KASZUBY I POMORZE NA URLOP Z DZIEĆMI – 20 SPRAWDZONYCH MIEJSC

Udostępnij

Kaszuby i samo Pomorze to bardzo fajny rejon na wyjazd z dziećmi. Trzy lata z rzędu jeździliśmy na północ i odwiedzaliśmy różne, ciekawe miejsca, które serią postów chcemy zaprezentować. Tutaj znajdziecie je wszystkie zebrane razem. Dzięki temu zestawieniu możecie samodzielnie zaplanować swój wymarzony, aktywny urlop. Odwiedź zatem Pomorze i Kaszuby z dziećmi. Zapraszamy!

1.Park Miniatur

Strysza Buda

PARK MINIATUR

Na początek naszej serii pt.: Kaszuby z dziećmi – prezentujemy Park Miniatur w okolicach Stryszej Budy. Jest to jedna z części założenia trzech parków tematycznych w tym miejscu. Oprócz makiet znanych obiektów i budowli znajdują się tutaj jeszcze – dom strachów, plac zabaw, gabinet luster, zabawne opisy i wiele innych atrakcji, które na pewno zatrzymają zarówno tych dużych jak i małych.

Czytaj więcej

2.Kaszubski gracik

Strysza Buda

KASZUBSKI GRACIK

To kolejny z parków tematycznych w okolicy Stryszej Budy. Niedaleko od Parku Miniatur i w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Gigantów jest on – Kaszubski Gracik. Zbiór niebagatelnych pojazdów wszelkiej maści. Od batmobila, przez auto Jasia Fasoli, Zygzaka, Złomka i innych aut z filmu Auta, amerykańskie krążowniki, polskie serialowe samochody PRLu, po wiele innych NIESAMOWITYCH pojazdów. Podsumowując – oj warto.

Czytaj więcej

3.Park Gigantów

Strysza Buda

Park Gigantów

Na koniec w temacie parków w okolicy Stryszej Budy pojawia się w naszym zestawieniu Park Gigantów. Wielkie owady, przerośnięte ptaki, ukryte między drzewami w lesie. Do tego place zabaw, gry plenerowe i PRAWDZIWY samolot, do którego nie dość, że można wejść, to jeszcze można z niego – zjechać. Zjeżdżalnią. Rezerwujcie na to cały dzień i dużo energii, bo jest co robić. I co, komu się podobają takie Kaszuby z dziećmi (dużymi i małymi)?

Czytaj więcej


4.Świat labiryntów

Bliziny

Koniecznie odwiedź Kaszuby z dziećmi bo oto przedstawiamy: Świat labiryntów – to tak jak nazwa wskazuje – miejsce z labiryntami. No i nie byłoby to może zaskakujące gdyby nie to, że jest tu po prostu czadowo. Ale uwaga – to nie jest rozrywka dla tych, co boją się wyzwań. O nie nie! Znajdziecie tutaj na małą rozgrzewkę labirynt mgieł, labirynty z siana, z opon, z zadaniami, (mega trudny do przejścia) drewniany … No i przeogromny labirynt w kukurydzy! Jest ciężko. To jak? Kto się podejmie ? ; )

Czytaj więcej


5.Muzeum Kolejnictwa

Kościerzyna

No jakie dziecko nie przeszło chociaż krótkiego etapu FASCYNACJI pociągami? Chyba nie wiele rąk teraz będzie w górze. Zatem Kościerzyna to idealne miejsce dla fanów kolejnictwa, bo tutejszy skansen w starej parowozowni jest super. Oprócz oczywistych atrakcji – czyli ogromnych, parowych potworów! jest możliwość wejścia do kilku z nich, przejazdu drezyną i mini ciuchcią dla najmłodszych, wejścia do hangaru z pociągami, w którym znajdują się makiety, inscenizacje, tablice… No nie ma nudy!

Czytaj więcej

6.Muzeum Amerykańskich
Samochodów

Kościerzyna

MUZEUM AMERICAN OLD CARS

Było co nieco dla fanów kolejnictwa, jest dla fanów motoryzacji. Ale nie byle jakiej! Komu Kaszuby kojarzą się z Muzeum aut amerykańskich? Bo mi już na pewno 😉 Cadillac, Mustang, Dodge, Chrysler, Ford, Lincoln… Chyba każdy kojarzy nazwy tych pięknych klasyków! Są też bardzo efektownie zorganizowane aranżacje, wystawa historii Coca-Coli i jeszcze parę innych atrakcji. Warto.


7.Skansen

Wdzydze Kiszewskie

MUZEUM – KASZUBSKI PARK ETNOGRAFICZNY

Skansen na dużym terenie z wieloma, niespotykanymi perełkami dawnej architektury Pomorza. Znajdują się tutaj chaty, dworki, zagrody, zabytki architektury sakralnej, budynek szkoły, wiatraki. Do welu obiektów można wejść, obejrzeć ich wyposażone wnętrza, zadumać się nad tym, jak kiedyś żyli ludzie. Jest ponadto wystawa dedykowana dzieciom, a sam teren sprzyja bardzo miłemu spacerowi wśród zabytków. Gwarantuję, że i dzieci i dorośli wyjdą stąd zadowoleni! I zmęczeni ; )

Czytaj więcej


8.Centrum Promocji Regionu

Szymbark

CENTRUM EDUKACJI I PROMOCJI REGIONU W SZYMBARKU

To jest miejsce, do którego zachęcam zabrać nieco starsze dzieci. Zwiedzając z przewodnikiem odsłuchacie piosenki po kaszubsku (warto ; ) ), zobaczycie najdłuższą deskę świata, wejdziecie do najprawdziwszego domu sybiraków. Udacie się do ziemianki/bunkra, gdzie weźmiecie udział w ostrzeliwaniu (robi wrażenie!). No i oczywiście zaprzeczycie grawitacji w wywróconym domku. A to jedynie część atrakcji.


9.Gród Rummela

Miastko

Trochę na odludziu, z pięknymi widokiem na kaszubskie tereny, na niewielkim wzniesieniu zajduje się Gród Rummela. Drewniana konstrukcja, postawiona własnoręcznie, starodawnymi metodami przez pewnego przedsiębiorczego kaszubianina. Z roku na rok coraz bardziej rozbudowywany. Jak się uda, to może nawet spotka się jakiegoś woja, lub dwóch, albo piękną świteziankę? ; )

Czytaj więcej


10.Pomorska Góra Piachu

Gmina Biały Bór

Góra piasku widoczna z kosmosu, na Kaszubach. A co. Jak świetne jest to miejsce to aż brak słów, żeby to opisać. Zwykła góra piachu – powiedziałby malkontent. Ogromna piaskowa zjeżdżalnia! – powiem ja ; ) Wspinaczka dla wytrwałych, niesamowity widok z góry i najfajniejsze zjeżdżanie na pupach w życiu. No i wrażenia – niezapomniane. A Ty ile razy dasz radę wejść na górę ? ; )

Czytaj więcej

Kaszuby z dziećmi to świetny pomysł na niebanalny wyjazd wakacyjny!


11.Kamienne kręgi

Węsiory

Kamienne kręgi

Kamienne kręgi i kurchany, to nie lada gratka dla miłośników historii. Ale i nie tylko. Mają wiele tysięcy lat i opowiadają niesamowitą historię. Można poczuć ich klimat, poznać coś nowego albo po prostu nacieszyć się widokiem i przespacerować po lesie. Myślę, że odkrywanie z dziećmi kręgów z kamieni, które trzeba odnaleźć, co nie jest takie proste, może być na prawdę świetną zabawą. A czy wiesz, co się stanie, kiedy zabierzesz jeden z kamieni do domu? ; )


12.Kamienne kręgi

Grzybnica

Miejsc starodawnych pochówków na Kaszubach jest kilka. Natomiast my prezentujemy nasze dwa ulubione. Kręgi w lesie, niedaleko Grzybnicy, to o tyle fajne miejsce, że można spędzić tutaj sporo miłego czasu. Przeszukiwanie terenu w celu odnalezienia wszystkich kurchanów to nielada zadanie. Dodatkowo są też tablice, które warto przeczytać, można zrobić sobie piknik. Ponadto, na pewno można tu poczuć niesamowity klimat miejsca!


13.Nieskończony zamek

Łapalice

ŁAPALICE – NIESKOŃCZONY ZAMEK

Niektórym na pewno Kaszuby kojarzą się z niekończącą się historią zamku w Łapalicach. Współczesna twierdza, nigdy nie ukończona, dzisiaj przyciąga tłumy turystów. I nic dziwnego, każdy chce zobaczyć na własne oczy – o co tyle szumu. Wieże, kolumny, sklepienia i sam ogrom założenia robią wielkie wrażenie, bez wątpienia. Szkoda, ale miejmy nadzieję, że zamek kiedyś zabłyśnie ; )


14.Pałac i park Bismarcka

Warcino

ZAŁOŻENIE PAŁACOWO-PARKOWE OTTO VON BISMARCKA

Na terenie założenia znajdziecie między innymi pałac Otto von Bismarcka. Zgaduję, że to nazwisko przewinęło się przez uczy chyba każdego. Jest tu też piękny budynek szkoły leśnej. Natomiast sam park, z okazałym starodrzewem, wznosi się kaskadowo na górę, zwieńczoną drewnianą altaną. Warto wspomnieć też cmentarz psów dawnego właściciela. Nagrobki mija się idąc prez park.Ponadto sam pałac jest otwarty dla zwiedzających. Podsumowując, jest co robić.

15.Ruiny Mauzoleum

Warcino

Mauzoleum rodziny Otto von Bismarck

Tuż obok terenu pałacu Otto von Bismarcka, znajduje się bardzo stary las. Już same drzewa są niesamowite! Przez las wiedzie ścieżka edukacyjna – co jest dodatkowym atutem. Ale, jest tutaj też bardzo klimatyczne miejsce. Kto lubi poszukiwania opuszczonych miejsc? Jest tu ukryty wśród wysokich (bardzo wysokich) drzew, na wzniesieniu, miejsce po dawnej kaplicy rodu on Bismarck. Pozostał po niej obrys murów, liczne detale oraz płyty nagrobne. Wszystko porośnięte mchem, dzięki czemu wygląda dość efektownie.


16.Zamek krzyżacki

Bytów

Zamek krzyżacki i Bytów

Odwiedzając Kaszuby z dziećmi, zachęcamy też do odwiedzenia Bytowa. Samo miasto Bytów to miejsce, w którym można spędzić wiele godzin. Znajduje się tutaj między innymi jego czołowy zabytek – zamek krzyżacki. Obiekt jest na prawdę imponujący. Można go obejść, wejść na dziedziniec lub skorzystać z możliwości zwiedzania. Nacieszywszy oczy i inne zmysły zamkiem – zachęcamy też to połażenia po centrum. Bo i tam jest ciekawie.

17.Park, lapidarium i wiadukt

Bytów

Będąc w Bytowie należy odwiedzić też park, na terenie którego znajdował się niegdyś cmentarz. O jego bytności przypomina bardzo ciekawie zaaranżowane lapidarium. Dalej natomiast dojść można do niesamowitego wiaduktu. Zachęcam przy tym do zagłębienia się nieco w jego historię, która jest dość niespotykana ; )


18.Święta Góra Polanowska

Polanów

ŚWIĘTA GÓRA POLANOWSKA – POMORZE

Może nie koniecznie z małymi dziećmi, i może nieco dalej od Kaszub, ale na pewno warto odwiedzić Świętą Górę Polanowską. Ta pustelnia franciskzkańska to niezwykle klimatyczne, spokojne i piękne miejsce. Na chwilę zadumy, a może na dłużej – to miejsce na pewno przyniesie pozytywne wrażenia. Spacer tutaj już jest przyjemnością. Niedaleko odnajdziecie źródełko, z którego można prosto ze studni wydobyć wodę. Natomiast u stóp góry znaleźliśmy mały zwierzyniec.


19.Panteon w lesie

Biesowice

Świątynia PANTEON

A dla miłośników ciekawostek i miejsc nieoczywistych, na koniec przedstawiamy taki oto – Panteon w lesie. Gdzieś na Pomorzu, w okolicy niewielkich Biesowic, gdzieś między drzewami znajduje się pomnik poświęcony poległym podczas wojny. Nie dość, że inicjatywa fajna, to jeszcze robi wrażenie. Ciekawe, kto da radę tam trafić? : )

Czytaj więcej


20. Wieża widokowa

Wieżyca

Jako, że Kaszubski krajobraz jest bez wątpienia wyjątkowy, wieża widokowa zdaje się być sensowną propozycją spędzenia czasu ; ) Zatem, nic nie sprawdzi się lepiej niż wieża Wieżyca, w okolicy Szymbarku. Znajduje się ona na wysokim wzniesieniu, więc trzeba tam dojść. Rzecz jasna. Ale dla tych widoków zdecydowanie warto.

A jeśli nie Pomorze i nie Kaszuby to może na południe?

Opolskie i Śląskie pałace – tydzień w opolskim

OBSERWUJ NAS W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

Polub nas i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami na blogu!


Udostępnij

Dodaj komentarz