#1 WOKÓŁ ŻELAZNEGO MOSTU- ORSK PAŁAC I PARK, woj. Dolnośląskie

Udostępnij

Żelazny Most czyli największy zbiornik odpadów poflotacyjnych w Europie. To, że jest, to wiele ludzi wie. Ale cóż kryje się w okolicach tego ogromnego, owianego tajemnicą miejsca? W cyklu „Wokół Żelaznego Mostu” odkrywamy dla Was miejsca znane i nieznane, porzucone i zapomniane. Zapraszamy do niesamowitego Dolnego Śląska!

Pałac w Orsku.

Na miejsce wjeżdżamy przez otwartą bramę. Parkujemy na terenie pałacu. Już na początek poraża nas duża ilość zieleni i otwartego terenu. I on. Piękny, wielki, majestatyczny. Ruiny tego wspaniałego obiektu zauraczają nas bez dwóch zdań. Nawet nasze dwa małe gagatki, zaraz po wysypaniu z samochodu odruchowo biegną w jego stronę nie oglądając się na nikogo. Magnetyzm pałacu czy wpływ rodziców? ; )

Na spokojny, leniwy początek pałacowe przedpałacie.

Pałac w Orsku znajduje się przy dużym placu otoczonym głównie zabudowaniami gospodarczymi. Można tu spotkać traktory i inne sprzęty rolnicze. Jaka mała, dwunożna przygoda nie lubi zobaczyć z bliska wielkiego pyr-pyr traktora? ; ) Po uspokojeniu pierwszych spazmów entuzjazmu, na zieloniutkiej, wiosennej trawie, tuż przy pałacu robimy sobie mały piknik. Racuchy przygotowane dzień wcześniej zostają pożarte w ogromnej ilości.

Dalej udajemy się na pałacowe zapałacie.

Bardziej wyobrażoną niż istniejącą ścieżką, wzdłuż płotu, przez trawy i wszelkie leśne runo przedostajemy się w głąb Orskiego parku. Radzimy nie zabierać tutaj żadnych pojazdów kołowych. My nasz wózek zostawiamy w krzakach, licząc, że nikt się nim nie zainteresuje (chociaż ludzi to tu wielu nie spotkaliśmy). Synowica nasza poczciwa targa ze sobą najnowszy nabytek. Wielka skrzynia na skarby, w której posiadanie za pośrednictwem zacnych – babci i dziadka – weszliśmy niedawno, dzierżona jest w rękach małego odkrywcy. Zbiera do niej wszelkie znaleziska i nosi. Nosi wszędzie…

Po zaledwie kilkunastu metrach docieramy do cudownego miejsca.

Jest to wielka dziura w lesie, otoczona murem. Można powiedzieć, że jest to ostatni dowód dawnej świetności tego miejsca. Kiedyś elegancki barokowy ogród, później założenie krajobrazowe. Dzisiaj bezkształtny teren, który niestety dziczeje i zarasta, wielka szkoda. Mimo to pozostałości po fontannie w parku dworskim w Orsku stają się najlepszym placem zabaw. A samo miejsce jest na prawdę niezwykle malownicze. Łażenie po drzewach, wspinanie po schodach, wrzucanie kamieni do kałuży z wodą. No i zbieranie skarbów. A to wszystko z widokiem na przepiękne ruiny pałacu majestatycznie nad nami górujące. Cisza, spokój, las, klimat. Dzieci zadowolone, rodzice upojeni widokami. Czego więcej chcieć od życia? : )

Pradolina Głogowska.

W okolicy Orska, przy drodze, mijamy w lesie wjazd do Rezerwatu Przyrody „Skarpa Storczyków”. Nam się nie udało znaleźć na tą atrakcję czasu, ale myślę, że dla miłośników połączenia zwiedzania ciekawych miejsc z aktywniejszą formą spędzania czasu jest to świetny pomysł. Rezerwat znajduje się w gminie Rudna/Grębocice i jest to fragment zalesionej, poprzecinanej wąwozami skarpy. Znajdziemy tu unikatowy starodrzew (ponad 300 gatunków drzew osiągnęło wymiary pomnikowe!), rzadkie gatunki ptaków i liczne chronione rośliny. W ramach ciekawostki polecamy poszukiwania wyjątkowo rzadkiego rodzaju storczyka – kruszczyka połabskiego, od którego rezerwat najpewniej wziął swoją nazwę ; ) (a którego po odnalezieniu podziwiamy, nie zrywamy, oczywiście)

Dalej, z cyklu Wokół Żelaznego Mostu, polecamy Wam odkrycie kolejnych niesamowitych miejsc :

informacje

Orsk, woj. Lubuskie, pow. Lubiński, gmina Rudna

Pałac w Orsku.

Wieś posiada średniowieczną metrykę (pierwsza wzmianka 1290 r.), ale pierwszą siedzibą na jego terenie był dwór wzniesiony w 1603 r. Niszczony podczas wojny trzydziestoletniej został odbudowany w 1660 r. W późniejszym czasie pałac był wielokrotnie przebudowywany po raz ostatni w latach 60 i 70. XIX w., kiedy nadano mu neoklasycystyczny wygląd. Podczas II wojny światowej częstym gościem w pałacu był Hermann Goering, który przybywał tu na polowania. Po 1945 r. pałac pozbawiony był opieki i popadł w ruinę. Warto wspomnieć, że budowlę jeszcze w 2020 r. wieńczyły resztki świetlika. Znajdujące się we wnętrzu malowane renesansowe belki stropowe (z ok. 1660 r.) oraz barokowe sztukaterie (z ok. 1750 r.) uległy niemal całkowitemu zniszczeniu (przez okna widać jeszcze ich fragmenty).

Orsk – park dworski.

Za pałacem znajduje się park założony pierwotnie jako barokowy ogród (XVIII w.) przekształcony w XIX w. na założenie krajobrazowe. Obecnie jego kompozycja jest nieczytelna, a park zarósł. widoczna jedynie elipsa dawnej fontanny (zaraz za pałacem).

poradnik
  • Wózkiem można zwiedzić teren, do parku nie da się zabrać wózka – polecamy chustę/nosidło
  • Można zabrać rowerek/hulajnogę, ale idąc do parku należy jest zostawić w aucie
  • Jest trawa, można zrobić piknik na kocu
  • Nie ma toalet
  • Nie ma placu zabaw
  • Jeśli planujecie wejść do parku to jedynie w długich spodniach i pełnych butach
  • Przed wejściem do parku zalecamy użycie preparatów na kleszcze i komary (głównie kleszcze)

Teren najprawdopodobniej prywatny, ale otwarty.

Wstęp bezpłatny.

Zakaz wstępu do pałacu – grozi zawaleniem.

NAJNOWSZE POSTY:

ciekawostka (132) cmentarz (9) Czyste piękno (1) dolnośląskie (49) jezioro (5) kamper (28) kaplica (8) kaszuby (7) kościół (27) las (7) life&parenting (2) lubuskie (92) mapa (1) mauzoleum (29) militarne (7) most (2) muzeum (11) opolskie (6) park (99) pałac (69) plac zabaw (61) plaża (15) pomorskie (6) ruiny (56) wielkopolskie (17) wieża (12) zabytek techniki (4) zachodnio-pomorskie (2) zamek (21) śląskie (1)


Udostępnij

Dodaj komentarz