Złotnik – ruiny kościoła i dworu odwiedzamy na wiosnę co okazuje się chyba najlepiej trafioną porą roku. Piękne łąki, żółcące się pola, zieleń młodych listków i unoszący się zapach bzów sprawiają, że znaleźliśmy się w raju. A jeśli nie w raju, to na pewno w Najpiękniejszej Wsi Lubuskiej !
Złotnik – Najpiękniejsza Lubuska Wieś 2014 roku.
I co do tego tytułu nie mamy najmniejszych wątpliwości. My jednak nie wieś, a jej niezwykłą perłę planowaliśmy zobaczyć. Kwintesencję Złotnika, wisienkę na torcie ; ) A kryje się w niej naprawdę wspaniałe miejsce. Złotnik – ruiny kościoła : )
Złotnik – ruiny kościoła.
Na początek trochę historii. Gotycki kościół powstał w XIV w. Sklepienie nawy zawaliło się, natomiast w prezbiterium udało się je zabezpieczyć przed katastrofą. W środku zachowały się resztki dekoracji. Ciekawostkę stanowi fakt, że w kolegiacie w Zielonej Górze znajduje się przeniesione ze Złotnika malowidło przestawiające Grób Pański.
DŁUGIE I ZIMNA BRZEŹNICA. RUINY.
Ruiny kościoła w Złotniku wśród zieleni oczarowują!
Kiedy już odnajdujemy obiekt, do środka wchodzimy przez klimatyczny korytarzo-tunel. Dalej naszym oczom ukazuje się wysoka wieża kościoła w Złotniku. Majestatyczne mury, porośnięte bluszczem otoczone są piękną trawą, na której chętnie przysiadamy by pokontemplować. Jest wspaniale.
Następnie warto zwiedzić nieco teren wokół Złotnieńskich ruin. Można odnaleźć tam kilka starych nagrobków, które powoli pochłaniane są przez zarośla i trawę. Warto zwrócić uwagę również na budynek obok kościoła. Jest to dawny Dwór Sołtysi.
Złotnik – ruiny i dwór sołtysi.
Przy murze otaczającym teren kościoła znajduje się tzw. dwór sołtysi, choć jego pierwotna funkcja nie jest jasna. Powstał w 1534 r. i zachował gotycko-renesansową formę. Ciekawostkę stanowi fakt, że w 1722 r. wykonano ostatni remont dachu ze znacznym wykorzystaniem pierwotnej dachówki. Uważa się, że jest to najstarsze, nieprzekładane pokrycie w województwie lubuskim. Czyli w tym roku dachówki świętują 300 lat nieruszania się z dachu. Gratulujemy!
Złotnik, woj. Lubuskie, pow. Żary, gmina Żary
czas pobytu: ok. 30 minut (lub dłużej)
- odradzam zabieranie wózka / lepiej użyć chusty/nosidła
- nie da rady jeździć rowerkiem
- nie ma toalet
- obok kościoła jest fajny, duży plac zabaw
Wstęp darmowy. Czynne całą dobę.