Przejdź do treści

PARK W LASKACH – PARK KULTURALNY. Woj. Lubuskie

Udostępnij

Jakby ktoś się kiedyś zastanawiał skąd wziąć przykład tego, jak dobrze zagospodarować park pałacowy to już spieszę z odpowiedzią! Pewnego, przewspaniale jesiennego dnia odkryliśmy niesamowity Park. Park przez duże P. Przedstawiam zatem – Zabytkowy Park Dworski w Laskach.

Park w Laskach.

Kolejna, niewielka wioseczka, gdzieś na pograniczu czegoś, przyćmiona jakimś większym miastem w pobliżu. To scenariusz tak wielu miejscowości. A jednak część z nich potrafi się tak pięknie wybić i zaistnieć. Po prostu. Bierze to co ma i dzieje się magia! Ogrom włożonej pracy (bez wątpienia nie jest do jedynie dotknięcie magicznej różdżki ; ) ) skutkuje tak pięknym miejscem. Czy było warto – odpowiedzieć muszą sobie twórcy. Czy się podoba  Park w Laskach? Bez dwóch zdań !

Na początek Park wita nas symboliczną bramą, z której otwiera się wspaniały widok.

Warto przy niej przystanąć i rzucić okiem (lub dwoma) na umieszczone tam tablice. Czytamy na nich co nieco o założeniu pałacowym, które onegdaj się tutaj znajdowało. Dalej dowiadujemy się o samym projekcie stworzenia tego miejsca i kilku innych ciekawostkach.

Zwiedzanie rozpoczynamy od wisienki na torcie.

No nie da się jej po prostu przeoczyć i odłożyć na koniec ; )

Już od wejścia do Parku ścieżka prowadzi nas w kierunku czegoś na pozór tajemniczego. Pewnie na początku jeszcze niezrozumiałego. Ale jak już zrozumiemy, co się tutaj wyrabia – wpadamy w zasłużony zachwyt ! : ) Jest to upamiętnienie pałacu, który tutaj stał, a po którym zostały jedynie ukryte w ziemi fundamenty. Jestem wielką fanką takiego typu akcji w przestrzeni. Daje to realne wyobrażenie o tym, czego już w danym miejscu nie ma, a co ciężko byłoby sobie wyobrazić tak po prostu, patrząc na puste pole. Prawda? : )

Tak oto powstał sobie w Laskach efektowny – trejaż.

Wycieczki kształcą i edukują, Pan Mąż nauczywszy mnie nowego słowa od razu spieszy z wytłumaczeniem, że trejaż to taki specyficzny rodzaj ogrodowego rusztowania dla pnących roślin. I tak oto potencjalnie zwykły motyw wykorzystany w niezwykły sposób podziwiać można dzisiaj w tym cudownym miejscu. Trejaż postawiony jest w oryginalnym obrysie murów pałacu. Obsadzony jest roślinnością, która niebawem pokryje go tworząc zielony obrys murów dawnej, barokowej rezydencji. Podsumowując – cudnie.

W Parku w Laskach można przysiąść na ławce, można połazić, można rozłożyć zabawki i urządzić „korek”. Można wiele ; )

Upamiętnienie dawnej rezydencji to ledwie początek Parku w Laskach.

Następnie, jak już zjemy tą pyszną wisienkę, odkrywamy dalej. W otoczeniu odnajdujemy jeszcze wiele innych smaczków. Między innymi szklane tablice z namalowanymi szlachcicami i szlachciankami, w pięknych strojach z dawnej epoki. Postacie te opisują i prezentują nam jak bawili się niegdysiejsi Państwo na dworskim dworze. Możemy spojrzeć przez nie i wyobrazić sobie tych pięknych ludzi, jak spacerują obok nas : )

Trejaż i inne ciekawe, oryginalne elementy w przestrzeni to coś nieczęsto spotykanego, co należy szczególnie docenić.

Pięknie wpasowane w teren, nie rzucające się w oczy, nie kontrastujące z otoczeniem. Nie biją się z nim, nie krzyczą. Zero sztuczności, plastiku. Po prostu są. Mój wewnętrzny urbanista i miłośnik oryginalnej, małej architektury krzyczy z zachwytu. Brawo.

A w jakie gry grali i jakie zabawy plenerowe mieli ludzie sprzed epoki pegasusa?

Żeby się tego dowiedzieć należy odwiedzić Park w Laskach. I tam odsyłam żeby się nieco do-edukować. Ciekawostką, którą odkryliśmy i jedyną, którą zdradzę, jest to, że jak się okazuje, sami co lato grywamy w jedną tych gier! Mianowicie w grę w bule. No cóż, wychodzi na to, że bawimy się niczym szlachta (teraz każda kolejna gra w bule już nie będzie taka sama ; ) ). (Ps. jest nawet tor do gry, z którego można skorzystać!).

Mogłoby się wydawać, że Park w Laskach to jedynie biała pergola i kilka ścieżek.

Tak się jednak jedynie wydaje, bo będąc tam, ścieżynka na uboczu nie zdaje się prowadzić nigdzie. Nic bardziej mylnego! Koniecznie polecam zagłębić się w dalszą część założenia. Ścieżka prowadzi nas w głąb wspaniałego, zabytkowego starodrzewu. Co rusz mijamy m.in. ogromne, majestatyczne dęby. Coś pięknego, gratka nie tylko dla dendrologów, o nie nie. Należy nadmienić, że stare dęby to coś, co robi wrażenie jedynie zobaczone na żywo. Żadne zdjęcie tego nie odda! A to tylko kolejny powód, żeby odwiedzić to miejsce ; )

Kolejną, ostatnią już atrakcją na naszej trasie jest dawna oranżeria.

Dzisiaj obiekt może być błędnie mylony z nieistniejącym pałacem. A dlaczego ? Ano zapewne dlatego, że jest po pierwsze – ogromny, po drugie – całkiem efektowny. Ma ciekawą architekturę – no chociażby rodem ze starożytności wyjęty tympanon z kolumnami czy wielką wieżę w dachu (nazywa się to tambur – kolejne mądre słowo ; ) ).

Ale w każdym razie jakby nie patrzeć, no nie jest to pałac, a jedynie część pałacowego folwarku. No i tutaj należy zauważyć, że jak ktoś posiadał sobie obok pałacu stajnio-altankę większą od niejednej rezydencji szlacheckiej – to musiał być człowiek z dużymi ambicjami ; ) 

Na koniec, wracamy już malowniczą ścieżką do naszej karocy ostatni raz z sentymentem rzucamy okiem na to niezwykle urokliwe miejsce. Gorąco polecamy odwiedzić Park Książęcy w Laskach !

informacje

Laski, woj. Lubuskie, pow. Zielonogórski, gmina Czerwieńsk

nieistniejący pałac w Laskach:

Powstał jako nowa rezydencja na pocz. XVIII w. w stylu barokowym. Obiekt został przebudowany w 1856 i 1911 r. Dwukondygnacyjny obiekt z płytkim ryzalitem na elewacji frontowej i podcieniem z loggią i tarasem nakryty był dachem mansardowym. Pałac zajęły i spaliły wojska radzieckie. Ruinę rozebrano w 1957 r.

oranżeria w Laskach:

Powstała na pocz. XIX jako dwór, natomiast w 2. pol. XIX został przebudowany. Budynek zwany jest oranżerią, choć taka funkcje pełniła jedynie jego centralna część. Mieściła ponadto stajnię, wozownię (parter) i mieszkania (piętro).

park w Laskach:

Jego początki sięgają regularnej kompozycji towarzyszącej barokowemu założeniu (XVIII w.) jednak  w XIX w. został znacząco powiększony i przekształcony w duchu krajobrazowym.

poradnik

Czas pobytu – elastyczny

  • można zabrać wózek
  • można zabrać rowerek/ hulajnogę
  • jest trawnik, można ogarnąć jakiś letni piknik
  • jest tor do gry w bule ; )
  • są ławki
  • nie ma placu zabaw
  • nie ma toalet

Wstęp darmowy.

Czynne całą dobę.

ciekawostka (81) cmentarz (9) Czyste piękno (1) dolnośląskie (44) jezioro (5) kamper (27) kaplica (8) kościół (21) las (7) life&parenting (2) lubuskie (64) mapa (1) mauzoleum (19) militarne (4) muzeum (4) opolskie (2) park (57) pałac (46) plac zabaw (36) plaża (14) ruiny (35) wielkopolskie (14) wieża (10) zachodnio-pomorskie (1) zamek (12)


Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.