PAŁAC W JELENINIE. Woj. Lubuskie

Udostępnij

Piękne ruiny klasycystycznego pałacu w pełnej krasie. To co kiedyś ciężko było dostrzec między zaroślami, dzisiaj wspaniale się prezentuje. Niewiele chęci i trochę pracy potrzeba było, aby ten niesamowity zabytek został na nowo odkryty. Oto przed Państwem Pałac w Jeleninie.

Jelenin.

W środkowej części wsi, niedaleko kościoła znajduje się pałac. Jednak w Jeleninie była nie jedna, lecz dwie rezydencje. I to ta „druga” nas urzekła. Budowla znajduje się w stanie ruiny. Pałac w Jeleninie powstał na miejscu starszej siedziby rycerskiej z XVI w. Swoją formę uzyskał pod koniec XVIII w. Klasycystyczną siedzibę wzniesiono na planie kwadratu.

Ruiny pałacu w Jeleninie niczym angielska posiadłość.

Na początek oglądamy pałac „z przodu”. Szczególnie ozdobnie potraktowano elewację frontową (z podjazdem i trójkątnym szczytem) oraz ogrodową. W czasach PRL pałac popadł w ruinę, jednak z zarośli wydobył go dopiero prywatny właściciel, któremu składamy wielkie podziękowania. Oby więcej takich inicjatyw! No bo czyż nie jest teraz po prostu bajecznie ? : )

Pałac w Jeleninie.

Teren jednak zdaje się być prywatny, chociaż lokalni mieszkańcy nie zwrócili nam uwagi. A wręcz nie mieli nic przeciwko (bo grzecznie zapytaliśmy). Szkoda, że nie było właściciela, bo od niego dostalibyśmy lepsze informacje (jeśli ktoś wie to będziemy wdzięczni za info). Nie ma płotu, także mimo wszystko, sądzę, że z zachowaniem kultury i nie zakłócając niczyjego spokoju można teren śmiało zwiedzać.

Park pałacowy w Jeleninie.

Następnie przeszliśmy się polną drogą za pałac w Jeleninie. Akurat podczas naszej wizyty natknęliśmy się na stosy wyciętych drzew i samosiejek, więc domyślamy się, że właściciel planuje zagorpodarować również ten teren. Byłoby wspaniale! : ) Dalej stamtąd można zrobić sobie krótki spacer dawną aleją parkową.

PAŁAC W ZATONIU – RUINY, PARK I ZABYTKOWE DESERY. Woj. Lubuskie.

informacje

Jelenin, woj. Lubuskie, pow. Żagański, gmina Żagań

poradnik

czas pobytu – ok. 30 minut

  • można zabrać wózek, ale nie ma ścieżek (trawa/polna droga)
  • odradzam rowerek (pod pałacem)
  • nie da rady jeździć na hulajnodze
  • brak toalet
  • nie ma placu zabaw

Wstęp darmowy.

Czynne całą dobę.


Udostępnij

Dodaj komentarz