego okresu, ale ta należy decydowanie do jedynych z najciekawszych. W jego gładkich białych elewacjach umieszczone są ogromne granitowe głazy, których zwykli ludzie chyba nie byliby wstanie tam wmurować bez pomocy jakichś baśniowych stworzeń. Dom Hauptmanna to nie jest zwyczajny dom.

Zwalające z nóg wnętrza Domu Hauptmanna!

Nie przyjechaliśmy jednak oglądać tego budynku z zewnątrz, gdyż wiedzieliśmy, że jeszcze większe wspaniałości skrywa on w swoim wnętrzu. Więc szybko po bileciki i już za moment byliśmy w holu. Ale proszę państwa co to jest za hol, zresztą zobaczcie sami.

Wszystkie ściany pokryte są malowidłami wykonanymi w 1922 r.

Dzieło zaprzyjaźnionego z Hauptmannem Johannesa Maximiliana Avenariusa nosi nazwę „Hala Rajska” i powstawały aż 8 miesięcy! Aby z ferii barw wyłowić kolejne elementy trzeba się naprawdę długo napatrzeć, bo dzieje się tu strasznie dużo na raz. Są motywy z twórczości Hauptmanna, elementy biograficzne z życia pisarza oraz zaczerpnięte z Biblii.

Czego tu nie ma!

Znajdziemy tutaj też mnóstwo ptaków, aniołów, egzotycznych zwierząt, owadów, roślin, kwiatów i naprawdę wiele wiele innych przedstawień w niezwykle intensywnych kolorach. Fajny prezent otrzymał właściciel tej willi na swoje 60 urodziny? Pewnie że tak!

Gerhard Hauptmann – kto to taki właściwie?

Aby oczy odpoczęły garść informacji o samej willi i jej właścicielu- budynek powstał w 1901 r., a sam właściciel mieszkał w niej przez kolejne 45 lat. Tutaj też zmarł w 1946 r., czyli rok po wojnie. Dlaczego nie wyjechał jak inni z obawy przed Rosjanami? Jakie nadzieje wiązano niemieckim intelektualistą?

Zachęcam do zgłębienia tej historii z dreszczykiem. Ciekawy jest też motyw związany z jego pochówkiem. Dramaturg zmarł w 6 czerwca 1946, natomiast mury swojej willi opuścił dopiero 8 tygodni później – 19 lipca! (w grobie spoczął 28 lipca aż 500 km od willi). Dlaczego tak długo zwlekano z decyzjami w upalne lato?

Co znajduje się w Muzeum „Dom G. Hauptmanna” ?

Na te pytania odpowiedz znajdziemy w kolejnych salach muzeum poświęconego pisarzowi. Oprócz osobistych pamiątek i wydań jego dzieł znajdziemy tu wiele zdjęć wnętrza willi, gdyż nie wszytko tu wygląda tak jak przed stu laty. Sam budynek do 1997 r. wykorzystywano jako ośrodek wczasowy dla dzieci i młodzieży, natomiast obecną funkcję muzeum noblisty sprawuje od 2001 r. Poza holem duże wrażenie robi gabinet noblisty, sala kominkowa, dawna biblioteka i … toaleta pod schodkami.

Na koniec warto pospacerować po ogrodzie otaczającym willę.

Na przeciwko wejścia znajduje się marmurowa rzeźba, którą Hauptmann otrzymał w na swoje 80-te urodziny. Po wojnie posąg przeniesiono na basen w Jeleniej Górze, gdzie uległ dewastacji. Na swoje pierwotne miejsce (ale bez obu rąk i jednej nogi) wróciła dopiero w 2002 r.

Dom G. Hauptmanna skąpany w zieleni!

Na terenie otaczającym willę odwiedzamy również urokliwe skałki, które szczególnie spodobały się naszym kluseczkom. Ogólnie można bez problemu zachwycić się wszechobecną zielenią! Co tu dużo pisać – jest naprawdę przyjemnie. No nic, ostatnie chwile w gościnie u wielkiego miłośnika Karkonoszy i czas w dalszą drogę.

informacje

Dom Hauptmanna – Jagniątków cz. miasta Jelenia Góra, woj. dolnośląskie, pow. jeleniogórski

poradnik
  • nie polecam brania wózka / lepiej nosidło lub chustę
  • Teren wokół można zwiedzać za darmo
  • wejście do muzeum płatne – brak udogodnień dla niepoełnosprawnych
  • Ceny biletów i godz. otwarcia na oficjalnej stronie: Muzeum Miejskie Dom G. Hauptmanna
  • parking jest płatny (od 10 zł do 20 zł – /auto osob. 15 zł/)

OBSERWUJ NAS W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

Polub nas i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami na blogu!


Udostępnij

Dodaj komentarz