KAMPER(L)OVE – NIEWIELKA WIELKA RYDZYNA. Woj. Wielkopolskie

Udostępnij

Rydzyna z jej barokowym układem przestrzennym i dużą ilością zabytkowych obiektów rozkochała ekipę misia od pierwszego spojrzenia. Przyjazna, spokojna i pastelowa – tak bym o niej powiedziała, gdybym miała opisać ją w trzech słowach. A sam zamek w Rydzynie – miodzio. Zapraszamy do poznania z nami tego niewielkiego, ale jak cudownego miejsca!

Zamek w Rydzynie.

Zamek w Rydzynie to niezwykły obiekt. Źródła głoszą, że jest to największy barokowy zamek w Wielkopolsce. Choć w większości zrekonstruowany po pożarze, to zdecydowanie robi bardzo pozytywne wrażenie. Pomijając same gabaryty, które już same w sobie stanowią o jego splendorze to zdecydowanie całości efektu dopełnia przeogromna ilość wszelkiej maści zdobień, rzeźb czy malunków.

Zamek w Rydzynie – troszkę historii.

Obiekt zbudowany w XVIII wieku na murach obronnego zamku z XV wieku. Dwukrotnie uległ pożarowi, gdzie z pierwszego wyszedł obronną ręką, natomiast z drugiego już nie. Jednakże na szczęście został odbudowany niedługo po II wojnie, dzięki czemu możemy zwiedzać wspaniałe rekonstrukcje jego wnętrz oraz oglądać jego cudowne elewacje. Do czego zdecydowanie zachęcamy, ale i bez tego jest tutaj co robić.

Oficyny zamkowe.

Pałacowi towarzyszą majestatyczne obiekty oficyn. Tworzą one bardzo elegancką kompozycję w przestrzeni, której dopełnia pieczołowicie zadbana zieleń w postaci licznych trawników, przepięknego starodrzewia, rabat kwiatowych i krzewów. Nasze potomki zwiedzają teren przy pomocy nóg/wózka i rowerka. Zdecydowanie zalecam zabranie tego typu pojazdów, ponieważ no – jest gdzie połazić ; )

Spacer po parku.

Dalej, ze spaceru wśród architektury udajemy się na przechadzkę po pałacowych ogrodach. Po przejściu przez jeden z kilku zdobnych, kamiennych(piaskowcowych?) mostów, wychodzimy na wielki plac ze stawem. Obchodzimy i objeżdżamy wodę, witamy się z kaczkami i idąc dalej osią prostopadłą do pałacu, przez niewielki las, docieramy do szachulcowego budyneczku. Tutaj główna ścieżka zdaje się kończyć, a komary nie dają nam spokoju, więc zawracamy. Ale domyślam się, że można tutaj zdecydowanie jeszcze pochodzić, bo do zamku przylega 10 hektarowy park krajobrazowy.

Plac zabaw, parkingi i rynek.

Nieopodal zamku przechodząc przez niewielki skwer z placem zabaw (na którym utykamy na dłuższą chwilę) docieramy do niedużego, rydzyńskiego ryneczku. A zatem, jak się już tu będzie, to warto się chwilę poszwędać, może zajść na lody. Bo jest po prostu uroczo ; ) Obok placu zabaw zaś znajduje się niewielki parking, zwykle pusty (myślę, że można tutaj śmiało przenocować w kamperze i na przykład – przespacerować się nocną porą wśród pałacowych zabudowań ; ) ). Zaparkować można też pod samym obiektem, wystarczy przejechać przez most.

Nocleg kamperem – zbiornik Rydzyna.

Nasza przygoda Rydzyńska kończy się przy sztucznym zbiorniku wodnym na obrzeżach miasta, gdzie ostatecznie decydujemy się zostać na noc. Odnajdujemy tutaj ogromny parking, bardzo fajny plac zabaw i siłownię. Jest cicho i spokojnie. Co raz spotyka się rowerzystów, biegaczy, spacerowiczów, rolkarzy. Nieopodal towarzyszy nam jeszcze jeden kamper i kilka przyjezdnych osobówek. Inne samochody odjeżdżają wieczorem lub późną nocą. Komary gryzą niemiłosiernie, więc wieczoru nie dajemy rady spędzić na powietrzu, ale zachód słońca nad wodą jest bardzo przyjemny : )

Więcej o naszych kamperowych miejscówkach TUTAJ.

Rydzyna, woj. Wielkopolskie, pow. Leszczyński, gmina miejsko-wiejska Rydzyna

poradnik

Zamek i teren wokół.

Czas pobytu na terenie zamku: min. 1 h

 • Ścieżki w większości utwardzone lub brukowane
 • Można zabrać wózek
 • Można zabrać rowerek / hulajnogę
 • Są toalety
 • Jest plac zabaw (poza terenem zamku)
 • Są parkigi (bezpłatne)

Wstęp na teren zamkowy – bezpłatny.

Czynne całą dobę.

 • Zwiedzanie zamku: pn-pt godz.: 8:00 – 16:00 oraz 19:00 – 22:00;

i w sob-nd godz.: 12:00 – 17:00.

 • w wakacje: pn-pt godz.: 8:00 – 10:00 oraz 13:00 – 15:30;

i w sob-nd godz.: 13:00 – 15:30.

Ceny od 12 zł do 25 zł

Więcej aktualnych informacji na stronie zamku: https://zamek-rydzyna.com.pl/o-zamku/zwiedzanie/

Zbiornik Rydzyna.

Wstęp darmowy. Czynne całą dobę. 

 • długa ścieżka pieczo-rowerowa
 • darmowy, wielki parking
 • duży plac zabaw
 • nie ma toalet

Udostępnij

Dodaj komentarz