PLATANY W ROLI GŁÓWNEJ – PRZYTOK UROCZY PAŁAC I PIĘKNY PARK. woj. Lubuskie

Udostępnij

Czy znasz wszystkie, bez wątpienia – niesamowite pałace okolic Zielonej Góry? Trochę ich jest, dlatego ekipa Misia, w tym poście przybliży jeden z nich. Uroczy i niewielki, wyglądający jak mały zameczek, piękny obiekt i otaczająca go jeszcze piękniejsza przyroda w jesiennej odsłonie. Przedstawiamy Przytok – pałac i park. Zapraszamy!

Przytok – pałac i jego historia.

Pierwszy, renesansowy dwór powstał w latach 1596-97, ale nie dotrwał do naszych czasów gdyż został rozebrany w 1933 r. Zachował się jedynie jego portal, który znajduje się w zielonogórskim muzeum (O TUTAJ). W tym czasie właściciele mieszkali już w nowym, neorenesansowym pałacu, który ukończono w 1867 r. Pałac w Przytoku został uszkodzony podczas pożaru w 1990 r. jednak udało się go odbudować. Dziś w jego murach mieści się Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii.

Pałac, który olśniewa – Przytok.

Na terenie pałacowym, tuż przed dziedzińcem honorowym (tzw. przez misie „przedpałaciem”) znajdziemy niewielki parking. Stąd dalej zachęcamy do udania się na oględziny rezydencji. Podobnie jak pałac w Starym Kisielinie, o którym pisaliśmy wcześniej, i ten obiekt w słoneczny dzień zdaje się niemalże świecić. I z tym olśniewającym wrażeniem pozostawi każdego, kto tutaj zajrzy. Gwarantuję ; )

Wokół obiektu też jest fajnie.

A idąc lewą stroną pałacu w Przytoku natrafiamy na wielką, drewnianą wiatę, którą zapewne w ciepłe dni użytkuje młodzież z ośrodka. Jako, że nie trafiamy na nikogo, dziecki uznają to miejsce za idealną scenę i postanawiają zaprezentować swój taniec (jak widać, nie tylko dzieci ; ) ). Dalej mamy wielką, trawiastą polanę z pięknie żółcącymi się wokół drzewami i krzewami. Oczywiście zachęcam do niezakłócania spokoju na terenie pałacowym : ) 

Przytok – park.

Dalej, idąc „prawą stroną pałacu” dociera się do niewielkiego parku. Znajduje się tutaj mały staw, cudownie odbijający jesienne barwy rosnących wokół roślin. Następnie mijamy niedużą polankę z ławkami i miejscem na grilla. W tym pzyjemnym dla oka i duszy spacerze towarzyszą nam jeszcze ciekawe, drewniane rzeźby. Naszym ulubieńcem staje się nieduży, żółwi koleżka. Później zaliczamy jeszcze górę opadłych liści, z której wyciągamy dzieci brudne, ale szczęśliwe ; )

Park pałacowy historia z platanem w tle.

Przyległy do rezydencji park założono w 1792 r. Założenie przekształcono w czasie budowy nowego pałacu 70 lat później nadając mu krajobrazowy charakter. Na jego terenie znajduje się kilka pomnikowych drzew m.in. 3 dęby, 2 platany i jeden buk, które mając ok. 250-300 lat pamiętają czasy, gdy nie było jeszcze Stanów Zjednoczonych (USA powstało w 1778 r.).

Platany  – królowie parku w Przytoku.

Na koniec, albo i na początek, zachęcamy do odwiedzenia i zbicia piątki z najcudowniejszymi (moim zdaniem) drzewami, jakie przyszło nam spotkać. A spotkaliśmy ich sporo – bo jednak zwiedzamy i odkrywamy ogromne ilości miejsc (patrz mapa ; ) ). Ale takich platanów to jeszczem nie widziała! No sztos. A zatem – kto się skusi odwiedzić piękny Przytok? : )

OBSERWUJ NAS W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

Polub nas i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami na blogu!

informacje

Przytok, woj. Lubuskie, pow. zielonogórski, gmina Zabór

poradnik

Czas pobytu – elastyczny (min. 30 minut)

  • można zabrać wózek, ale w głębi parku nie ma równych ścieżek
  • da radę jeździć rowerkiem (hulajnogą raczej nie)
  • zachęcamy do nie zakłócania spokoju Ośrodka
  • nie ma toalet
  • brak placu zabaw

Wstęp darmowy. Zakaz wjazdu na teren ośrodka.


Udostępnij

Dodaj komentarz