Dolnośląski most rodem z Indiany Jonesa! Tomisław – wisząca kładka. woj. Dolnośląskie

Udostępnij

W pewnej wsi znajduje się efektowna kładka o nietypowej konstrukcji. A jako że my z wykształcenia architekty to jedziemy zobaczyć. Faktycznie most linowy to w naszym rejonie ciekawostka, bo takie rzeczy widzi się zwykle w telewizorze. Dlatego przedstawiamy – Tomisław i wisząca kładka!

Tomisław – wisząca kładka, wiszący most… ?

Zwykle taka wisząca kładka jest nad rwącą rzeką płynącą przez środek tropikalnej dżungli (rzadko we wsi Tomisław). Nie muszę mówić, że gdy tylko główny bohater na nią wejdzie to liny puszczają jedna po drugiej, ale dzięki umiejętności biegania w powietrzu zawsze udaje się dostać na drugi brzeg jako ostatni. Tu nie było podobnie.

Wisząca kładka we wsi Tomisław nadal wisi.

Tym razem tą filmową dżunglą są pola zbóż, zaś dołem płynie spokojna Kwisa a nie rwąca Amazonka. Jednakże i tak przy wchodzeniu był dreszczyk. Może po zdjęciach tego nie widać, ale kładka faktycznie się buja. Ale po jakimś czasie jest miło …(szczególnie jak dzieci nie biegają już w te i we wte).

Co wiemy o wiszącej kładce vel wiszącym moście?

Nie za wiele. Ciekawi mnie jak stara jest ta kładka, więc informacji szukam w necie. Niestety pudło. Na oko siermiężny detal wykonania i użyty materiał kojarzy mi się ze szczytem PRLu. Most jest jednak zaznaczony na poniemieckich mapach, a same masywne, betonowe przyczółki zdradzają, że wcześniej był tu most z prawdziwego zdarzenia, co niejedno auto przez niego pewnie przejchało. Dziś tylko rower – opcja dla odważnych.

W Wikipedii pod hasłem Tomisław o wiszącej kładce ani słowa.

O tym, że ludzie zamieszkiwali w tej okolicy już ponad 1600 lat temu – jest, o tym, że kanalizację wybudowano 17 lat temu – też jest (swoją drogą ludzkość czekała na kanalizację przez 16 stuleci – skandal !!!).

Na koniec mały piknik i jedziemy w dalszą drogę.

Wrzucę jeszcze kilka fotek innego, uroczego mostu w okolicy (3,5 km dalej). Tym razem konstrukcja spawana – finezja majstersztyk ; ) – polecam!

informacje

Tomisław, wisząca kładka, woj. dolnośląskie, pow. bolesławiecki, gmina Osiecznica

poradnik
  • dojazd drogą kończącą się mostem – ciężko zawrócić
  • spacer z wózkiem do mostu – ok, po moście już gorzej
  • piknik na gęstej łące – da się : D …

OBSERWUJ NAS W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

Polub nas i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami na blogu!


Udostępnij

Dodaj komentarz