Żelazny Most czyli największy zbiornik odpadów poflotacyjnych w Europie. To, że jest, to wiele ludzi wie. Ale cóż kryje się w okolicach tego ogromnego, owianego tajemnicą miejsca? W cyklu „Wokół Żelaznego Mostu” odkrywamy dla Was miejsca znane i nieznane, porzucone i zapomniane. Zapraszamy do niesamowitego Dolnego Śląska!

Krzydłowice i pałac rodziny von Stosch.
Mijamy pozostałości po bramie i parkujemy przy szutrowej drodze, wzdłuż dawnego muru. Widok jaki zastajemy dosłownie zapiera dech w piersiach. Pałac, a w zasadzie ruina pałacu, prezentuje się oszałamiająco. A na dodatek ta zieleń, drzewa, kwiaty, staw… wszystko to tworzy niesamowity klimat. Po odwiedzeniu dwóch pierwszych pałaców wokół Żelaznego Mostu w Orsku i Starej Rudnej, ten podoba nam się zdecydowanie najbardziej. Jest tu tak jakoś… majestatycznie, po prostu. Albo prosto i majestatycznie ; )




Jako, że jest to nasz już trzeci przystanek podczas wycieczki wokół Żelaznego Mostu, bomble są już lekko wyczerpane.
Nie mniej nie przeszkadza to małym odkrywcom eksplorować teren w poszukiwaniu skarbów wszelakich. Tym razem najcenniejszym dobytkiem okazują się kamienie. A dlaczego kamienie? A dlatego, że kamienie robią radosne „plum” do wody. Sporo czasu zatem spędzamy przy mini wodospadzie odkrytym przez krótkonogich reprezentantów ekipy (czy też zwodąspadzie, jak zwykł mawiać niegdyś nasz pierworodny).



Park przypałacowy w Krzydłowicach.
Sam park jest niewielki. Nie ma tu wiele do chodzenia, w zasadzie jedna ścieżka prowadzi do mostku nad rzeczką, która wpływa do stawu. Ale można śmiało spróbować zrobić piknik na trawie. Mały leżing na kocu z takim widokiem i w takim otoczeniu wydaje się być przesympatyczną perspektywą, prawda? : )



Pałac w Krzydłowicach to najprawdopodobniej jeden z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku.
Oczywiście zanim spłonął. Ale obecnie, bez dwóch zdań nazwałabym go jedną z najpiękniejszych ruin, jakie widziałam. Wielka szkoda, że nie jest zabezpieczony i udostępniony do zwiedzania. Od napotkanego mieszkańca dowiadujemy się, że był nawet pomysł zagospodarowania terenu wokół obiektu, ale niestety jak to bywa, życie te plany pokrzyżowało. Ale może jeszcze kiedyś to miejsce doczeka się zasłużonego zainteresowania i za jakiś czas będzie znowu tętniło życiem. Tymczasem odwiedzajcie, bo warto ; )


Krzydłowice, woj. Dolnośląskie, pow. Polkowicki, gmina Grębocice
Wieś.
Miejscowość należy do jednych z najstarszych w tej okolicy. Jest wzmiankowana po raz pierwszy w 1154 r. (czyli ponad 860 lat temu już była ukształtowaną osadą!). Miejscowość leżała na ważnym szlaku handlowym (na trasie z Głogowa do Wrocławia), co znacząco wpłynęło na rozwój osady w okresie średniowiecza. Ciekawe jest też to, że w 2. poł. XIII w. Krzydłowice otrzymały prawa miejskie. Wówczas wytyczono rynek i wybudowano kościół. Jednak bliskość innych miast i osad (np. Rudnej mniej niż 5 km) stanowiła zbyt silną konkurencję dla miejscowych targów i już w następnym stuleciu miejscowość utraciła prawa miejskie.
Pałac.
Pierwszą murowaną siedzibę stanowił dwór wzniesiony ok. 1600 r. W latach 1722-1723 został rozbudowany i przebudowany na późnobarokowy pałac, czego dokonał ówczesny właściciel Hans Georg von Stosch. Historycy sztuki zauważyli, że nadany rezydencji wystrój wskazuje, że przy pracach zatrudnieni byli artyści sprowadzeni z Wiednia. Efektem ich pracy był jeden z najpiękniejszych pałaców Dolnego Śląska. Był, gdyż spłonął w 1947 r. i od tamtej pory pozostaje w ruinie. Zniszczeniu uległ również most ponad fosą wykonany w 1722 r., który dekorowało mnóstwo rzeźb.
Kościół.
Gotycki kościół powstał w XIV w., a w latach 1727-1730 dobudowano kwadratową wieżę o wklęsłych bokach i ściętych narożnikach. W jej przyziemiu znajdują się dwa wspaniałe, rzeźbione sarkofagi.

czas pobytu: min. 20 min.
- Można zabrać wózek
- można zabrać rowerek
- hulajnoga o ile radzi sobie na polnych drogach
- nie ma toalet
- nie ma placu zabaw
- w pobliżu jest sklep spożywczy
- można zrobić piknik na kocu (a nawet zaleca się ; ) )
Wstęp darmowy.
Czynne całą dobę.
NAJNOWSZE POSTY:
- LUBUSKA MISS KOLEI. DRZEWCE – DWORZEC KOLEJOWY.UdostępnijNa terenie województwa lubuskiego jest wiele miast i miejscowości, które miały własny przystanek kolejowy. Trzeba przyznać, że sporo zachowało się ładnych budynków kolejowych, ale który Lubuski dworzec jest tym najwspanialszym?… Czytaj dalej »LUBUSKA MISS KOLEI. DRZEWCE – DWORZEC KOLEJOWY.
- KOPALNIA SIENIAWA – LUBUSKIE ZABYTKI TECHNIKI I PRZEMYSŁUUdostępnijChyba każdy lubi patrzeć na wspaniałe zamki, olśniewające pałace, urokliwe parki, malownicze kościółki i naturalne krajobrazy. Bycie w miejscach gdzie wszystko zachwyca swoim pięknem to na pewno super sprawa. Ale… Czytaj dalej »KOPALNIA SIENIAWA – LUBUSKIE ZABYTKI TECHNIKI I PRZEMYSŁU
- LUBUSKIE PLAŻE – TOP MISIA W TECZCEUdostępnijZebraliśmy dla Was i zrobiliśmy niewielkie, ale mam nadzieję, że ciekawe zestawienie. Lubuskie plaże, znane i nieznane, które lubimy, cenimy lub które po prostu warto polecić. Są też miejsca nieoczywiste,… Czytaj dalej »LUBUSKIE PLAŻE – TOP MISIA W TECZCE
- GŁOGÓW – CZ. II : FOSA MIEJSKA – URZEKAJĄCA I NIEZWYKŁA. Woj. DolnośląskieUdostępnijCzy w Głogowie jest coś ciekawego? Co znajdziemy w nim dla dzieci? Jak spisał się architekt zieleni i czy da radę zwiedzić to miasto w jeden dzień? Odpowiadamy na te… Czytaj dalej »GŁOGÓW – CZ. II : FOSA MIEJSKA – URZEKAJĄCA I NIEZWYKŁA. Woj. Dolnośląskie
- KOTOWO – PAŁAC, PARK I SCHODY, woj. WielkopolskieUdostępnijNiewielka miejscowość, a jaka wspaniała rezydencja. Całe mnóstwo detali, schody tak ozdobne, że po zbudowaniu trafiły najpierw na wystawę, do tego majestatyczna wieża i ciekawy park. Tyle do zobaczenia oferuje… Czytaj dalej »KOTOWO – PAŁAC, PARK I SCHODY, woj. Wielkopolskie
- SZPROTAWA – MOST Z WIATRAKA, woj. LubuskieUdostępnijJakie słowo łączy miasto Szprotawa z turbinami wiatrowymi? To słowo to – kładka. Godna podziwu inicjatywa polegająca na daniu drugiego życia ciężko utylizowalnym elementom wiatraków powstała właśnie w Szprotawie. Zobaczcie… Czytaj dalej »SZPROTAWA – MOST Z WIATRAKA, woj. Lubuskie
ciekawostka (67) cmentarz (9) Czyste piękno (1) dolnośląskie (36) jezioro (5) kamper (24) kaplica (8) kościół (16) las (7) life&parenting (2) lubuskie (56) mapa (1) mauzoleum (14) militarne (4) muzeum (3) park (45) pałac (34) plac zabaw (30) plaża (11) ruiny (28) wielkopolskie (11) wieża (10) zamek (12)