TAJEMNICZE BETONOWE KONSTRUKCJE! KOPALNIA I JEZIORO RACIBOROWICE.

Udostępnij

Po pierwsze – miejsce niespotykane. Po drugie – niezwykle malownicze. Trzecim powodem, dla którego warto tam pojechać jest tajemnica, którą mam nadzieję, postarasz się odkryć razem z nami. Oto okolice dawnej kopalni i sekrety, które skrywa!

Zatem, zapraszam do przeczytania poniższego postu i poznanie – tajemniczych betonowych konstrukcji w Raciborowicach !

RACIBOROWICE DOLNE

Raciborowice Dolne - kopalnia - nieznane konstrukcje - tajemnicze obiekty
Raciborowice Dolne - kopalnia - nieznane konstrukcje - tajemnicze obiekty
Tak naprawdę nie są pewnie zbytnio tajemnicze, ale ich przeznaczenia można się jedynie domyślać,

bo spotykając je w plenerze, bez dostępu do internetu i jego przepastnej wiedzy o wszystkim raczej nie dowiemy się do czego służyły (no chyba, że jesteś światowej rangi ekspertem do spraw tajemniczych betonowych konstrukcji. My nimi nie jesteśmy ; ) ). Obstawiliśmy zatem w pierwszym odczuciu jakieś przeznaczenie związane z wydobywaniem piasku. Jak ktoś zna właściwą odpowiedź to poproszę ; ). Można by snuć wiele domysłów zapewne : ). Pewne jest jedno – jest to bardzo fajna atrakcja i robi wrażenie zobaczenie czegoś takiego pośrodku pola. Można nawet do nich zajrzeć !

Raciborowice Dolne - kopalnia - nieznane konstrukcje - tajemnicze obiekty
Raciborowice Dolne - kopalnia - nieznane konstrukcje - tajemnicze obiekty
Raciborowice Dolne - kopalnia - nieznane konstrukcje - tajemnicze obiekty
Dzieci oczywiście, na pewno się zainteresują takim niecodziennym zjawiskiem : )

Chociaż akurat zanim nasze tam dotarło trzeba je było wydobyć z rowu z piaskiem, który zastaliśmy zaraz przy zaparkowanym samochodzie. Widzi ten nasz niziołek piasek to od razu chwyta za swój kopalniany osprzęt. A wtedy nie ma rady. Trzeba czekać .. Tymczasem, Pan Mąż z mniejszym niziołkiem ciasno w chuście zamotanym, (więc nie ma szans owe pacholęcie zaprotestować), już dawno ogląda konstrukcje z bliska, a ja tak sobie czekam delikatnie co rusz proponując młodemu zmianę lokalizacji na choć – nieco – bliższą naszej głównej atrakcji dnia. Ale cierpliwość popłaca i w końcu się udaje. Obchodzimy z dzieciem konstrukcje, zaglądamy do środka, snujemy opowieści różnej treści. Po minie widzę, że zainteresowanie jest.

Raciborowice Dolne - kopalnia - nieznane konstrukcje - tajemnicze obiekty
Po dogłębniejszej eksploracji terenu przez Pana Męża okazuje się, że niedaleko tych obiektów znajduje się niesamowicie malownicze miejsce!

Stawik, mały, ale no przecudny! Normanie zdjęcie nie oddaje jak wspaniałe to jest miejsce! Takie właśnie niespodzianki są najfajniejsze. Oczywiście poszliśmy tam, nadprogramowo, chociaż nie było łatwo – dojście jest bardzo ! strome (jezioro jest położone w bardzo głębokim wykopie, taka pamiątka po byłej kopalni) i z małymi dziećmi zalecamy poruszanie się tam jedynie za rękę.

Raciborowice Dolne - kopalnia - nieznane konstrukcje - tajemnicze obiekty
Jakby atrakcji było mało, to niedaleko, gdzieś między drzewami, majaczy jeszcze jedna intrygująca rzecz – ceglana wieża.

Po obejściu całego terenu okazuje się tym razem, że ten obiekt ma swoja tablicę informacyjną, z której dowiadujemy się, że jest to XVIII wieczny piec wapienny. Niestety nie ma do niego łatwego dojścia, no chyba, że ktoś będzie chciał przeciskać się przez krzaki, to można, płota ani zakazu nie było widać : )

Raciborowice Dolne - kopalnia - nieznane konstrukcje - tajemnicze obiekty
Raciborowice Dolne - kopalnia - nieznane konstrukcje - tajemnicze obiektyNa koniec dodamy, że teren znajduje się przy ścieżce rowerowej, którą można dojechać m.in. do Bolesławca (12 km) lub nawet do Kliczkowa (33 km, jak ktoś lubi, to można ; ) ). Można też samochodem, zamek Kliczków opisujemy tutaj:
Raciborowice Dolne, woj. Dolnośląskie, pow. bolesławiecki, gmina Warta Bolesławiecka

Raciborowice Dolne – kopalnia:

Znajdujące się w okolicach wsi złoża wapna o wyjątkowej czystości (ok. 98%) spowodowała eksploatację złoża już w okresie średniowiecza (piec wapienny wzmiankowany już w 1568 r.). Duże zapotrzebowanie na wapno (cele budowlane i rolnicze) oraz cement doprowadziło do znaczącego rozwoju zakładu produkcyjnego w latach na pocz. XX w. Wówczas (1923-1927 r.) w sąsiedztwie wybudowano fabrykę cementu, działającą do 1987 r. (w szczycie produkcji wytwarzała ok. 500 ton cementu rocznie).

W latach 80. XX zakład znacząco podupadł (150 ton rocznie) i w krótce został zlikwidowany (1991 r.), a w związku z planowaną przez nowego właściciela nową fabryką stary zakład został w 1995 r. wysadzony w powietrze (budowy nowego nigdy nie rozpoczęto). Świadkiem przedwojennej historii wyrobu wapna we wsi jest zachowany piec wapienniczy z XVIII w. (modernizowany w XIX i XX w.) stojący przy dawnej kopali wapna użytkowanej do lat 50 XX. Powojenna historia pozostawiła dziwne żelbetowe konstrukcje.
czas od dojazdu do wyjazdu: ok. 1 h

  • można pójść z wózkiem, nie będzie lekko ale da się
  • niemowlę najlepiej wsadzić w nosiło/chustę
  • rowerek można, ale pod czujnym okiem – wokół jeziorka jest stromo i niebezpiecznie
  • kocyk jak najbardziej, piknik nad wodą !
  • Wygodne buty

Teren czynny całą dobę.

W OKOLICY POLECAMY RÓWNIEŻ:

Najnowsze wpisy

ciekawostka (133) cmentarz (9) Czyste piękno (1) dolnośląskie (50) jezioro (5) kamper (28) kaplica (8) kaszuby (7) kościół (27) las (7) life&parenting (2) lubuskie (92) mapa (1) mauzoleum (29) militarne (7) most (2) muzeum (11) opolskie (6) park (99) pałac (69) plac zabaw (61) plaża (15) pomorskie (6) ruiny (56) wielkopolskie (17) wieża (12) zabytek techniki (5) zachodnio-pomorskie (2) zamek (21) śląskie (1)


Udostępnij

2 komentarze

Dodaj komentarz