TWORKÓW – RUINY ZAMKU I PLAC ZABAW DLA DUŻYCH DZIECI.

Udostępnij

W naszej podróży po Opolskich zamkach i pałacach odbijamy nieco i odwiedzamy tym razem przecudowną, śląską ruinę. Zadbana i ciągle dostosowywana dla odwiedzających. Do tego przeogromna i niezwykle malownicza. I jeszcze mega epickie odkrycie – zjeżdżalnie, plac zabaw i tor przeszkód, z których skorzystały i małe i duże dzieci. Tworków – ruiny zamku. Zapraszamy!

Na początek historia – Tworków ruiny zamku.

Tworków – dziś ruiny zamku, kiedyś siedziba rycerska. Istniała ona w tym miejscu już 500 lat temu. Gotycką budowlę przebudowano ok. 1567 r. W późniejszym czasie wielokrotnie zmieniała właścicieli i była sukcesywnie rozbudowywana i modernizowana, otrzymując rzut litery „U”. W 1841 r. pałac zakupiła rodzina von Saurma-Jeltsch, którzy w latach 1872-84 gruntownie go przebudowali nadając rezydencji neorenesansowy styl.

Pałac dziś znajduje się w ruinie, więc można by pomyśleć, że został podpalony w czasie II Wojny Światowej. I nie ma zaskoczenia, bo było tak rzeczywiście, jednak budowla wówczas była jedynie prowizorycznie zabezpieczona po wcześniejszym pożarze, który zniszczył obiekt w 1931 r. Co ciekawe ustalono wówczas, że za podpaleniem stał ówczesny właściciel, chcący wzbogacić się na otrzymanym od ubezpieczyciela odszkodowaniu.

Niewiele brakowało, a nawet jego ruin nie można by oglądać, gdyż przygotowania do jego rozbiórki były zaawansowane. Dziś Twórków i ruiny zamku powoli stają się atrakcją turystyczną. W 2018 r. przystąpiono do zabezpieczenia ruin i są udostępnione do zwiedzania. Od 2020 r. dostępna jest platforma widokowa na wieży.

Twórków – ruiny zamku.

A teraz, kiedy znacie już historię tego fantastycznego założenia, przejdźmy do konkretów. Parking znajduje się tuż przed główną bramą. Mijamy fosę i już przed nami wyłania się piękny dziedziniec dawnej posiadłości. Zielona, równo przystrzyżona trawka pięknie uzupełnia się z czerwienią cegieł starych murów. Stąd wejść można w krużganki lub na górę.

Zwiedzanie ruin w Tworkowie.

Możliwy jest jedynie krótki spacer po murach zamku. Dalej jednak co odważniejsi (czyli trzylatka, sześciolatek i Pan Mąż ; ) ) wejść mogą na wieżę, z której rozpościera się niesamowity widok. Jest nawet luneta, z której wypatrywać można szczytów naszych pięknych Karkonoszy (podobno).

Spacer krużgankami zamkowymi – Tworków.

Spacer pod krużgankami pozwala obejrzeć ruiny zamku w Tworkowie z niższej perspektywy. Ogólnie założenie w środku robi wielkie wrażenie (zarówno z dołu jak i z góry). W jednym ze skrzydeł, w momencie kiedy byliśmy w Tworkowie, trwały prace remontowe. Planowana była adaptacja części obiektu pod miejsce na wydarzenia kulturalne. Super inicjatywa, której przyklaskujemy rękami i stopami! (kto był na koncercie w ruinach zamku, ten wie, jak świetny ma to klimat)

Następne do zwiedzania – tereny wokół ruin zamku w Tworkowie.

Dalej próbujemy obejść ruiny zamku, co niestety kończy się na tamten moment fiaskiem. Możliwe jednak, że teraz już się da ; ) Tak czy siak, zachęcam do pójścia na jego „tyły”, bo jest tam bardzo ładnie, po prostu. Osobiście zachęcałabym do wyruszenia dalej, w stronę jeziora – widok na zamek musi być stamtąd oszałamiający! No i do pikniku, w tym zacisznym i cudnym miejscu!

Twórków i nasze przypadkowe odkrycie!

A teraz przejdźmy do miejsca, które odkryłam zupełnie przypadkiem! Do odwiedzenia niewielkiego parku, kawałek dalej, już nie na terenie zamkowym, zachęcił mnie widok ciekawego toru przeszkód. I choć godzina była już późna, a miejsca tego nie mieliśmy w naszym napiętym, misiowym grafiku – to zostaliśmy tam na długo. Sam park już był ciekawy, można by po nim połazić, ale to co było dalej to był sztos.

Kiedy dorośli bawią się równie dobrze jak dzieci!

Góra do wspinaczki (dwulatek sobie poradzi ; ) ) i dwie, wielkie zjeżdżalnie. Nawet ja się skusiłam (a wszem i wobec oznajmiam, że jestem cykor ze wszechmiar ; ) ). Również tor przeszkód udało się przejść. Noc nas stamtąd wygoniła, psując nam całkowicie plany na wieczór. Ale cóż, było warto! Całą czwórką spędziliśmy tam super czas.

OBSERWUJ NAS W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

Polub nas i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami na blogu!

informacje

Tworków, woj. śląskie, pow. raciborski, gmina Krzyżanowice

poradnik

Czas pobytu w Tworkowie – kilka godzin !

  • wstęp darmowy
  • po ruinach nie da się jeździć wózkiem, jedynie przed pałacem
  • obejście obiektu jedynie po trawie (brak ścieżki)
  • jest czadowy plac zabaw w parku obok (trzeba wyjść z terenu zamku i kierować się w prawo)
  • jest toaleta

Udostępnij

Dodaj komentarz