Panteon we wsi Biesowice. Niesamowity pomnik w lesie. woj. Pomorskie

Udostępnij

Pomnik poświęcony mieszkańcom niewielkiej wsi, którzy zginęli podczas I Wojny Światowej. Szesnaście kolumn z krzyżami i nazwiskami dziewiętnastu poległych, którzy nigdy tu nie wrócili. Jest tajemniczo i malowniczo. Przedstawiamy tak zwany Panteon – Biesowice.

Panteon – Biesowice

Panteon powstał w latach 20. XX wieku we wsi Biesowice. Przyczynił się do tego hrabia Ernst von Zitzewitz. Pierwotnie, na samym środku, na dużym postumencie znajdowała się rzeźba niemieckiego, klęczącego żołnierza. Było też zadaszenie. Pech chciał, że i jedno i drugie zrobione było z brązu. Stąd łatwo się domyślić, że nie dotrwały one do dnia dzisiejszego.

1920-1930 źródło: https://polska-org.pl/7911396,foto.html?idEntity=7911388

Jak dostać się do Panteonu w Biesowicach?

Niegdyś pomnik umieszczony na wzgórzu – widoczny był z daleka. Dzisiaj otoczony przez gęsty las, stał się niemałą przygodą dla naszej ekipy Misia. Żebyście nie popepełnili naszych błędów od razu podpowiemy co i jak. Na początek samochód parkujemy na parkigu obok szkoły. Następnie, po przejściu przez bramę od boiska szkolnego, po prawej stronie odnajdujemy furtkę. Należy w nią wejść i prosto, ścieżką przejść niecałe pół kilometra wgłąb lasu. Na koniec, przy odrobinie szczęścia dotrzecie na miejsce ; )

Pomnik ofiar I Wojny Światowej – Biesowice.

Na miejscu zastajemy wspomniane wcześniej – szesnaście kolumn z inkrypcjami. Są też inne dość dobrze zachowane napisy. Wokół cisza i spokój. Teren wygląda na zadbany, chociaż dzieci odnajdują liczne pozostałości tzw. elementu. (Zatem wracamy bogatsi o wiele (wiele) kapsli po trunkach wszelkiej maści). Na koniec spacer powrotny i w dalszą drogę. Jednak jeśli ktoś chciałby spędzić tu więcej czasu, to zdecydowanie zachęcam do spaceru po tym starym, pięknym lesie : )

OBSERWUJ NAS W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

Polub nas i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami na blogu!

informacje

Biesowice, woj. pomorskie, pow. słupski, gmina Kępice

poradnik

czas pobytu – ok. 1 h

  • nie da rady dostać się na miejsce z wózkiem (jedynie nosidło/chusta)
  • obiekt w lesie – otwarty całą dobę, wolny dostęp
  • odradzam zabranie rowerków (ale można)

Udostępnij

Dodaj komentarz