MILITARIA W NATURZE. GŁOGÓW I WIEŻA ARTYLERYJSKA.

Udostępnij

Zabytki militarne to bardzo szeroka i ciekawa dziedzina. Zawsze chętnie je odwiedzamy i tak też było w tym przypadku. Przed Wami Głogów – wieża artyleryjska.

GŁOGÓW – wieża artyleryjska

Głogów – wieża artyleryjska.

Wieża artyleryjska w Głogowie to bardzo fajnie zachowany i interesujący obiekt. Jest dość łatwo dostępna, a na plus znajduje się w bardzo malowniczym miejscu – bo z widokiem na rzekę Odrę i na panoramę miasta. Jedynym minusem chyba jest to, że idąc do niej od strony mostu, tam jest duży parking, trzeba niestety przejść przez uczęszczaną trakcję kolejową – więc zalecamy wielką ostrożność!

Bryła wieży jest z zewnątrz bardzo ciekawa, ale chyba najciekawsze kryje się w środku.

A w środku jest bajeczna ! (wiem mam dziwne pojęcie „bajeczności” : ) ). Panuje tam intrygujący półmrok, światła wpadające przez niewielkie otwory strzelnicze tworzą niepowtarzalny klimat. Bardzo ciekawy element stanowi umiejscowiona w samym centrum okrągła klatka schodowa, która przez zawalone sklepienia – albo dzięki nim – wygląda wyjątkowo.

Na młodej nie zrobiło to większego wrażenia, pewnie dlatego że smacznie spała u męża w chuście : )

Ale syn był oczywiście zachwycony, takie ciemne „jaskinie” przecież nie często się zdarzają w życiu trzylatka. W czasie obchodzenia wnętrza wieży dookoła, najciekawsze było zaglądnięcie do KAŻDEGO -rzecz jasna- okienka (po skończonym kółku mało brakowało, a zaczęlibyśmy nowe, bo młody stwierdził pokazując na okienko za bramą wyjściową „w tamtym jeszcze nie byłem”, a że one wszystkie są podobne i następne też mogłoby się niechcący okazać tym „nieodwiedzonym” to moglibyśmy wpaść w niezłe tarapaty… udało się jednak wyjść używając najwyższej instancji – ciastka. (kajam się…), niestety w tak zwanym „międzyczasie” upodobał sobie również zbieranie gruzu (to mały miłośnik pociągów i kamieni, z każdego spaceru wracamy z jakimiś kamieniami, czasem nawet ze żwirkiem… ), więc chwilę nam zeszło na zwiedzanie obiektu ; )

Sam Głogów to miasto, w którym do zobaczenia jest bardzo dużo. Jesteśmy w trakcie tworzenia całego cyklu postów o tym niezwykłym mieście! Zachęcam do śledzenia nas w mediach społecznościowych żeby być na bieżąco : ) A więcej o tutaj: Głogów – Fosa Miejska.

OBSERWUJ NAS W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

Polub nas i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami na blogu!

A dla tych, którym do miasta nie po drodze, a chętnie jeszcze odwiedziliby jakieś intrygujące miejsca niedaleko Głogowa : 

NIEISTNIEJĄCE MIEJSCOWOŚCI. RAPOCIN I WRÓBLIN GŁOGOWSKI.
Głogów, woj. dolnośląskie, pow. głogowski

Wieża artyleryjska w Głogowie znajduje się na lewym brzegu Odry (tym samym co kolegiata). Została wybudowana przez wojska pruskie w latach 1857-1860. Pomyślana była jako samodzielne stanowisko do obrony (nawet w momencie jej całkowitego okrążenia). Posiada ona trzy kondygnacje – piwnicę (prochownię), która jest obecnie zagruzowana oraz parter i piętro przystosowane do prowadzenia ostrzału z armat we wszystkich kierunkach. Wejścia strzegą dwie niewielkie kaponiery.
Czas od dojazdu do parkingu do wyjazdu: 1,5 h
  • od strony parkingu przy kolegiacie/moście można dojechać wózkiem, ale wygodniej będzie w nosidle/chuście
  • można zabrać rowerek,
  • na początku ścieżka jest szeroka, szutrowa, za torami się zwęża

Otwarte cały czas.

Najnowsze wpisy

ciekawostka (133) cmentarz (9) Czyste piękno (1) dolnośląskie (50) jezioro (5) kamper (28) kaplica (8) kaszuby (7) kościół (27) las (7) life&parenting (2) lubuskie (92) mapa (1) mauzoleum (29) militarne (7) most (2) muzeum (11) opolskie (6) park (99) pałac (69) plac zabaw (61) plaża (15) pomorskie (6) ruiny (56) wielkopolskie (17) wieża (12) zabytek techniki (5) zachodnio-pomorskie (2) zamek (21) śląskie (1)


Udostępnij

2 komentarze

Dodaj komentarz