#2 WOKÓŁ ŻELAZNEGO MOSTU – STARA RUDNA PAŁAC, KOŚCIÓŁ, PIRAMIDA. w. Dolnośląskie

Udostępnij

Żelazny Most czyli największy zbiornik odpadów poflotacyjnych w Europie. To, że jest, to wiele ludzi wie. Ale cóż kryje się w okolicach tego ogromnego, owianego tajemnicą miejsca? W cyklu „Wokół Żelaznego Mostu” odkrywamy dla Was miejsca znane i nieznane, porzucone i zapomniane. Zapraszamy do niesamowitego Dolnego Śląska!

Bajeczny pałac w Starej Rudnej.

Odnalezienie pałacu nie należy do najprostszych zadań (co dodaje mu tylko niezwykłego uroku ; ) ). Parkujemy w pobliżu niewielkiego stawu, przy tajemniczej ścieżce, prowadzącej w głąb nic nie zapowiadającego lasku. Na jej końcu, gdzieś w zieleni, pomiędzy drzewami wyłania się … przeogromny pałac. Jakież to jest malownicze miejsce! Szczenę zbierałam z ziemi długo. Naprawdę pokaźnych rozmiarów ruiny wtopione w całą masę wiosennej zieleni prezentują się bajecznie !

Obiekt otoczony jest płotem, można go oglądać jedynie z zewnątrz.

Przed budynkiem płynie rzeczka, przez którą należy się przedostać, jeśli chce się obejrzeć go również z drugiej strony. Zadanie nie należy do najłatwiejszych, ale dla chcącego nic trudnego. My korzystamy w tym celu z jednej z przewalonych przez nią kłód. Asekurując nazbyt entuzjastycznego czterolatka przechodzimy na drugą stronę. Dalej wzdłuż płotu, czymś co przypomina wąską ścieżynkę, dostajemy się na zapałacie. Niestety pałacowy park, o ile mogę go tak nazwać, jest lekko mówiąc – bagnistym terenem. Nie udaje nam się obejść pałacu w całości, ale wiele zostaje zobaczone, także warto zaryzykować podtopieniem ; )

Piknik nad wodą u stóp piramidy.

Nasyciwszy oczy tym malowniczym obiektem można, a nawet trzeba udać się na przyjemny piknik nad wcześniej wspomniany staw. Bardzo przyjemne miejsce. Cisza, spokój, zieleń. Dla aktywniejszych misiujących podróżników jest tutaj jeszcze atrakcja w postaci Wzgórza piramidy. Tak tak- ma Stara Rudna swoją własną osobistą piramidę. A co. Można wejść, zejść i dalej udać się w kolejne ciekawe miejsce w tej bez dwóch zdań – niebanalnej wioseczce.

Stara Rudna i ruiny kościoła.

Na niewielkim wzgórzu znajdują się mury dawnego kościółka. Obiekt niestety niszczeje i oglądamy go jedynie zza płotu. Na miejscu znajduje się nieduży plac zabaw, z którego oczywiście korzystamy. Jest też altana i miejsce na grilla, są ławki, można chwilę odpocząć. W czasie wielu buju-bujach i ziumach rodziciele na zmianę mogą spokojnie obejść ten niezwykły zabytek. Oglądamy tutaj też stary cmentarz poniemiecki, głaz o bardzo ciekawym kształcie z niemiecką inskrypcją i pomnik o niezwykle ciekawej historii. Polecam go odnaleźć i samemu przeczytać ; )

Stara Rudna i inne atrakcje.

Mapa podpowiada nam, że ta jak się okazuje wyjątkowo ciekawa miejscowość, oferuje do odkrycia nieco więcej. W okolicy znajdziemy jeszcze Wzgórze Czarownic i ruiny wiaduktu kolejowego. My natomiast zachęcamy do dalszej eksploracji terenów wokół Żelaznego Mostu, więcej niezwykłych miejsc do odkrycia w linkach poniżej:

informacje

Stara Rudna, woj. Dolnośląskie, pow. Lubiński, gmina Rudna

Stara Rudna pałac i park

Wieś wzmiankowana w 1261 r. Na jej uboczu znajdują się ruiny okazałego pałacu na planie litery U. Został on wzniesiony w 1710 na miejscu starszego, niewielkiego dworu. Od zachodu znajduje się front z portalem, który wieńczy herb właścicieli  rodziny von Nostitz-Ransen. Rezydencja otwierała się na ogród ozdobny w stylu francuskim (geometrycznym), który założono w 1729 r. Centralnym jego elementem był kanał znajdujący się na osi całego założenia. W późniejszym czasie założenie zostało przekształcone w nurcie romantycznym poprzez nadanie mu bardziej naturalistycznego wyglądu. Pałac spłonął w 1945 r., a w latach 90. Hans von Schweinitz, syn ostatniego właściciela pałacu (ród posiadał go w latach 1777-1945) chciał odkupić zrujnowany majątek, na co się jednak nie zgodzono. W chwili ucieczki przed sowietami miał 12 lat.

Stara Rudna kościół

Gotycki kościół powstał w XIV lub XV w., jednak tradycja przekazuje, że na tym wzgórzu kościół istnieje od połowy XII w. W latach 1523 do 1945 r. świątynie użytkowali protestanci. Kościół zbarokizowano w XVIII w. przedłużając go w kierunku wschodnim oraz przekształcając wnętrze. Po II wojnie światowej kościół nie został przejęty przez napływającą ludność (ciekawostkę stanowi fakt, że na tych terenach osiedliła się znaczna ilość wyznawców prawosławia, którzy posiadają duży kościół w pobliskim mieście) i od tego czasu sukcesywnie popada w ruinę (pierwszy etap zabezpieczenia ruin wykonano w 2020 r.). Nie zaadaptowano również przykościelnego cmentarza, na którym w zaroślach kryją się jeszcze poniemieckie groby. Przy kościele znajduje się przewrócony pomnik mieszkańców wsi poległych w I wojnie światowej.

poradnik

Czas pobytu: min. 2 h

  • Wózek się może się nie przydać (jedynie pod kościołem i wokół stawu), zalecamy jednak nisidło/chustę
  • Rowerek jedynie przy stawie
  • Hulajnogi nie radzimy zabierać
  • Idąc do pałacu zalecamy ubranie pełnych butów i długich spodni, oraz użycie specyfików na insekty (komary i kleszcze)
  • Można zabrać koc i zrobić piknik nad wodą
  • Plac zabaw pod kościołem
  • Nie ma toalet

Czynne całą dobę.

Wstęp darmowy.

Zakaz wstępu do kościoła i pałacu.

NAJNOWSZE WPISY:

ciekawostka (132) cmentarz (9) Czyste piękno (1) dolnośląskie (49) jezioro (5) kamper (28) kaplica (8) kaszuby (7) kościół (27) las (7) life&parenting (2) lubuskie (92) mapa (1) mauzoleum (29) militarne (7) most (2) muzeum (11) opolskie (6) park (99) pałac (69) plac zabaw (61) plaża (15) pomorskie (6) ruiny (56) wielkopolskie (17) wieża (12) zabytek techniki (4) zachodnio-pomorskie (2) zamek (21) śląskie (1)


Udostępnij

1 komentarz

Dodaj komentarz