DĄB CHROBRY – DRZEWO Z SZACUNKIEM NA DZIELNI.

Udostępnij

Miejsce, które raz w życiu należy odwiedzić.

Ciekawostka numer pierwsza.

Dąb Chrobry według legendy swoją nazwę wziął z tego, że sam cesarz Otton III spotkał się pod nim z Bolesławem Chrobrym. Brzmi doniośle, jednak już dawno zbadano, że spotkanie to odbyło się dużo wcześniej (i nawet zresztą w innym miejscu), zanim nasz dąbek w ogóle pomyślał o tym żeby sobie wykiełkować z ziemi. Zanim nawet mama Dąb pomyślała, żeby sobie takiego Chrobrusia zasiać.

Ciekawostka numer druga.

Jak donosi znana internetowa encyklopedia, pod tym drzewkiem odbywały się niegdyś sądy wiejskie. Widział i słyszał taki pniak zatem całkiem sporo ; ) Kawał historii.

Wiek jego zresztą wyliczono w 2015 roku na niebagatelne 750 lat! No nie mało. Jest to jeden z najstarszych dębów w Polsce, a pod względem objętości drewna – zajmuje 3cie miejsce w środkowej Europie.

A jakby te dane były za mało imponujące to jego obwód pnia wynosi ponad 10 metrów!

Ciekawostka numer trzecia.

Chrobry chroniony był już przed II wojną światową, kiedy to nazywano go „Grubym Dębem” (jakby to była Pani Dąb, to taka nazwa by nie przeszła ; ) ) lub „Wielkim Dębem” (to już prędzej, chociaż… ; ) ). Żarty żartami, ale serio, nasza perełka już nie ma się najlepiej. Po kilku podpaleniach, a zwłaszcza po najgorszym w 2014 roku, drzewo jeszcze jakoś się trzymało, chociaż niewielu dawało mu szanse. W tym roku jednak dąb już nie wypuścił liści, może to być zatem sygnał, że jeśli jeszcze ktoś z Was nie był i nie widział naszego narodowego skarbu to to jest ostatni dzwonek. My Dąb odwiedziliśmy drugi raz. Majestatyczny ale i smutny widok.

Na miejsce trzeba dojść pieszo. Z parkingu do dębu idzie dosłownie kilka minut. Można śmiało zabrać wózek czy rowerki. Chrobrego i jego historię można kontemplować z ławeczek. Są nawet stoły, można zajechać sobie tam na mały piknik czyli tzw. Szamanko pod Dębem. W las prowadzi droga, zatem dla miłośników zieleni polecam spacer po lesie na dobitkę. A może wycieczkę rowerową? Inwencja własna wskazana ; )

Ciekawostka numer czwarta.

Wracając do Chrobrego, kolejną ciekawostką jest fakt, że Chrobry ma małe Chrobrątka! Tak tak. Chrobrątka pochodzą z tak zwanych dębów papieskich i rosną sobie w różnych miejscach. Ich nazwa wzięła się z tego, że kiedyś pewna grupa pewnych leśników zabrała sobie 2,5 kg jego nasion do watykanu i wróciły one z błogosławieństwem samego Jana Pawła II ! No nie ma co, szacunek na dzielni taki Chrobry teraz pewnie ma. Jeśli to was nie przekonuje do zobaczenia się i przybicia żółwika (albo żołędzika? ) z Dębem Chrobrym to już nie wiem co Was przekona ; )

Dąb Chrobry – Piotrowice, leśnictwo Szprotawka, woj. Lubuskie, pow. żarski

poradnik
  • można zabrać wózek

  • można zabrać rowery

  • są ławki i stoły

  • nie ma placu zabaw

  • nie ma toalety

Czynne całą dobę.

Wstęp darmowy.

NAJNOWSZE POSTY:

ciekawostka (132) cmentarz (9) Czyste piękno (1) dolnośląskie (49) jezioro (5) kamper (28) kaplica (8) kaszuby (7) kościół (27) las (7) life&parenting (2) lubuskie (92) mapa (1) mauzoleum (29) militarne (7) most (2) muzeum (11) opolskie (6) park (99) pałac (69) plac zabaw (61) plaża (15) pomorskie (6) ruiny (56) wielkopolskie (17) wieża (12) zabytek techniki (4) zachodnio-pomorskie (2) zamek (21) śląskie (1)


Udostępnij

Dodaj komentarz