KALSK – WIEŚ, W KTÓREJ WARTO SIĘ ZATRZYMAĆ. Woj. Lubuskie

Udostępnij

Kalsk to niewielka wieś w województwie Lubuskim, leżąca na trasie między Świebodzinem, a Sulechowem. Wielu po prostu przez nią przejeżdża. Jednak zachęcamy, aby się w niej zatrzymać choć na moment (albo dwa). Dlaczego? Ponieważ warto!  Zapraszamy!

Kalsk godnie reprezentowany.

Pierwszy w Kalsku w oczy rzuca się przeuroczy, malutki kościółek. Ten pięknie odrestaurowany, pięćset letni zabytek na prawdę godnie reprezentuje wieś, w której stoi. Dodatkowo warto też zajrzeć do środka, w miarę możliwości. Dalej jest jeszcze pałac, folwark i kilka innych ciekawostek. Miłośnicy zabytków nie powinni być zawiedzeni tym co Kalsk ma do zaoferowania.

Gotycki kościół.

Na początek słów kilka o kościele w Kalsku. Miejscowa świątynia została wybudowana w 1521 r., o czym świadczy data umieszczona na „cegle” w kształcie tarczy, wmurowanej w wieżę ponad wejściem do kościoła. Późnogotycki kościół wzniesiono z kamienia i cegły, a jego dachy pokrywa drewniany gont. Od zachodu przylega wieża, której jedynie przyziemie jest murowane, a wyższe partie wzniesiono z drewna. Podsumowując – prawdziwy, lubuski skarb.

Ogród dydaktyczny w Kalsku.

Dalej, idąc „za” kościół, dotrzemy do pięknie zaprojektowanego ogrodu dydaktycznego. (Wejście od drogi). Powstał on w latach 2004-2005 w ramach praktyk studenckich na terenie dawnego folwarku. Na powierzchni ponad 1ha zasadzono kilkanaście tysięcy roślin zakomponowanych w strefy tematyczne. Pełno w nim uroczych zakątków i alejek, a różnorodność roślinności zapiera dech. Z pewnością trzeba tu zajrzeć.

Kalsk – pałac i park.

Następnie zachęcamy do przejścia się wokół pałacu. Rezydencja powstała ok. 1700 r. i została rozbudowana ok. 1860 r. i ok. 1920 r. o dodatkowe skrzydła. W elewacji wschodniej widzimy duży herb rodu von Sydow. Obecnie (od. 1998 r.) mieści się tu Instytut Zarządzania i Inżynierii Rolnej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie. W związku z tym, że jest świetnie zachowany niewątpliwie należy tu zajrzeć!

Park krajobrazowy w Kalsku.

Na koniec, za rezydencją dotrzemy do parku. Park przypałacowy otacza rezydencję od zachodu i północy. I jest naprawdę bardzo klimatyczny. Dlatego można przespacerować się alejami wśród starych, majestatycznych drzew z widokiem na zabytkowy pałac.  Z pewnością Wam się spodoba. Zatem czy następnym razem przejeżdżając przez Kalsk zatrzymacie się na chwilę?  ; )

informacje

Kalsk, woj. Lubuskie, pow. Zielonogórski, gmina Sulechów

poradnik

Czas pobytu min. 40 min.

  • Można zabrać wózek
  • można zabrać rowerek biegowy / ewentualnie hulajnogę
  • Nie ma toalet
  • Nie ma placu zabaw (chyba, że gdzieś we wsi)

Wstęp do Ogrodu dydaktycznego i do parku przypałacowego darmowy.

Otwarte całą dobę.


Udostępnij

Dodaj komentarz