Ciekawe miejsce dzięki swoim zabytkom często okazuje się zachwycać, lub wręcz zdumiewać też i swoją historią. Jeśli jesteście ciekawi co też wydarzyło się w tej niewielkiej miejscowości i jaki Polski Książe miał sześć palców u stóp to zachęcam do przeczytania poniższego postu! Oraz do odwiedzenia niezwykłego Muzeum i zobaczenia oszałamiającego Sanktuarium. Oto przed Wami Legnickie Pole.
Legnickie Pole – muzeum, klasztor, historia niezwykła.
Historia Legnickiego Pola wiąże się szczególnie z jednym wydarzeniem, które miało miejsce ponad 750 lat temu. Dokładniej 9 kwietnia 1241 r. stanęły naprzeciw siebie wojska chrześcijańskie oraz armia mongolska. W bitwie rycerstwo polskie wspierane posiłkami poniosło porażkę, a dowodzący nimi książę Henryk II Pobożny poległ na polu bitwy.
Jego bezgłowe ciało udało się zidentyfikować dzięki nietypowym szczególe – książę miał sześć palców na lewej stopie, co potwierdziły badania jego zwłok, przeprowadzone w 1832 r. Książęcy grobowiec otwarto ponownie w 1932 r. by dowieść, że władca był rasy aryjskiej, a szczątki zaginęły w 1945 r.
Bo niezwykła historia ciągnie za sobą niezwykłą tradycję.
Według tradycji w miejscu odnalezienia ciała księcia powstał średniowieczny kościół. Został wybudowany zapewne na przełomie XIII i XIV w. W latach 1525-1945 r. znajdował się w rękach prostetanckich. W 1960 r. rozpoczęły się prace polegające na jego przebudowie na muzeum bitwy. Dzisiejszy wygląd przyniosła modernizacja ekspozycji, przeprowadzona w 2016 r.
Ale czy warto Legnickie Pole odwiedzić? Muzeum Bitwy Legnickiej.
A i owszem. Zdecydowanie zachęcamy do zajrzenia do tego dość nietypowego muzeum. Znajduje się ono w dawnym kościele, co nadaje mu bardzo przyjemnego klimatu. Ponadto oprócz różnych eksponatów związanych z przedstawianymi tam wydarzeniami, obejrzeć można film, a także wejść na wieżę. Ciekawie urządzona jest też sama ekspozycja. Widać, że zajął się tym ktoś kreatywny. Brawo !
Legnickie Pole – kościelne pielesze wokół Muzeum.
Następnie, po zwiedzeniu muzealnych murów przeze mnie, opuszczam ten przybytek razem z naszym trzyletnim bombelkiem. Niestety mimo wszystko obiekty tego typu niedokońca zachwycają niewielkich ludzi. Pozostawiwszy w środku Pana Męża ku jego uciesze, oddajemy się z nieletnią zwiedzaniu terenu przykościelnego. Są tu ławki, są zabytki (m.in. pominiki poległych) i rzeźby. Jest miło i również klimatycznie : ) I tutaj małe kurczątko jest zadowolone ; )
Legnickie Pole – Sanktuarium.
Dalej, dosłownie po drugiej stronie drogi, za Muzeum, znajduje się niesamowity obiekt. Piękne, barokowe Sanktuarium Św. Jadwigi Śląskiej. Ogromna, niesamowicie zdobna elewacja kościoła to coś cudownego. Żadne zdjęcie nie odda tego wrażenia. Część tego obiektu można zwiedzać w wyznaczonych godzinach. Taki też mieliśmy plan, ale niestety spóźniliśmy się o dołownie piętnaście minut. A szkoda, bo wnętrza ponoć zapierają dech w piersiach! Dlatego na pewno tu wrócmy ; )
Położone po sąsiedzku barokowy kościół i klasztor powstały w latach 1723-1733. Benedyktyni musieli opuścić jego mury w 1810 r. a obiekt przejęło niemieckie państwo. Zabudowania pełniły różne funkcje, dziś jest tu Dom Pomocy Społecznej.
OBSERWUJ NAS W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!
Polub nas i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami na blogu!
Legnickie Pole, woj. dolnośląskie, pow. Legnicki, gmina Legnickie Pole
- Czas zwiedzania Muzeum Bitwy Legnickiej: ok. 30 min.
- w muzeum są schody – zachęcam do zabrania dzieci w chustę/nosidło
- obiekt jest niewielki, można iść z małymi dziećmi
- nie ma toalety
- nie ma placu zabaw
- na terenie wokół są ławki
Wstęp od środy do niedzieli, godz. 11:00 – 17:00 / Bilety 4 zł/ulgowy, 6zł/normalny, soboty- wstęp bezpłatny
2. Sanktuarium Św. Jadwigi Śląskiej .
- zwiedzanie po uzgodnieniu na plebani, od. pn do sb. w godz. 9:00 – 18:00, nd. godz: 14:00 – 18:00
- teren wokół można zwiedzać wózkiem (lub rowerkiem / hulajnogą)
- są toalety miejskie (płatne)
- nie ma placu zabaw
- są ławki