BRENNIK – ISTNIEJĄCA WIEŚ I WYSOKI PAŁAC. Woj. Dolnośląskie

Udostępnij

Prawdopodobnie najbardziej niesymetryczny pałac jaki widzieliśmy. Zaginiona miejscowość, w której istnienie w pewnym momencie zwątpiliśmy i przypadkowo odkryta oczyszczalnia w pałacowym stylu. Przedstawiamy całkowicie i z pewnością istniejący Brennik -Pałac i Park krajobrazowy.

Zaginiony Brennik i jego pałac.

Brennik i pałac nie istniały na mapie gpsu gugla. W efekcie ten nieomal wyprowadził nas do innego Brennika (nie dajcie się zwieźć). W końcu po lekkim zdziwieniu i błądzeniu, „prawie na miejsce” dojeżdżamy używając mapy papierowej (ta, używamy, takie z nas dinozaury). Dzieli nas od niego jednak gęsty las, a przy drodze, która była na mapie wita nas tabliczka, na której radosny napis informuje, iż dojazdu do Brennika nie ma. Ale jako, że się nie poddajemy, w końcu nieco rozbawieni tym ciekawym psikusem od losu, docieramy na miejsce! : D

Brennik – pałac.

Po dość długiej drodze, wzdłuż wielkiego pałacowego parku, wyłania się przed nami on. Na początek spacerujemy po zadbanym i malowniczym ogrodzie, wokół stawu z fontanną. Zatrzymujemy się na chwilę, na drugie śniadanie. Towarzyszy nam widok na niezwykle okazały pałac w Brenniku. Lekko ekscentryczna bryła, wykusze, rozrzeźbienia i wiele innych elementów stanowią o jego niezwykłym uroku. Ponadto obiekt jest dość wysoki i przez to nieco nietypowy. No słodziak, co tu dużo mówić ; )

Brennik – pałac i jego historia.

Dwór w Brenniku powstał w połowie XVIII w. dla rodu von Zedlitz. Uległ on gruntownej przebudowie i rozbudowie w 1899 r. w stylu neobarokowym. W wyniku prac pałac otrzymał urozmaiconą, malowniczą bryłę. Przebudowy jego zachodniej części dokonano niedługo później, bo w 1928 r. Z tego czasu pochodzi okazały portal z herbem Zedlitzów, w których posiadaniu był on do 1945 r. Rezydencja nie ucierpiała w czasie ostatniej wojny, a od 1980 r. funkcjonuje tutaj Dom Pomocy Społecznej.

Zwiedzajmy tak, żeby pozostawić po sobie jedynie dobre świadectwo.

Spacerując po terenie posiadłości należy zachowywać się spokojnie i z szacunkiem dla miejsca oraz osób, które tutaj mieszkają. Uwaga na wciągający labirynt! ; ) A po sprawnym obejrzeniu pałacu, zachęcamy do spaceru w głąb założenia. Cały teren (poza dziką częścią parku) jest bardzo starannie zadbany i pielęgnowany. Nas urzekła niesamowita łąka kwietna, na której spędziliśmy dłuższą chwilę. Jest pięknie.

Brennik – Park krajobrazowy.

Pałacowi towarzyszy okazały park krajobrazowy (20 ha), założony w XIX w. oraz budynki folwarczne z 2 połowy XIX stulecia. Znajdują się w nich kwatery mieszkańców ośrodka oraz biura. Założenie jest bardzo duże, dlatego nam i krótkim nóżkom naszej trzylatki nie udaje się zbyt długi spacer (zachęcam do zabrania rowerków, jeśli macie tak samo męczliwe dzieci jak nasze ; ) ). Po drodze spotkać można liczne, niesamowite okazy wielkich, starych drzew. Żadne zdjęcie nie oddaje tego uroku!

Oczyszczalnia w iście pałacowym stylu ; )
informacje

Brennik Pałac, woj. Dolnośląskie, pow. Legnicki, gmina Ruja

poradnik

Czas pobytu – min. 30 minut

Wstęp darmowy. Teren otwarty.

  • da radę jeździć wózkiem
  • można zabrać hulajnogę lub rowerek (rowery odradzam, żeby jednak nie zakłócać spokoju mieszkańców DPS)
  • są ławki i ścieżki
  • jest cudowna łąka (zachęcam do pikniku)
  • nie ma toalet / brak placu zabaw

Udostępnij

Dodaj komentarz