MIEJSCOWOŚĆ Z JAJEM I JEGO PTASIA OSTOJA. NOWE ŻABNO, woj. Lubuskie

Udostępnij

Tym razem na łamach Misia w teczce przedstawiamy nasze rodzinne rejony. Gmina Nowa Sól obfituje w bardzo przyjemne miejsca do relaksu i spędzenia czasu z dziećmi, wśród przepięknych okoliczności przyrody. Z naszej strony zapewne znacie już Cypel w Jodłowie i Park Folwarczny w Lubieszowie. W tym artykule prezentujemy natomiast Nowe Żabno i jego uroczą – Ptasią Ostoję.

Miejscowość z jajem.

Dosłownie… wielkim jajem. Osobiście uważam to za niezwykle urocze. Następnie, kilka zakrętów dalej, udaje nam się odnaleźć park, o którym słyszeliśmy już tak dawno, ale nigdy nie mieliśmy czasu (wstyd). Na miejscu zastajemy bardzo przyjemne i zadbane miejsce. Ścieżki, drzewa, przystrzyżona trawa, ławki, dwie altany i budki. Wiele budek. Dla ptaków, rzecz jasna. Ptasia Ostoja pełnym dziobem ; )

Ścieżka dydaktyczna.

Można spędzić sporo czasu w wielkiej altanie z edukacyjnymi stołami. Co też oczywiście czynimy razem z naszym pięciolatkiem. Kolorowe obrazki przyciągają uwagę chłonnego wiedzy dziecięcia. Z resztą na całym założeniu odnajdujemy wiele tablic informacyjnych oraz takich z zadaniami do wykonywania przez dzieci … i przez dorosłych (jak mi młody nie przeszkadzał to się świetnie bawiłam ; ) ). Park oferuje również możliwość zrobienia ogniska (jest na to specjalnie wyznaczona wiata).

Spacerujemy i uczymy się jednocześnie.

Ze świetnie, zarówno merytorycznie jak i graficznie przygotowanych tablic, zdobywamy nową wiedzę. Czytamy o historii miejscowości. Bawimy się w poszukiwaczy ptasich domków. Zaglądamy do karmników. Przekąszamy mały podwieczorek i kończymy nasz spokojny, popołudniowy wypad do Ptasiej Ostoi w Nowym Żabnie : )

Tym co żal z Nowego Żabna wyjeżdżać tak wcześnie polecam zobaczyć jeszcze jedno ciekawe miejsce.

Na skraju wsi w lesie znajduje się wiejski cmentarzyk, który sąsiaduje z dawnym cmentarzem ewangelickim. Należy on do lepiej zachowanych poniemieckich cmentarzy i do dziś można oglądać wiele nagrobków z nazwiskami dawnych mieszkańców wsi. Miejsce ma niewątpliwie swój klimat, który z pewnością docenią poszukiwacze mocnych wrażeń. My robimy kilka zdjęć, ale szum wichrów, trzask gałęzi i pohukiwanie sowy szybko nas stamtąd przepędza ; )

informacje

Nowe Żabno, woj. Lubuskie, pow. Nowosolski, gmina Nowa Sól

Tereny w okolicy wsi zamieszkiwane były już w okresie neolitu (ok. 4 000 lat temu). Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1295 r. Średniowieczne dzieje miejscowości są stosunkowo ubogie. Wiadomo, że w XVIII w. znajdowała się tu siedziba właściciela. Zapewne w XIX w. założenie zastąpiono niewielką rezydencją, rozbudowano folwark i założono niewielki park. Dziś dawna siedziba właścicieli majątku nie istnieje (uległa zniszczeniu w 1945 r.), a z całego założenia zachowały się ogromne obiekty gospodarcze oraz niewielki park, który w 2018 r. przeszedł rewaloryzację stając się „Ptasią ostoją”.

Cmentarz.

Wiele lubuskich wsi posiadało cmentarz, na którym chowani byli mieszkańcy wyznania protestanckiego. Zwykle zakładano je poza zabudowaniami miejscowości w XIX w. Po 1945 r. wiele z tych cmentarzy zostało zlikwidowanych, a znajdujące się na nich nagrobki posłużyły jako materiał budowlany do budowy budynków gospodarczych, chodników itp. Zdarzało się jednak, że dawny poniemiecki cmentarz nie uległ całkowitemu zniszczeniu i znacząca część grobów została zachowana. Jednym z takich przykładów jest właśnie dawny cmentarz w Nowym Żabnie, założony w 1870 r. Zachowało się na nim wiele zabytkowych nagrobków o bardzo zróżnicowanej formie.

poradnik
  • Można zabrać wózek
  • da radę jeździć rowerkiem i hulajnogą
  • jest miejsce na ognisko
  • nie ma placu zabaw
  • nie ma toalet

Otwarte całą dobę.

Wstęp darmowy.

NAJNOWSZE WPISY:

ciekawostka (132) cmentarz (9) Czyste piękno (1) dolnośląskie (49) jezioro (5) kamper (28) kaplica (8) kaszuby (7) kościół (27) las (7) life&parenting (2) lubuskie (92) mapa (1) mauzoleum (29) militarne (7) most (2) muzeum (11) opolskie (6) park (99) pałac (69) plac zabaw (61) plaża (15) pomorskie (6) ruiny (56) wielkopolskie (17) wieża (12) zabytek techniki (4) zachodnio-pomorskie (2) zamek (21) śląskie (1)


Udostępnij

Dodaj komentarz