Tym razem na łamach Misia w teczce przedstawiamy nasze rodzinne rejony. Gmina Nowa Sól obfituje w bardzo przyjemne miejsca do relaksu i spędzenia czasu z dziećmi, wśród przepięknych okoliczności przyrody. Z naszej strony zapewne znacie już Cypel w Jodłowie i Park Folwarczny w Lubieszowie. W tym artykule prezentujemy natomiast Nowe Żabno i jego uroczą – Ptasią Ostoję.

Miejscowość z jajem.
Dosłownie… wielkim jajem. Osobiście uważam to za niezwykle urocze. Następnie, kilka zakrętów dalej, udaje nam się odnaleźć park, o którym słyszeliśmy już tak dawno, ale nigdy nie mieliśmy czasu (wstyd). Na miejscu zastajemy bardzo przyjemne i zadbane miejsce. Ścieżki, drzewa, przystrzyżona trawa, ławki, dwie altany i budki. Wiele budek. Dla ptaków, rzecz jasna. Ptasia Ostoja pełnym dziobem ; )





Ścieżka dydaktyczna.
Można spędzić sporo czasu w wielkiej altanie z edukacyjnymi stołami. Co też oczywiście czynimy razem z naszym pięciolatkiem. Kolorowe obrazki przyciągają uwagę chłonnego wiedzy dziecięcia. Z resztą na całym założeniu odnajdujemy wiele tablic informacyjnych oraz takich z zadaniami do wykonywania przez dzieci … i przez dorosłych (jak mi młody nie przeszkadzał to się świetnie bawiłam ; ) ). Park oferuje również możliwość zrobienia ogniska (jest na to specjalnie wyznaczona wiata).


Spacerujemy i uczymy się jednocześnie.
Ze świetnie, zarówno merytorycznie jak i graficznie przygotowanych tablic, zdobywamy nową wiedzę. Czytamy o historii miejscowości. Bawimy się w poszukiwaczy ptasich domków. Zaglądamy do karmników. Przekąszamy mały podwieczorek i kończymy nasz spokojny, popołudniowy wypad do Ptasiej Ostoi w Nowym Żabnie : )




Tym co żal z Nowego Żabna wyjeżdżać tak wcześnie polecam zobaczyć jeszcze jedno ciekawe miejsce.
Na skraju wsi w lesie znajduje się wiejski cmentarzyk, który sąsiaduje z dawnym cmentarzem ewangelickim. Należy on do lepiej zachowanych poniemieckich cmentarzy i do dziś można oglądać wiele nagrobków z nazwiskami dawnych mieszkańców wsi. Miejsce ma niewątpliwie swój klimat, który z pewnością docenią poszukiwacze mocnych wrażeń. My robimy kilka zdjęć, ale szum wichrów, trzask gałęzi i pohukiwanie sowy szybko nas stamtąd przepędza ; )



Nowe Żabno, woj. Lubuskie, pow. Nowosolski, gmina Nowa Sól
Tereny w okolicy wsi zamieszkiwane były już w okresie neolitu (ok. 4 000 lat temu). Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1295 r. Średniowieczne dzieje miejscowości są stosunkowo ubogie. Wiadomo, że w XVIII w. znajdowała się tu siedziba właściciela. Zapewne w XIX w. założenie zastąpiono niewielką rezydencją, rozbudowano folwark i założono niewielki park. Dziś dawna siedziba właścicieli majątku nie istnieje (uległa zniszczeniu w 1945 r.), a z całego założenia zachowały się ogromne obiekty gospodarcze oraz niewielki park, który w 2018 r. przeszedł rewaloryzację stając się „Ptasią ostoją”.
Cmentarz.
Wiele lubuskich wsi posiadało cmentarz, na którym chowani byli mieszkańcy wyznania protestanckiego. Zwykle zakładano je poza zabudowaniami miejscowości w XIX w. Po 1945 r. wiele z tych cmentarzy zostało zlikwidowanych, a znajdujące się na nich nagrobki posłużyły jako materiał budowlany do budowy budynków gospodarczych, chodników itp. Zdarzało się jednak, że dawny poniemiecki cmentarz nie uległ całkowitemu zniszczeniu i znacząca część grobów została zachowana. Jednym z takich przykładów jest właśnie dawny cmentarz w Nowym Żabnie, założony w 1870 r. Zachowało się na nim wiele zabytkowych nagrobków o bardzo zróżnicowanej formie.

- Można zabrać wózek
- da radę jeździć rowerkiem i hulajnogą
- jest miejsce na ognisko
- nie ma placu zabaw
- nie ma toalet
Otwarte całą dobę.
Wstęp darmowy.
NAJNOWSZE WPISY:
- LUBUSKA MISS KOLEI. DRZEWCE – DWORZEC KOLEJOWY.UdostępnijNa terenie województwa lubuskiego jest wiele miast i miejscowości, które miały własny przystanek kolejowy. Trzeba przyznać, że sporo zachowało się ładnych budynków kolejowych, ale który Lubuski dworzec jest tym najwspanialszym?… Czytaj dalej »LUBUSKA MISS KOLEI. DRZEWCE – DWORZEC KOLEJOWY.
- KOPALNIA SIENIAWA – LUBUSKIE ZABYTKI TECHNIKI I PRZEMYSŁUUdostępnijChyba każdy lubi patrzeć na wspaniałe zamki, olśniewające pałace, urokliwe parki, malownicze kościółki i naturalne krajobrazy. Bycie w miejscach gdzie wszystko zachwyca swoim pięknem to na pewno super sprawa. Ale… Czytaj dalej »KOPALNIA SIENIAWA – LUBUSKIE ZABYTKI TECHNIKI I PRZEMYSŁU
- LUBUSKIE PLAŻE – TOP MISIA W TECZCEUdostępnijZebraliśmy dla Was i zrobiliśmy niewielkie, ale mam nadzieję, że ciekawe zestawienie. Lubuskie plaże, znane i nieznane, które lubimy, cenimy lub które po prostu warto polecić. Są też miejsca nieoczywiste,… Czytaj dalej »LUBUSKIE PLAŻE – TOP MISIA W TECZCE
- GŁOGÓW – CZ. II : FOSA MIEJSKA – URZEKAJĄCA I NIEZWYKŁA. Woj. DolnośląskieUdostępnijCzy w Głogowie jest coś ciekawego? Co znajdziemy w nim dla dzieci? Jak spisał się architekt zieleni i czy da radę zwiedzić to miasto w jeden dzień? Odpowiadamy na te… Czytaj dalej »GŁOGÓW – CZ. II : FOSA MIEJSKA – URZEKAJĄCA I NIEZWYKŁA. Woj. Dolnośląskie
- KOTOWO – PAŁAC, PARK I SCHODY, woj. WielkopolskieUdostępnijNiewielka miejscowość, a jaka wspaniała rezydencja. Całe mnóstwo detali, schody tak ozdobne, że po zbudowaniu trafiły najpierw na wystawę, do tego majestatyczna wieża i ciekawy park. Tyle do zobaczenia oferuje… Czytaj dalej »KOTOWO – PAŁAC, PARK I SCHODY, woj. Wielkopolskie
- SZPROTAWA – MOST Z WIATRAKA, woj. LubuskieUdostępnijJakie słowo łączy miasto Szprotawa z turbinami wiatrowymi? To słowo to – kładka. Godna podziwu inicjatywa polegająca na daniu drugiego życia ciężko utylizowalnym elementom wiatraków powstała właśnie w Szprotawie. Zobaczcie… Czytaj dalej »SZPROTAWA – MOST Z WIATRAKA, woj. Lubuskie
ciekawostka (67) cmentarz (9) Czyste piękno (1) dolnośląskie (36) jezioro (5) kamper (24) kaplica (8) kościół (16) las (7) life&parenting (2) lubuskie (56) mapa (1) mauzoleum (14) militarne (4) muzeum (3) park (45) pałac (34) plac zabaw (30) plaża (11) ruiny (28) wielkopolskie (11) wieża (10) zamek (12)