#KAMPER(L)OVE – PAŁAC W GOLEJEWKU, woj. Dolnośląskie

Udostępnij

Miłośnikom pięknych koni pełnej krwi angielskiej nie trzeba przedstawiać wielkopolskiej miejscowości Golejewko. To właśnie tu mieści się znana, nie tylko w Polsce, stadnina, która posiada ponad stuletnią tradycję w hodowli koni wyścigowych. Przedstawiamy przepiękny Pałac w Golejewku.

Pałac i stadnina w Golejewku.

Stadnina mieści się w odremontowanych budynkach folwarcznych pałacu. Można co nieco pozwiedzać (powozownia, sala trofeów jeździeckich), a nawet przenocować. Nas jednak bardziej niż do tych majestatycznych zwierząt ciągnie do bajecznej architektury, która czeka na swoich odkrywców nieco na uboczu, schowana w gąszczu założenia parkowego. Zdumiewa mnie zawsze, że w takim niepozornym miejscu można zobaczyć takie perełki. A ten pałac zdecydowanie perełką jest.

Okazały pałac nie jest obecnie wykorzystywany, choć widać, że stosunkowo niedawno został wyremontowany. Szkoda, idealnie nadawałby się jako uzupełnienie oferty stadniny. Nie mniej i tak cieszy oko. Gustowna rezydencja.

Brama to czy drugi pałac?

Obok mieści się pałacowa wieża bramna, czegoś takiego chyba w życiu nie widziałam. Już sam pałac w Golejewku jest niezwykle reprezentacyjnym obiektem. Ale, żeby drugi taki postawić obok? ; ) Brama to zwykle dwa skrzydła na słupkach, czasem szeroki przejazd w jednym z budynków folwarcznych. No cóż, kogoś poniosła fantazja, a nam jest miło na tę fantazję popatrzeć.

Park przypałacowy wciąż czeka na odkrycie.

Za i przed rezydencją mieści się spory park, a nieopodal kościół z przeogromną wieżą. Niestety nam nie udało się ich zobaczyć, bo z dziedzińca przed pałacem przegnała nas niesamowita burza. Lało tak, że wycieraczki naszego dzielnego kampera (jeśli planujesz kupno kampera zachęcam to koniecznie zajrzyj tutajledwo nadążały zbierać te ilości wody z przedniej szyby. Darmowa próba szczelności – na szczęście nasza amfibia przeszła ją pozytywnie.

informacje

Golejewko, woj. Wielkopolskie, pow. Rawicki, gmina Pakosław

Golejewko.

Dzisiejszą formę neorenesansowej rezydencji uzyskał pałac w latach 1848-52 (przebudowany jeszcze pod koniec XIX i na pocz. XX w.). Przy nim znajduje się okazały budynek bramny (dawna wieża strażnicza zamku z przejazdem, XVII w., przebudowana w XIX w.), i folwark z poł. XIX w. Przy rezydencji znajduje się park krajobrazowy ze śladami założenia regularnego z 1 poł. XVIII w. W 1921 r. ówczesny właściciel założył słynna stadninę koni, która działa do dziś.

poradnik

Czas pobytu : elastyczny

  • Wjazd od strony stadniny oraz od strony pałacu (polecamy ten drugi)
  • Przy pałacu można zaparkować
  • Pałac zamknięty, nie ma możliwości zwiedzania
  • Można zabrać wózek
  • Można zabrać rowerek, ew. hulajnogę
  • Nie ma placu zabaw

Czynne całą dobę.

Wstęp darmowy.


Udostępnij

Dodaj komentarz