SZLAK OLSZYNKI – „UJŚCIE WARTY” – PRZYGODY WARTA WARTA. woj. Lubuskie

Udostępnij

Park Narodowy „Ujście Warty” to nasz lubuski skarb, bez dwóch zdań. Moim zdaniem jeszcze za bardzo niedoceniany. My w tym roku postanowiliśmy wyruszyć jego śladem. Na początek pisaliśmy o Dwóch fajnych centrach edukacyjnych: w Słońsku i w Chyrzynie, a także o Pompowni Warniki. Pora przejść do konkretów! Ujście Warty – Szlak Olszynki.

Szlak Olszynki – w Parku Narodowym „Ujście Warty”

Jest to jeden z kilku przygotowanych szlaków spacerowo – rowerowych na terenie Parku „Ujście Warty”. Na głównej stronie parku1 odnajdziecie szczegółowy wykaz i opis dostępnych ścieżek. Ta natomiast znajduje się od północnej częśći „parku”, w Kamieniu Małym (mapa poniżej).

Parking z wieżą obserwacyjną i wiatą jest początkiem niedługiej pętli szlaku „Olszynki”. My idziemy z niego drogą szutrową, wzdłuż rzeczki. Kiedy wreszcie docieramy do mosteczka nad rzeczką, przygoda zaczyna się. I to nie byle jak, bo od bardzo fajnej, drewnianej kładki. Dlatego też dzieciom się bardzo podoba – bo nie jest to typowa ścieżka ; )

Przez pewien odcinek szlaku „Olszynki” przemieszczamy się kilkanaście centymetrów nad terenem lasu ols porzeczkowych. Jest dziko i przepięknie. Co jakiś czas natrafiamy na tabliczki z różnymi informacjami. One motywują bombelki do prężnego przemieszczania się (by odkryć tajemną wiedzę kolejnej tablicy!). I tak oto poznawali zwierzęta, robale, rośliny i inne ciekawostki. Zatem tabliczki – na plus.

Las jednak dość szybko się kończy. Dalej podążamy zwykłą, gruntową drogą, aż do kolejnej kładki. Tym razem jednak wchodzimy w podmokły teren łąk i szuwarów. I tutaj, wśród trzcin i dochodzimy do niewielkiej wiatki na niedużym stawie. I w zasadzie można powiedzieć, że na tym kończą się atrakcje. Zamykamy pętlę i piknikujemy pod wiatką.

Podsumowując – szlak „Olszynki” w Parku Narodowym „Ujście Warty” uważam za bardzo przyjemną i na pewno ciekawą trasę, zwłaszcza dla dzieci. Myślę, że jest to odległość, którą dziecko w każdym wieku pokona. A i na tyle się na niej dzieje, że nie powinno się znudzić (może trochę pod koniec ; ) ).

informacje

Kamień Mały (patrz mapa: Czerwony szlak „Olszynki”), woj. lubuskie, pow. gorzowski, Gmina Witnica

  • Ścieżka przyrodnicza „Olszynki” liczy ok. 3 km
  • można nią spacerować z psem (nie na wszystkich szlakach można)
  • można zabrać wózek (ale miejscami nie będzie łatwo)
  • jest możliwość jazdy rowerem, ale po kładce jest nakaz „prowadzenia” rowerów
  • więcej na stronie Parku „Ujście Warty” i w informatorze, który jest do pobrania TUTAJ
  1. patrz zakładka „informacje” ↩︎
źródło mapy (i inne ważne informacje) na stronie https://www.pnujsciewarty.gov.pl/292,wszystkie-aktualnosci?tresc=3871

Udostępnij

Dodaj komentarz