Przejdź do treści

MIEJSCOWOŚĆ Z JAJEM I JEGO PTASIA OSTOJA. NOWE ŻABNO, woj. Lubuskie

Udostępnij

Tym razem na łamach Misia w teczce przedstawiamy nasze rodzinne rejony. Gmina Nowa Sól obfituje w bardzo przyjemne miejsca do relaksu i spędzenia czasu z dziećmi, wśród przepięknych okoliczności przyrody. Z naszej strony zapewne znacie już Cypel w Jodłowie i Park Folwarczny w Lubieszowie. W tym artykule prezentujemy natomiast Nowe Żabno i jego uroczą – Ptasią Ostoję.

Miejscowość z jajem.

Dosłownie… wielkim jajem. Osobiście uważam to za niezwykle urocze. Następnie, kilka zakrętów dalej, udaje nam się odnaleźć park, o którym słyszeliśmy już tak dawno, ale nigdy nie mieliśmy czasu (wstyd). Na miejscu zastajemy bardzo przyjemne i zadbane miejsce. Ścieżki, drzewa, przystrzyżona trawa, ławki, dwie altany i budki. Wiele budek. Dla ptaków, rzecz jasna. Ptasia Ostoja pełnym dziobem ; )

Ścieżka dydaktyczna.

Można spędzić sporo czasu w wielkiej altanie z edukacyjnymi stołami. Co też oczywiście czynimy razem z naszym pięciolatkiem. Kolorowe obrazki przyciągają uwagę chłonnego wiedzy dziecięcia. Z resztą na całym założeniu odnajdujemy wiele tablic informacyjnych oraz takich z zadaniami do wykonywania przez dzieci … i przez dorosłych (jak mi młody nie przeszkadzał to się świetnie bawiłam ; ) ). Park oferuje również możliwość zrobienia ogniska (jest na to specjalnie wyznaczona wiata).

Spacerujemy i uczymy się jednocześnie.

Ze świetnie, zarówno merytorycznie jak i graficznie przygotowanych tablic, zdobywamy nową wiedzę. Czytamy o historii miejscowości. Bawimy się w poszukiwaczy ptasich domków. Zaglądamy do karmników. Przekąszamy mały podwieczorek i kończymy nasz spokojny, popołudniowy wypad do Ptasiej Ostoi w Nowym Żabnie : )

Tym co żal z Nowego Żabna wyjeżdżać tak wcześnie polecam zobaczyć jeszcze jedno ciekawe miejsce.

Na skraju wsi w lesie znajduje się wiejski cmentarzyk, który sąsiaduje z dawnym cmentarzem ewangelickim. Należy on do lepiej zachowanych poniemieckich cmentarzy i do dziś można oglądać wiele nagrobków z nazwiskami dawnych mieszkańców wsi. Miejsce ma niewątpliwie swój klimat, który z pewnością docenią poszukiwacze mocnych wrażeń. My robimy kilka zdjęć, ale szum wichrów, trzask gałęzi i pohukiwanie sowy szybko nas stamtąd przepędza ; )

informacje

Nowe Żabno, woj. Lubuskie, pow. Nowosolski, gmina Nowa Sól

Tereny w okolicy wsi zamieszkiwane były już w okresie neolitu (ok. 4 000 lat temu). Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1295 r. Średniowieczne dzieje miejscowości są stosunkowo ubogie. Wiadomo, że w XVIII w. znajdowała się tu siedziba właściciela. Zapewne w XIX w. założenie zastąpiono niewielką rezydencją, rozbudowano folwark i założono niewielki park. Dziś dawna siedziba właścicieli majątku nie istnieje (uległa zniszczeniu w 1945 r.), a z całego założenia zachowały się ogromne obiekty gospodarcze oraz niewielki park, który w 2018 r. przeszedł rewaloryzację stając się „Ptasią ostoją”.

Cmentarz.

Wiele lubuskich wsi posiadało cmentarz, na którym chowani byli mieszkańcy wyznania protestanckiego. Zwykle zakładano je poza zabudowaniami miejscowości w XIX w. Po 1945 r. wiele z tych cmentarzy zostało zlikwidowanych, a znajdujące się na nich nagrobki posłużyły jako materiał budowlany do budowy budynków gospodarczych, chodników itp. Zdarzało się jednak, że dawny poniemiecki cmentarz nie uległ całkowitemu zniszczeniu i znacząca część grobów została zachowana. Jednym z takich przykładów jest właśnie dawny cmentarz w Nowym Żabnie, założony w 1870 r. Zachowało się na nim wiele zabytkowych nagrobków o bardzo zróżnicowanej formie.

poradnik
  • Można zabrać wózek
  • da radę jeździć rowerkiem i hulajnogą
  • jest miejsce na ognisko
  • nie ma placu zabaw
  • nie ma toalet

Otwarte całą dobę.

Wstęp darmowy.

NAJNOWSZE WPISY:

ciekawostka (81) cmentarz (9) Czyste piękno (1) dolnośląskie (44) jezioro (5) kamper (27) kaplica (8) kościół (21) las (7) life&parenting (2) lubuskie (64) mapa (1) mauzoleum (19) militarne (4) muzeum (4) opolskie (2) park (57) pałac (46) plac zabaw (36) plaża (14) ruiny (35) wielkopolskie (14) wieża (10) zachodnio-pomorskie (1) zamek (12)


Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.