Przejdź do treści

POMNIK LUDZIOM ZIEMI. HIT CZY KIT? Jerzmanowa. Woj. Dolnośląskie.

Udostępnij

Niewielka miejscowość, z pałacem, pięknym zabytkowym kościołem i parkiem. I mogłoby to już wystarczyć na popołudniowe zwiedzanko. Jerzmanowa i jej pomnik to miał być jedynie krótki, typowy przystanek na naszej mapie. Ale nie był ani krótki, ani typowy. Przeczytajcie zatem co takiego kryje się, w tej niesamowitej, dolnośląskiej mieścince.

Na początek, w centrum Jerzmanowej, odwiedzamy barokowy pałac i zwiedzamy imponujące budynki folwarczne wokół.

Za obiektem zaś można spędzić czas w dużym, osiemnastowiecznym parku, nad stawem, na przykład – na kocu, z pięknym widokiem. Następnie, obowiązkowo, polecamy zobaczenie uroczego, czternastowiecznego kościółka. Kiedy już nasycimy się zabytkami, udajemy się prościutko (dosłownie) do, moim skromnym zdaniem, najciekawszej atrakcji tej pod-głogowskiej miejscowości! Wrażenia gwarantowane (czy dobre, czy złe – to już zostawiam indywidualnej ocenie ; ) ). Oto Jerzmanowa i jej pomnik.

Do celu dojeżdżamy długą ulicą Lipową, mijamy ostatnie budynki we wsi i na samiutkim jej końcu czeka na nas On.

Następnie parkujemy tuż przy nim, wychodzimy prosto z drogi na przystrzyżony trawnik, na niewielki skwerek. Wokół jego obrzeży rosną nieliczne drzewa i krzewy, zza których rozpościera się niesamowity widok na pola i lasy, przecięte wstęgą ruchliwej drogi. Nie jest to co prawda widok na ocean czy Alpy, ale z jakiegoś nieznanego mi powodu, jest po prostu niesamowity i robi wrażenie.

W centrum tego naprawdę imponująco umiejscowionego skweru, znajduje się Pomnik „Ludziom ziemi”.

Ogromna, betonowa konstrukcja, góruje nad nami majestatycznie i zapiera dech w piersi. Wokół ustawione są ławki, na których można przysiąść, pokontemplować i pozastanawiać się – o co tu chodzi ?! ; ) (nasze pierwsze skojarzenie – Gwiezdne Wojny, kto oglądał, ten wie ; ) ).

Ale teraz na poważnie.

Pomnik w Jerzmanowej, (jak przyznaje autor) był inspirowany indiańskimi pochówkiem, gdzie ciało zmarłego umieszcza się nad ziemią na platformie, co jest ciekawe w kontekście informacji z tablicy o tym, że upamiętnia 40lecie powrotu ziem zachodnich do macierzy. Czyli platforma na czterech betonowych nogach. Robi wrażenie. Zdaję sobie sprawę, że nie każda sztuka współczesna jest odbierana pozytywnie i budzi przeróżne emocje. Nam się podoba i to bardzo. Czekam na Wasze wrażenia i przemyślenia ; )

informacje

Jerzmanowa, woj. Dolnośląskie, pow. Głogowski, gmina Jerzmanowa

Jerzmanowa pałac

Pierwotnie w miejscu dzisiejszego pałacu znajdował się murowany, renesansowy dwór obronny. Do jego przebudowy w stylu barokowym doszło w latach 1739-1746. Na pocz. XX w. pałac rozbudowano o ryzality boczne. Bryłą pałacu oraz jego najbliższym otoczeniem rządzi harmonia i symetria. W sąsiedztwie pałacu znajduje się kościół z XIV w., park z XVIII w. i okazałe budynki gospodarcze z XIX w. Ciekawy element kompozycji założenia stanowi ulica znajdująca się na osi pałacu.

Jerzmanowa pomnik

Na przedłużeniu drogi prowadzącej do pałacu w 1985 r. powstał ciekawy pomnik „ludziom ziemi”. Autorem pomnika jest Zbigniew Frąckiewicz, znany polski rzeźbiarz, autor słynnych „Ludzi z żelaza”, którego kontrowersyjne rzeźby stoją w m.in. Gorzowie Wlkp., Wrocławiu i Szklarskiej Porębie oraz w kilku niemieckich miastach. Do budowy pomnika użyto ponad 100 ton granitu.

poradnik

Czas pobytu: min. 30 minut.

  • nie ma placu zabaw
  • można zabrać wózek/rowerek/hulajnogę
  • nie ma toalet
  • są ławki / jest trawnik
  • w parku pałacowym nie ma ścieżek, tu zalecamy zabranie chusty

Wstęp darmowy.

Czynne całą dobę.

STARSZE WPISY:

ciekawostka (81) cmentarz (9) Czyste piękno (1) dolnośląskie (44) jezioro (5) kamper (27) kaplica (8) kościół (21) las (7) life&parenting (2) lubuskie (64) mapa (1) mauzoleum (19) militarne (4) muzeum (4) opolskie (2) park (57) pałac (46) plac zabaw (36) plaża (14) ruiny (35) wielkopolskie (14) wieża (10) zachodnio-pomorskie (1) zamek (12)


Udostępnij

2 komentarze do “POMNIK LUDZIOM ZIEMI. HIT CZY KIT? Jerzmanowa. Woj. Dolnośląskie.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.