NAJPIĘKNIEJSZE LUBUSKIE MAUZOLEUM ? – DRZENIÓW, woj. Lubuskie

Udostępnij

Miłośnicy odszukiwania porzuconych zabytków nie będą rozczarowani tym miejscem. Była to przygoda na miarę prawdziwych poszukiwaczy ruin. Przedstawiamy Drzeniów i prawdopodobnie najpiękniejsze, opuszczone mauzoleum w województwie Lubuskim (naszym zdaniem ; ) ).

Uwaga – Mauzoleum w Drzeniowie to nie jest przygoda dla bojących się wyzwań!

Zdecydowanie odnalezienie go było wyzwaniem dla naszej radosnej ekipy. Już na początku okazało się, że dojazd (dojście), który założyliśmy – nie będzie w zasięgu. Wielkie pole graniczące z lasem, który był naszym celem – otoczone było płotem. Dalej jednak, po długiej, niepewnej drodze, prowadzącej wokół dotarliśmy do punktu poboru wody. A tam zaczęła się przygoda!

Od jeziorka to już rzut beretem – o ile macie szczęście ; )

Następnie zabrawszy kolorową walizkę kopaczy i prowiant, bo nie wiadomo jak długa droga przez gęsty las przed nami – wyruszyliśmy przed siebie. Chwilę później, ku naszemu zdziwieniu, po przejściu około 300 metrów, gdzieś między drzewami, na niewielkim wzniesieniu, zamajaczyło ono. Ostatecznie naszym oczom ukazało się przepiękne i niezwykle malownicze mauzoleum w Drzeniowie. Podsumowując – warto było!

Mauzoleum w Drzeniowie świetnie ukryte.

Nie jest łatwo w gęstym, Drzeniowskim lesie odnaleźć ruiny kaplicy grobowej. Nie wiedzie do niego żadna wydeptana ścieżka. W związku z tym, my wybraliśmy się porą gdy na drzewach nie ma jeszcze liści i dzięki temu udało się je w porę zobaczyć. Mauzoleum stoi zdecydowanie na uboczu, jakieś 500 m. na zachód od miejsca, w którym znajdowała się rezydencja. 

Mauzoleum na hucznie!

Nie jest znany czas jego budowy, prawdopodobnie powstało na początku XX stulecia. Neogotyckie, wielkie mauzoleum otrzymało formę przypominającą kaplicę lub niewielki kościółek. Jego elewacje wzniesiono z kamienia łamanego i cegły. Co ciekawe ściany od wnętrza nie były tynkowane, lecz widać było kamień, tak jak od zewnątrz. Nad wejściem do przedsionka znajdowała się solidna bryła czerwonego piaskowca, która teraz przełamana leży przed wejściem.

Drzeniów – mauzoleum, park i pałac.

W Drzeniowie stał kiedyś okazały pałac, należący do właścicieli miejscowego majątku. Niestety nie doczekał naszych czasów i został rozebrany w latach 70. Zachował się folwark oraz park, pomiędzy którymi stała rezydencja. Jednak po dawnych właścicielach przetrwała się jeszcze jedna, bardzo ciekawa pamiątka. Jest nią ruina okazałej kaplicy grobowej, położona w gęstej leśnej otulinie.

MAUZOLEUM W DRZENIOWIE
ŹRÓDŁO: https://zamkilubuskie.pl/drzeniowdrehnow/

Drzeniów i jego leśny park pałacowy.

Na koniec  przedstawiamy Park, a w zasadzie to co po nim zostało, prezentuje się pięknie. Wracając lasem podziwialiśmy przecudowny starodrzew. Dodatkowo słychać było ogrom pięknych, ptasich śpiewów. Można tu pospacerować i zbić piątkę z niesamowitym pomnikiem przyrody – 500 letnim dębem szypułkowym. (Miłośnikom pomników przyrody polecamy : Dąb Chrobry)

informacje

Drzeniów, woj. Lubuskie, pow. Słubicki, gmina Cybinka

MAUZOLEA W KTÓRYCH BYLIŚMY

poradnik

Czas pobytu – elastyczny (min. 30 minut)

  • Nie da rady wejść z wózkiem (jedynie nosidło/chusta)
  • Parkujemy najlepiej przy punkcie poboru wody / lub przy leśnej drodze
  • Dojście częściowo ścieżką – częściowo przez las
  • Mauzoleum otoczone jest płotem
  • Ponieważ to las – zalecamy użycie środków na kleszcze, pełne obuwie i długie spodnie! ; )

Udostępnij

Dodaj komentarz