LUBUSKIE ŁAZIENKI – MIROCIN GÓRNY I JEGO PAŁAC NA WODZIE.

Udostępnij

Wiele lubuskich miejscowości – wsi i niewielkich miasteczek, posiada prawdziwe, mało komu znane zabytki. Niszczejące z godnością powoli zostają pochłaniane przez naturę. Oto jeden z nich – piękna, majestatycznie wyrastająca nad taflą wody bajkowa budowla. Przedstawiamy Mirocin Górny – pałac na wodzie.

Mirocin Górny – pałac i nieco historii.

Pałac swoją barokową formę uzyskał pod koniec XVII w. Była to okazała rezydencja wzniesiona na sztucznej wyspie, do której prowadziły dwa mosty: od południa główny oraz od zachodu – prowadzący do ogrodu i parku. W jej środku znajdował się wewnętrzny dziedziniec z krużgankami wspartymi na kamiennych kolumnach. W murach pałacu zachowały się relikty starszej siedziby.

Spieszmy się zwiedzać ruiny…

Niestety rezydencja uległa uszkodzeniu w 1945 r. i szybko obróciła się w ruinę. W latach 70. zawalona była już połowa ścian. Co ciekawe tempo rozpadu znacząco wyhamowało i przez ostatnie 50 lat stan zniszczenia w zasadzie się nie pogłębił. Mimo to zdecydowanie warto się spieszyć by zobaczyć Mirocin Górny – Lubuski Pałac na Wodzie ; ) (podobnie jak nasz Lubuski Wersal i Lubuskie Carcassonne ; ) )

Kiedy dzieci (o dziwo) nie interesują się zabytkami.

Kiedy dzieci z najnowszym zestawem kopalnianym – wersja ekspercka prawdziwego poszukiwacza – metalowe łopatki ogródkowe z budowlanego za 8,99 ; ) zajmują się wykopywaniem skarbu, my na zmianę możemy połazić po ruinach dawnego pałacu. Zawsze szkoda kiedy coś takiego niszczeje, ale ma to swój niewątpliwy urok. I my to kochamy.

Mirocin Górny – park pałacowy.

Równocześnie z budową pałacu założono ozdobny ogród później przekształcony w park krajobrazowy. Dalej więc zachęcamy do wyruszenia ścieżką w pobliskie drzewa i przejście tym co tam pozostało. Jest zielono i przyjemnie. W gęstwinie zarośli odnajdujemy niewielki stawik, ciekawy mostek i niedługą ścieżkę w głąb skweru.

Fosa to czy nie fosa?

To co w kompozycji całego założenia zwraca największą uwagę to pokaźne stawy przedzielone szeroką groblą. I to one nadają pałacowi ten niesamowity klimat. Jednak stanowią jednocześnie coś w rodzaju – fosy, dlatego dojście do pałacu nie jest proste. Ale da się ; ) Na koniec mały spacer wokół grobli i rzut okiem lub dwoma na te cudowne widoki. Pięknie.

informacje

Mirocin Górny – pałac, woj. Lubuskie, pow. Nowosolski, gmina Kożuchów

poradnik

Czas pobytu – min. 30 minut.

  • Wokół pałacu można przejechać wózkiem / do parku zachęcam zabranie chusty/nosidła
  • zalecamy zaparkować „za” pałacem
  • nie ma placu zabaw (chyba że we wsi)
  • nie ma toalet
  • dojście do pałacu jest utrudnione
  • zachęcam do pikniku nad wodą z pięknym widokiem
  • da radę jeździć rowerkiem (ale nie hulajnogą – droga piaskowa, grząska)

Udostępnij

Dodaj komentarz