POMPOWNIA WARNIKI – UJŚCIE WARTY #2 CZYLI PRZYGODA WARTY WARTA, woj. Lubuskie

Udostępnij

W dzielnicy Kostrzyna nad Odrą stoi bardzo ciekawy budynek, który ze względu na swój wygląd bywa mylony z kościołem lub kaplicą. Tymczasem jest to budowla spełniająca bardzo ważne, wyjątkowo techniczne zadanie. Zamiast modlitw płynie z niej… woda! Oto Pompownia Warniki.

Pompownia Warniki – Kostrzyn nad Odrą

Stacja pomp (bo taką funkcję postanowiono przyozdobić tą niebanalną architekturą) została wzniesiona w 1911 r. Powstała w celu przepompowywania wody z terenów zalewowych, leżących na północ od koryta Warty. Dzięki pracy pompowni Warniki, nadmiar wody (której swobodny odpływ uniemożliwiał wał powodziowy) trafiał do rzeki, a dzięki temu, rozległe połacie terenu można było wykorzystywać jako pola i pastwiska.

Warniki – Pompownia i ciekawostek kilka

Dawniej przy pompowni Warniki stał wysoki, ceglany komin. Zniknął, gdyż stał się zbędny po tym jak w 1963 r. wymieniono maszyny z parowych na elektryczne. Ponoć przed modernizacją gdy stacja pracowała pełną parą mogła zużyć nawet 20 ton węgla dziennie! Obecnie budynek jest niewykorzystywany – nową przepompownię wybudowano 1 km dalej.

Budynek robi niemałe wrażenie.

Sam w sobie jest bardzo ładny i jest do tego pięknie położony nad wodą i dodatkowo skąpany w zieleni. Cisza i spokój. Idylliczny nastrój można zmącić stając koło wielkich, masywnych żelaznych turbin, które złożone są za budowlą. Jakoś ciężko sobie wyobrazić, że takie „śmigła” wirując z zawrotną prędkością tłoczyły sobie w tym sielskim krajobrazie tysiące litrów wody na sekundę.

informacje

Warniki – Kostrzyn nad Odrą, woj. Lubuskie, pow. gorzowski, gmina Kostrzyn nad Odrą

OBSERWUJ NAS W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

Polub nas i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami na blogu!


Udostępnij

Dodaj komentarz