Niewielki Czerwieńsk , niedaleko Zielonej Góry, sam w sobie już jest fajnym miasteczkiem zapewniam, ale my tym razem nie o tym. Dzisiaj odkryjemy tutaj kolejną, mało znaną hiper-ciekawostkę! Miejsce, które zadziwi niejednego wymagającego odkrywcę i zaintryguje niejednego wybrednego turystę. Zapraszam !

Dziura w jeziorze.
Parkujemy zaraz przy zjeździe z głównej drogi. Między drzewami, szeroką ścieżką wychodzimy na wielki, otwarty teren. W oczy bije piękna panorama z jesiennym krajobrazem odbijającym się w spokojnej tafli wody tutejszego zalewu. Na nasz widok, a w zasadzie już na widok naszego samochodu, z daleka zaczynają ku nam zmierzać dwa osobniki, tacy nazwijmy ich – lokalsi. Szybko dopłynęli do brzegu i pewnym krokiem wyszli na ląd. Zostaliśmy uprzejmym sykiem poproszeni o przekąskę. Niestety z nami się nie udało. Obeszliśmy nowych kolegów z respektem dość szerokim łukiem, ale później widziałam, że inni spacerowicze zbijali sobie z nimi piątki ; )




Zalew leży na trasie rzeczki Łączna.
Na początku naszej trasy widnieje tabliczka z napisem „Aleja optymistów”. Ścieżka – stanowiąca Aleję Optymistów – obchodzi teren wokół akwenu. Bombelki zostają zaopatrzone w pojazdy kołowe. Dzisiaj oprócz plecaka pełnego zabawek (ani razu nie użyte, ale są) podróżuje z nami rudy piesek (dalej sfotografowany na wyraźne życzenie syna). Na początek zalecamy pójść w prawo, przez mostek, z którego można podziwiać widok na całe założenie. Dalej podążamy ścieżką wzdłuż zalewu po lewej a ścianą lasu po prawej stronie. Jest malowniczo, pagórkowato, fajnie : ) Po drodze do lasu prowadzi szeroka ścieżka, można tam zajrzeć na dłuższy spacer – wersja dla ambitniejszych.




Wydmy piaskowe, czyli najlepsza miejscówka dla małych miłośników wykopalisk.
Co prawda do wydm w Bojadłach(klik) temu kawalątkowi piaskowej górki daleko. Ale na pewno odwiedzając to miejsce następnym razem (czyli nie koniecznie zimą ; ) ) zakotwiczymy tutaj na dłużej, z naszym obowiązkowym kopalnianym sprzętem. Tym razem udało nam się uniknąć utknięcia w tej piaskownicy pod pretekstem tego, że szybko musimy zobaczyć dziurę w jeziorze, co ją przyjechaliśmy odnaleźć! Szybko szybko, zanim zniknie! (kłamstewka rodzicielskie, można by z nich stworzyć wielotomowy leksykon : ) ).



Tato, a co to jest tam w tej wodzie?
Ano dziura. Dziura jest. Naprawdę ciężko opisać wrażenia, jakie budzi to miejsce. Na pewno jednym z takich uczuć jest – szok i niesamowity respekt. No – nie chciałabym tam wpaść, a na myśl o wpadnięciu tam dziecka przechodzą mnie dreszcze.
Widok jest prze-nie-samo-wity.

Czym jest czerwieńska dziura w jeziorze?
Obstawiam przelew spustowy (takie mądre określenie podpowiedział mnie wszechwiedzący internet), bo ja się średnio znam. Woda tam wpada i wylatuje po drugiej stronie drogi wpływając do rzeczki. Jest to bardzo unikatowe rozwiązanie, a my mamy je pod samym nosem – no to chyba trzeba to zobaczyć. Dla spotęgowania doznań nad ową atrakcją znajduje się kładka, można zatem stanąć bezpośrednio nad dziurą! I o ile inicjatywa super, brawo!, to barierki to by tam mogli zrobić takie przez które nie wleci z łatwością każde dziecko… Ale wcale nie narzekam, a skąd : )



Zimowo-jesienny piknik nad jeziorem ? Czemu nie!
Robimy sobie przystanek na górce, na postawionych tam ławeczkach. Widok na wodę, las i niskie, pięknie przezierające przez drzewa, zimowe słońce. Co prawda zjedliśmy nasz prowiant dość szybko, bo jednak – listopad ; ) Ale warto się na chwilę zatrzymać. (w tym czasie oczywiście zaraz przypłynęły towarzyszyć nam nasze białe ziomeczki, wiadomo : ) ).




W bliskiej okolicy polecamy również:

Czerwieńsk, woj. Lubuskie, pow. zielonogórski, gmina Czerwieńsk

Czas pobytu – elastyczny.
- Można wziąć wózek
- Można wziąć rowerek
- Są ławki
- Nie ma toalet
- Nie ma placu zabaw
Czynne całą dobę.
Wstęp darmowy.
Najnowsze wpisy:
- KOŚCIÓŁ Z LEWITUJĄCYM SKLEPIENIEM – BRZESKO, woj. wielkopolskieWidziałam z życiu już wiele wiejskich kościółków. Rzadko imponują swoją zewnętrzną formą, a i nasz dzisiejszy bohater jest w tej kwestii raczej niepozorny. Nie na darmo mnie jednak Pan Mąż… Dowiedz się więcej »KOŚCIÓŁ Z LEWITUJĄCYM SKLEPIENIEM – BRZESKO, woj. wielkopolskie
- KAPLICA GROBOWA NA SZCZYCIE WZNIESIENIA I PŁAC – CHEŁMNO, woj. wielkopolskieNa skraju pewnej miejscowości znajduje się imponujące, samotne wzniesienie, skryte w leśnym gąszczu. Mierzy sobie ok. 33 m wysokości (131 m.n.p.m.). Posiada dwa „szczyty”, a na mniejszym z nich znajduje… Dowiedz się więcej »KAPLICA GROBOWA NA SZCZYCIE WZNIESIENIA I PŁAC – CHEŁMNO, woj. wielkopolskie
- KAPLICA GROBOWA W GŁĘBI LASU – TURKOWO, woj. wielkopolskieJedzie sobie kamper z wesołą ekipką skrajem lasu. Jedzie i jedzie. Skręca w lewo, skręca w prawo. Ledwo widać drogę. Pan mąż spokojny i zadowolony – znak to najpewniejszy, że… Dowiedz się więcej »KAPLICA GROBOWA W GŁĘBI LASU – TURKOWO, woj. wielkopolskie
- CUDOWNE MAUZOLEUM W ZDZICZAŁYM PARKU – ŚLIWNO, woj. wielkopolskieKto lubi spacerować w niezwykłych okolicznościach przyrody? A kto spacerując lubi odnaleźć dodatkowo coś niezwykłego? My na pewno. Dlatego do naszej przepastnej kolekcji porzuconych zabytków dokładamy Mauzoleum – Śliwno. Mauzoleum… Dowiedz się więcej »CUDOWNE MAUZOLEUM W ZDZICZAŁYM PARKU – ŚLIWNO, woj. wielkopolskie
- LUBIANA – SKANSEN KOLEJOWY – Z SERCEM! woj. zachodniopomorskieO jak ja bardzo lubię takie miejsca! Zrobione prywatnymi rękami, gdzie widać włożony wkład i wysiłek i do tego wszystko za darmo. Poznajcie przewspaniałe miejsce – Lubiana – Skansen Kolejowy.… Dowiedz się więcej »LUBIANA – SKANSEN KOLEJOWY – Z SERCEM! woj. zachodniopomorskie
- Samotna wieża widokowa – Warszyn (woj. zachodniopomorskie)Na skraju wsi Warszyn znajduje się okazała, ceglana wieża. Ciężko sobie wyobrazić, że dawniej do jej boku przylegał piętrowy pałac nakryty wysokim dachem. Przyzwyczajona jestem, że szlacheckie rezydencje rozbierano w… Dowiedz się więcej »Samotna wieża widokowa – Warszyn (woj. zachodniopomorskie)
ciekawostka (144) cmentarz (9) Czyste piękno (1) dolnośląskie (53) jezioro (5) kamper (30) kaplica (9) kaszuby (7) kościół (29) kujawsko-pomorskie (2) las (8) life&parenting (2) lubuskie (97) mapa (1) mauzoleum (33) militarne (7) most (2) muzeum (11) opolskie (6) park (103) pałac (72) plac zabaw (61) plaża (16) pomorskie (6) ruiny (65) wielkopolskie (21) wieża (15) zabytek techniki (9) zachodnio-pomorskie (6) zamek (21) śląskie (1)