Czy znasz wszystkie, bez wątpienia – niesamowite pałace okolic Zielonej Góry? Trochę ich jest, dlatego ekipa Misia, w tym poście przybliży jeden z nich. Uroczy i niewielki, wyglądający jak mały zameczek, piękny obiekt i otaczająca go jeszcze piękniejsza przyroda w jesiennej odsłonie. Przedstawiamy Przytok – pałac i park. Zapraszamy!
Przytok – pałac i jego historia.
Pierwszy, renesansowy dwór powstał w latach 1596-97, ale nie dotrwał do naszych czasów gdyż został rozebrany w 1933 r. Zachował się jedynie jego portal, który znajduje się w zielonogórskim muzeum (O TUTAJ). W tym czasie właściciele mieszkali już w nowym, neorenesansowym pałacu, który ukończono w 1867 r. Pałac w Przytoku został uszkodzony podczas pożaru w 1990 r. jednak udało się go odbudować. Dziś w jego murach mieści się Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii.
Pałac, który olśniewa – Przytok.
Na terenie pałacowym, tuż przed dziedzińcem honorowym (tzw. przez misie „przedpałaciem”) znajdziemy niewielki parking. Stąd dalej zachęcamy do udania się na oględziny rezydencji. Podobnie jak pałac w Starym Kisielinie, o którym pisaliśmy wcześniej, i ten obiekt w słoneczny dzień zdaje się niemalże świecić. I z tym olśniewającym wrażeniem pozostawi każdego, kto tutaj zajrzy. Gwarantuję ; )
Wokół obiektu też jest fajnie.
A idąc lewą stroną pałacu w Przytoku natrafiamy na wielką, drewnianą wiatę, którą zapewne w ciepłe dni użytkuje młodzież z ośrodka. Jako, że nie trafiamy na nikogo, dziecki uznają to miejsce za idealną scenę i postanawiają zaprezentować swój taniec (jak widać, nie tylko dzieci ; ) ). Dalej mamy wielką, trawiastą polanę z pięknie żółcącymi się wokół drzewami i krzewami. Oczywiście zachęcam do niezakłócania spokoju na terenie pałacowym : )
Przytok – park.
Dalej, idąc „prawą stroną pałacu” dociera się do niewielkiego parku. Znajduje się tutaj mały staw, cudownie odbijający jesienne barwy rosnących wokół roślin. Następnie mijamy niedużą polankę z ławkami i miejscem na grilla. W tym pzyjemnym dla oka i duszy spacerze towarzyszą nam jeszcze ciekawe, drewniane rzeźby. Naszym ulubieńcem staje się nieduży, żółwi koleżka. Później zaliczamy jeszcze górę opadłych liści, z której wyciągamy dzieci brudne, ale szczęśliwe ; )
Park pałacowy historia z platanem w tle.
Przyległy do rezydencji park założono w 1792 r. Założenie przekształcono w czasie budowy nowego pałacu 70 lat później nadając mu krajobrazowy charakter. Na jego terenie znajduje się kilka pomnikowych drzew m.in. 3 dęby, 2 platany i jeden buk, które mając ok. 250-300 lat pamiętają czasy, gdy nie było jeszcze Stanów Zjednoczonych (USA powstało w 1778 r.).
Platany – królowie parku w Przytoku.
Na koniec, albo i na początek, zachęcamy do odwiedzenia i zbicia piątki z najcudowniejszymi (moim zdaniem) drzewami, jakie przyszło nam spotkać. A spotkaliśmy ich sporo – bo jednak zwiedzamy i odkrywamy ogromne ilości miejsc (patrz mapa ; ) ). Ale takich platanów to jeszczem nie widziała! No sztos. A zatem – kto się skusi odwiedzić piękny Przytok? : )
OBSERWUJ NAS W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!
Polub nas i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami na blogu!
Przytok, woj. Lubuskie, pow. zielonogórski, gmina Zabór
Czas pobytu – elastyczny (min. 30 minut)
- można zabrać wózek, ale w głębi parku nie ma równych ścieżek
- da radę jeździć rowerkiem (hulajnogą raczej nie)
- zachęcamy do nie zakłócania spokoju Ośrodka
- nie ma toalet
- brak placu zabaw
Wstęp darmowy. Zakaz wjazdu na teren ośrodka.