#KAMPER(L)OVE – PAŁAC I PARK TRZEBINY. Woj. Wielkopolskie

Udostępnij

Wielki, świetnie zachowany pałac i niesamowity ogród tak mało znane? Niestety, takie są realia. Wiele przepięknych miejsc wartych odwiedzenia czeka sobie po cichutku na swój dzień. I oto teraz nastał dzień, w którym przedstawiamy Pałac w miejscowości Trzebiny. Zapraszamy!

Wielkopolska kamperem.

Tą niewielką wioskę odwiedziliśmy przy okazji trzydniowego, kamperowego wypadu w okolice zachodniej Wielkopolski. W tym cyklu polecamy jeszcze niesamowitą Osieczną, Rydzynę i malowniczy pałac w Pawłowicach. Tymczasem oto przepiękny, barokowo – neorenesansowy pałac w Trzebinach. Obecnie siedziba Narodowego Instytutu Dziedzidztwa. 

Pałac – Trzebiny.

Na początek, po przekroczeniu bramy i przejściu się krótką aleją, trafiamy na pałacowe przedpałacie (określenie własne ; ) ). Tutaj wita nas piękny ogród kwiatowy z rzeźbą i widokiem na elegancką elewację frontową. Tutaj już było ładnie. A dalej było tylko lepiej.

Park pałacowy w Trzebinach.

Potem cała nasza czwórka zapuściła się w wielkie, pałacowe założenie parkowe. I tutaj okazało się, że jest po prostu bosko. Najpierw obeszliśmy cudowny stawik. Przywitaliśmy Pana Krokodyla. Ku uciesze Pana M., miłośnika zabytków, odnaleźliśmy dwa majestatyczne sarkofagi. Dalej wpadliśmy jeszcze na „chatkę w lesie”. Ale to nie był koniec!

Trzebiny – park jakiego nie zapomnicie.

Następne odkryliśmy krzewowe tunele. No i to był hit. Dzieci kupione ostatecznie. Energia i nieopisana radość z biegania w tym krzakowym labiryncie  – jakby dostali górę cukierków. W tym czasie my podziwialiśmy kolejne części ogrodu, zachowane rzeźby i kwiaty. Bajka. Bez wątpienia Pałac Trzebiny będziemy długo wspominać.

W międzyczasie przemiły Pan, który zajmował się tym wspaniałym ogrodem (Sam! Całym! Szacun.) trochę z nami porozmawiał. A od tuneli w końcu dzieci odciągnął piesek zarządcy (na szczęście ; ) ). Na koniec obeszliśmy niewielką część parku, która jeszcze nie została uporządkowana. Pan Mąż we trójkę, (co prezentuję na zdjęciu, mój superbohater ; * ) bo jednak tunele wykończyły nasze dziatki. Pałac, park i same Trzebiny opuszczaliśmy z wielkim sentymentem. A miłego Pana dozorcę serdecznie pozdrawiamy!

informacje

Trzebiny, woj. Wielkopolskie, pow. Leszczyński, gmina Święciechowa

poradnik

Czas pobytu: min. 30 minut

  • Można zabrać wózek
  • Można zabrać rowerek
  • Na hulajnogę może być miejscami za grząsko
  • nie ma toalet (ew. można prosić w pałacu)
  • pałac nie jest do zwiedzania

Wstęp w godzinach urzędowania Pracowni Terenowej Narodowego Intytutu Dziedzictwa (czyli w dni robocze).

Wstęp bezpłatny.


Udostępnij

Dodaj komentarz