DOSŁOWNIE OLŚNIEWAJĄCY PAŁAC – STARY KISIELIN, woj. Lubuskie

Udostępnij

Stary Kisielin to niegdyś niewielka, podzielonogórska miejscowość. Dzisiaj to dzielnica Zielonej Góry. Często odbywają się tu różne, ciekawe eventy i festyny. Część z Was zatem już może miała okazję tutaj zawitać. Tym co jeszcze tego nie zrobili przedstwiamy z przyjemnością Stary Kisielin – olśniewający pałac i jego malowniczy park. Zapraszamy!

Stary Kisielin – pałac, którego nie przeoczysz.

Pałac w podzielonogórskim Starym Kisielinie wita nas jesiennie. W przecudowny, słoneczny dzień rezydencja niemalże świeci. Można więc powiedzieć, że wygląda olśniewająco ; ) To zasługa niedawnego remontu obiektu. Wyszło zacnie i bardzo efektownie. Dlatego zakładajcie przyciemniane okulary i hyc, na spacer. Do środka zglądamy jedynie za próg. Wnętrza zachwycają podobnie jak elewacje (choć te są już mniej świetliste ; ) ).

Jest i park w Starym Kisielinie.

Na terenie pałacu i zaraz przed bramą są niewielkie parkingi. Stamtąd, dalej wciąga nas piękna, parkowa zieleń. Spacer malowniczymi, jesiennymi alejkami urozmaicają rzeźby wykonane z drewna, towarzyszące ławeczkom. Na których natomiast można przysiąść w zaciszu wysokich, rożnorodnych drzew. Park choć niewielki, robi ogromnie pozytywne wrażenie. (Dajcie znać, która z rzeźb jest Waszym faworytem, bo moim zdecydowanie paw ; ) )

Coś dla dzieci w przypałacowych pieleszach.

Bombelki chętnie podrożują od rzeźby do rzeźby, na nieco dłużej zatrzymane przez trzech parkowych drzewców i ich okazałe korzenie, które okazały się idealnym torem przeszkód. Stąd widać już plac zabaw, który o dziwo nie porwał ich tak jak zabawa wśród parku (i to bez zabawek). No i teraz nie wiem, który widok mnie bardziej zachwycił – pałac i jego świetliste, jesienne otoczenie oblane ciepłymi promieniami słońca, czy może te moje kurczaki radośnie brykające wokół tych starych, majestatycznych drzew : )?

Pałac – Stary Kisielin – historii odrobinę na koniec.

Pałac w Starym Kisielinie jest stosunkowo młodą rezydencją. Skromny dworek wzniesiono we wschodnim narożniku dziedzińca folwarcznego w latach 1837-38. Dzisiejszą formę nadała mu późniejsza rozbudowa. Otrzymał wówczas reprezentacyjne skrzydło południowe. Co ciekawe rozbudowę w stylu eklektycznym zaprojektował Felix Georg hrabia von Stosch, będący ówczesnym właścicielem rezydencji.

Któż miał przyjemność gościć w pałacu w Starym Kisielinie?

Rodzinie nie było dane cieszyć się nowym pałacem zbyt długo, gdyż w 1930 r. stanowiła już własność niemieckiego państwa. Kilka lat później na pałacu powiewała flaga ze swastyką. Podczas wojny w budynku „gościli się” sowieci, a po 1945 r. urządzono biura PGR. W latach 1959-2014 w pałacu mieściło się Archiwum Państwowe. Po wyprowadzce, przez kilka lat pałac niszczał, a w 2018 r. zakończył się jego kompleksowy remont i adaptacja na cele filii ZOK-u (Zielonogórskiego Ośrodka Kultury).

informacje

Stary Kisielin (Zielona Góra), woj. Lubuskie, pow. Zielonogórski

poradnik

Wstęp darmowy. Czynne całą dobę.

  • można zabrać wózek (ścieżki gruntowe)
  • da radę jeździć rowerkiem / hulajnogą nieco gorzej
  • nie ma toalet (chyba, że w pałacu)
  • jest plac zabaw
  • jest duży trawnik, można piknikować : )

Udostępnij

Dodaj komentarz