POMNIK LUDZIOM ZIEMI. HIT CZY KIT? Jerzmanowa. Woj. Dolnośląskie.

Udostępnij

Niewielka miejscowość, z pałacem, pięknym zabytkowym kościołem i parkiem. I mogłoby to już wystarczyć na popołudniowe zwiedzanko. Jerzmanowa i jej pomnik to miał być jedynie krótki, typowy przystanek na naszej mapie. Ale nie był ani krótki, ani typowy. Przeczytajcie zatem co takiego kryje się, w tej niesamowitej, dolnośląskiej mieścince.

Na początek, w centrum Jerzmanowej, odwiedzamy barokowy pałac i zwiedzamy imponujące budynki folwarczne wokół.

Za obiektem zaś można spędzić czas w dużym, osiemnastowiecznym parku, nad stawem, na przykład – na kocu, z pięknym widokiem. Następnie, obowiązkowo, polecamy zobaczenie uroczego, czternastowiecznego kościółka. Kiedy już nasycimy się zabytkami, udajemy się prościutko (dosłownie) do, moim skromnym zdaniem, najciekawszej atrakcji tej pod-głogowskiej miejscowości! Wrażenia gwarantowane (czy dobre, czy złe – to już zostawiam indywidualnej ocenie ; ) ). Oto Jerzmanowa i jej pomnik.

Do celu dojeżdżamy długą ulicą Lipową, mijamy ostatnie budynki we wsi i na samiutkim jej końcu czeka na nas On.

Następnie parkujemy tuż przy nim, wychodzimy prosto z drogi na przystrzyżony trawnik, na niewielki skwerek. Wokół jego obrzeży rosną nieliczne drzewa i krzewy, zza których rozpościera się niesamowity widok na pola i lasy, przecięte wstęgą ruchliwej drogi. Nie jest to co prawda widok na ocean czy Alpy, ale z jakiegoś nieznanego mi powodu, jest po prostu niesamowity i robi wrażenie.

W centrum tego naprawdę imponująco umiejscowionego skweru, znajduje się Pomnik „Ludziom ziemi”.

Ogromna, betonowa konstrukcja, góruje nad nami majestatycznie i zapiera dech w piersi. Wokół ustawione są ławki, na których można przysiąść, pokontemplować i pozastanawiać się – o co tu chodzi ?! ; ) (nasze pierwsze skojarzenie – Gwiezdne Wojny, kto oglądał, ten wie ; ) ).

Ale teraz na poważnie.

Pomnik w Jerzmanowej, (jak przyznaje autor) był inspirowany indiańskimi pochówkiem, gdzie ciało zmarłego umieszcza się nad ziemią na platformie, co jest ciekawe w kontekście informacji z tablicy o tym, że upamiętnia 40lecie powrotu ziem zachodnich do macierzy. Czyli platforma na czterech betonowych nogach. Robi wrażenie. Zdaję sobie sprawę, że nie każda sztuka współczesna jest odbierana pozytywnie i budzi przeróżne emocje. Nam się podoba i to bardzo. Czekam na Wasze wrażenia i przemyślenia ; )

informacje

Jerzmanowa, woj. Dolnośląskie, pow. Głogowski, gmina Jerzmanowa

Jerzmanowa pałac

Pierwotnie w miejscu dzisiejszego pałacu znajdował się murowany, renesansowy dwór obronny. Do jego przebudowy w stylu barokowym doszło w latach 1739-1746. Na pocz. XX w. pałac rozbudowano o ryzality boczne. Bryłą pałacu oraz jego najbliższym otoczeniem rządzi harmonia i symetria. W sąsiedztwie pałacu znajduje się kościół z XIV w., park z XVIII w. i okazałe budynki gospodarcze z XIX w. Ciekawy element kompozycji założenia stanowi ulica znajdująca się na osi pałacu.

Jerzmanowa pomnik

Na przedłużeniu drogi prowadzącej do pałacu w 1985 r. powstał ciekawy pomnik „ludziom ziemi”. Autorem pomnika jest Zbigniew Frąckiewicz, znany polski rzeźbiarz, autor słynnych „Ludzi z żelaza”, którego kontrowersyjne rzeźby stoją w m.in. Gorzowie Wlkp., Wrocławiu i Szklarskiej Porębie oraz w kilku niemieckich miastach. Do budowy pomnika użyto ponad 100 ton granitu.

poradnik

Czas pobytu: min. 30 minut.

  • nie ma placu zabaw
  • można zabrać wózek/rowerek/hulajnogę
  • nie ma toalet
  • są ławki / jest trawnik
  • w parku pałacowym nie ma ścieżek, tu zalecamy zabranie chusty

Wstęp darmowy.

Czynne całą dobę.

STARSZE WPISY:

ciekawostka (137) cmentarz (9) Czyste piękno (1) dolnośląskie (52) jezioro (5) kamper (30) kaplica (8) kaszuby (7) kościół (27) las (7) life&parenting (2) lubuskie (93) mapa (1) mauzoleum (29) militarne (7) most (2) muzeum (11) opolskie (6) park (100) pałac (70) plac zabaw (61) plaża (15) pomorskie (6) ruiny (58) wielkopolskie (17) wieża (12) zabytek techniki (7) zachodnio-pomorskie (2) zamek (21) śląskie (1)


Udostępnij

2 komentarze

  1. Edyta says:

    Jedna nieścisłość językowa. Opisujecie pomnik w Jerzmanowej, a nie w Jerzmanowicach. Jerzmanowice to miejscowość w okolicach Karakowa. 😉

    1. zmisiemwteczce says:

      Dzięki za wyłapanie, poprawione. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz