#KAMPER(L)OVE Z MISIEM W TECZCE. KOLOROWE MIASTECZKO – CHOCIANÓW. Woj. Dolnośląskie

Udostępnij

Ekipa Misiów bardzo lubi niewielkie miasteczka, które kryją w sobie to coś. Chocianów do takich miejsc należy bez wątpienia. Przecudowny pałac, duży, zielony park i przeuroczy, przekolorowy, bijący spokojem i emanujący pozytywnymi wibracjami rynek. To miasteczko, które po prostu trzeba wpisać na listę miejsc do odwiedzenia!

Dzisiaj odwiedzamy niewielki, dolnośląski Chocianów.

Do zobaczenia mamy tutaj pałac i niewielki kościółek w centrum miejscowości. Nie spodziewając się fajerwerków, parkujemy nasz kamper w jakiejś uliczce, niedaleko parku. Na przeciwko jest netto, tam też można zaparkować w razie czego. Syn dostaje rower, córka chętnie wsiada w wózek i ruszamy, by się miło zaskoczyć : )

Park pałacowy w Chocianowie.

Do parku Chocianowskiego wchodzimy od strony białego pawilonu, przypominającego grecką świątynię. Dalej mijamy coś na wygląd lapidarium z bardzo ciekawymi zbiorami. I po przejściu wąskiej ścieżki, naszym oczom ukazuje się przepiękna rezydencja. Wielka ruina pałacu, choć niestety otoczona płotem, prezentuje się naprawdę wyjątkowo i majestatycznie.

Dalej podążając w głąb pałacowego parku, docieramy do wielkiego, prostokątnego stawu.

Wzdłuż jego boków rozpoczynają się dwie równoległe alejki, wiodące wśród pięknego starodrzewia. Długie, osiowe założenie, ciągnie się dość daleko. Można by pokusić się o stwierdzenie, że powierzchnia parku zajmuje więcej niż powierzchnia samego Chocianowa ; )

Z daleka naszym oczom ukazują się dwa niemałe place zabaw.

Miejsca uciech nie umykają małym bystrym oczkom naszych kurczaków. Z Panem Mężem wymieniamy szybkie spojrzenia pod tytułem „Idziemy na plac zabaw, czy udajemy, że nic nie widzimy?” i zgodnie po porozumiewawczym przytaknięciu … udajemy się na plac zabaw. W tym czasie, na zmianę, możemy spokojnie obejść dookoła pałac, porobić zdjęcia, poprzyglądać się detalom architektonicznym i inne takie tam, co kto lubi ; )

W parku spotkać można kilka innych ciekawych elementów czy to nowego czy starego wyposażenia.

„Milczą, a jednak wołają”

Dajmy na to mijamy pozostałości po fontannie, ruiny zabudowań, a także b pomnik z 1973 roku, o wyjątkowo ciekawej formie. Warto też zajrzeć przez wyrwę w ceglanej ścianie jednego z niszczejących budynków folwarcznych i zerknąć na to co pozostało z niegdyś, jak się okazuje – wyjątkowo efektownego wystroju wnętrza. Naszą uwagę przykuła zdobna kolumna wewnątrz, bo, że mości-panowie żyli elegancko i wystawnie wie każdy, ale że takie wnętrza kryły się też w obiektach towarzyszących pałacom… Jak tu musiało być pięknie za czasów świetności : )

Rynek w Chocianowie.

To bez wątpienia jeden z najbardziej uroczych ryneczków na jakich byłam. Jest kolorowy i jakiś taki… przyjazny. Bije spokojem. Macie tak, że czasem jakieś miejsce ma po prostu dobre wibracje? Ja tak. I bardzo mi się tu podobało. Jest po prostu uroczo. Obok znajduje się kawiarenka ze stolikami przy których można zjeść lody, wypić kawkę i podelektować się tym radosnym miejscem. Dzieci nie omieszkały bawić się w miejskiej fontannie, a my mogliśmy poleżakować. Miód ; )

W OKOLICY POLECAMY RÓWNIEŻ:

informacje

Chocianów, woj. Dolnośląskie, pow. Polkowicki, gmina miejsko-wiejska Chocianów

Pałac,

pierwotnie w tym miejscu znajdował się zamek książęcy wzniesiony w końcu XIII w. Następnie w 1444 r. przeszedł w ręce prywatne, będąc siedzibą wielu śląskich rodów. Ok. 1600 r. wzniesiono  trójskrzydłowy dwór z wykorzystaniem części murów dawnego zamku. W latach 1728-1732 renesansową budowlę przebudowano na okazałą barokową rezydencję. Pałac został uszkodzony w 1945 r., jednak udało się go zabezpieczyć. Front pałacu znajduje się od południowego – zachodu (pałac zwrócony w przeciwnym kierunku niż miasto), a od południowego – wschodu elewacja ogrodowa z paradnymi schodami.

Park,

przy pałacu znajduje się rozległy park będący pierwotnie barokowym założeniem osiowym z licznymi fontannami, rzeźbami, alejami i basenem (w czasie powstania ok. 1730 r. jeden z największych na Śląsku). Przekształcony w XIX w. w park krajobrazowy. Warto wspomnieć dwie oficyny pałacowe (stajnia z wozownią oraz dom zarządcy dóbr) oraz pawilon ogrodowy przypominający grecką świątynię.

poradnik

Czas pobytu: od przyjazdu do wyjazdu 2 h

  • Można zabrać wózek
  • Można zabrać rowerek/hulajnogę
  • Jest plac zabaw
  • Na rynku jest kawiarnia z lodami

Pałac niedostępny. Reszta otwarta. Czynne całą dobę.

NAJNOWSZE WPISY:

ciekawostka (132) cmentarz (9) Czyste piękno (1) dolnośląskie (49) jezioro (5) kamper (28) kaplica (8) kaszuby (7) kościół (27) las (7) life&parenting (2) lubuskie (92) mapa (1) mauzoleum (29) militarne (7) most (2) muzeum (11) opolskie (6) park (99) pałac (69) plac zabaw (61) plaża (15) pomorskie (6) ruiny (56) wielkopolskie (17) wieża (12) zabytek techniki (4) zachodnio-pomorskie (2) zamek (21) śląskie (1)


Udostępnij

Dodaj komentarz