BAŚNIOWE KOPICE – PAŁAC W RUINIE I PARK PEŁEN PRZYGÓD. Woj. Opolskie

Udostępnij

Baśniowy zamek, wytworny pałac, majestatyczna rezydencja, ale jest haczyk – niestety w ruinie… Tym razem, z cyklu Opolskie cuda – przedstawiamy: Kopice – pałac.

Kopice – pałac w melancholii.

Coś tak niesamowitego jak Kopice – pałac – ciężko sobie nawet wyobrazić, gdy ktoś opowiada ci o tym miejscu pierwszy raz. Bardziej prawdopodobne byłoby spotkanie mnie na wieży w Świeradowie niż to, że gdzieś w województwie opolskim dogorywa wspaniały bajkowy zamek. I to pokryty tak kunsztowną dekoracją rzeźbiarską. Na domiar otoczony ogromnym parkiem, gdzie na każdym kroku trafić można przeróżne fontanny, pawilony, kolumny i rzeźby. Sprawdziliśmy, to wszystko prawda.

Pałac, któremu należy dać szansę.

Na początek mała dygresja. Na naszych wypadach do ruin pałaców nauczyliśmy się już, że takich reliktów często nikt nie chce. Stoją one zapomniane w chaszczach i każdemu nawet siatki jakiejś czy płotu szkoda stawiać, aby choć „zabezpieczyć” taki obiekt. Choć prawdę mówiąc raczej te „ogrodzenia” to zabezpieczają ludzi, aby tam sobie krzywdy nie zrobili, a nie żeby zabytek czuł się wśród ludzi bezpieczniej ; )

Pałac w Kopicach robi wrażenie.

Teraz konkrety. Przed bramą w Kopicach uświadamiam sobie, że to ruina nie byle jaka, raczej magnat, VIP lub inny gwiazdor. kamery, tabliczki o zakazach, stróżówka, pies, gruby łańcuch i lśniąca nowością kłódka. Gdyby ruiny handlowały narkotykami to Kopice są absolutnym bossem wszystkich liczących się karteli.

I faktycznie, jest czego pilnować, pałac, pomimo że w ruinie, robi niesamowite wrażenie. Stojąc w tym jednym miejscu trzeba sterczeć co najmniej pół godziny, aby omieść wzorkiem wszystkie wieżyczki, wykusiki, sterczynki, kolumienki, łuczki, portale, okienka, rzeźbki i wszelkie dekoracje. Malowniczo zakomponowana bryła pałacu z każdej jednak strony wygląda inaczej i czynność tę trzeba nieustannie powtarzać.

Kopicki pałac przez kolejne stulecia zmieniał właściciela.

Następnie nieco historii. W między czasie była tu nawet niewielka siedziba rycerska w 1783 przebudowana na klasycystyczny pałac. To wszystko jednak blednie z chwilą, gdy w 1859 r. posiadłość kupują von Schaffgotschowie. Pięć lat później rusza przebudowa pałacu według projektu Carla Lüdecke (polecamy inne pałace tego architekta np. Jędrzejów, Tułowice, Dąbrowa, Siedlisko), która nadała posiadłości neogotycki wygląd. Siedziba przez kolejne ponad 30 lat była rozbudowana zanim otrzymała ostateczną formę.

Kopice, czemu, ach czemu?

Pałac z pewnością przyćmił wiele rezydencji w regionie i niewiele rezydencji mogło się równać z Kopicami. Co ciekawe rezydencja nie ucierpiała podczas ostatniej wojny, ale niezagospodarowana była systematycznie rozkradana, a jedna z grabieży dla zatarcia śladów zakończyła się podpaleniem. I tak od 1958 r. w Kopicach nie ma już pałacu, a jest za to ruina. Co jakiś czas obiekt zmienia właściciela, ale kolejni właściciele w obiekcie zmieniają niestety niewiele.

Park pałacowy w Kopicach to nie lada gratka!

Na koniec przygoda! Jak już oczy bolą od neogotyku to polecam naturalne okłady z zieleni parkowej, czyli na nasz oddzielny post o pałacowym parku i jego atrakcjach. Na koniec, gdy wzrok od tego koloru trzeba odzwyczaić warto zobaczyć wiejski kościółek w postaci ogromnej, klasycystycznej świątyni, przy której jest jedno z dwóch mauzoleów rodu von Schaffgotsch. W 2022 r. zakończono jego odbudowę i dziś wygląda tak jak dawniej. Miejmy nadzieje, że w Kopicach wszystkim obiektom uda się przywrócić dawny blask.

Kościół w Kopicach
Mauzoleum przy kościele

A po co zwiedzać Pałac – Kopice?

Reasumując – ruiny pałacu w Kopicach trzeba po prostu zobaczyć. Są wspaniałe i robią ogromne wrażenie. Zawsze gdy odwiedzam takie miejsca cieszę się ogromnie, że je mam okazję oglądać w takim stanie (choć wiele osób powie że żałosnym). Myślę sobie wówczas, że wyjścia są dwa, albo ktoś ten obiekt uratuje przywracając mu dawny blask, albo postrzępione mury rozlecą się do reszty i nic w tym miejscu nie zostanie. Innych opcji nie ma.

Dlatego lubię oglądać ruiny, które ostatnim tchnieniem próbują opowiadać o swojej dawanej świetności, bo być może podziwiam je jako ostatni człowiek na świecie przed ich niechybną zgubą.

OBSERWUJ NAS W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

Polub nas i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami na blogu!

informacje

Kopice, woj. Opolskie, pow. brzeski, gmina Grodków

poradnik

Pałac – Kopice – Czas pobytu żeby zobaczyć pałac z dwóch stron – min. 1 h (trzeba obejść jeziorko)

  • teren pałacu zamknięty, można oglądać zza płotu (lub z parkingu pod bramą)
  • O Parku w Kopicach przeczytasz TUTAJ

Udostępnij

Dodaj komentarz