WYSTRZAŁOWY POMNIK ZWYCIĘSTWA NAD FASZYZMEM – CIEKAWA SZPROTAWA

Udostępnij

Pomnik jest po to by stał i coś upamiętniał, czyli przypomniał o osobie lub wydarzeniu z przeszłości. Czy w związku z tym pomnik może latać? Żyjąc na „Ziemiach Odzyskanych” wiemy, że pomniki mogą wylecieć w powietrze niesione siłą ładunku wybuchowego. Jeżdżąc po wielu polskich miastach można podziwiać również liczne samoloty-pomniki. Kiedyś latały po niebie, dziś mają przesłanie dla ciebie. Szprotawa gdzie samolot jest pomnikiem.

Szprotawa – samolot odrzutowy czyli „Pomnik zwycięstwa nad faszyzmem”

Jeden z takich znajduje się w mieście Szprotawa. Pomnik „Samolot” powstał w 1985 r. i jak głosi żeliwna tablica „W czterdziestą rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem”. Na uroczystości odsłonięcia pomnika nie zabrakło radzieckich wojskowych, wszak do 1992 r. funkcjonowała tu ich baza wojskowa. Nikt wówczas nie myślał, że ich dni w Polsce są już policzone.

Sam samolot zamontowany w ekspresyjny sposób to nie byle szarak.

Dla niewtajemniczonych to niby zwykły MIG-21, których wyprodukowano ok. 18 tysięcy. Znawcy radzieckiego lotnictwa mówią – prawdziwy rarytas! Pomnikowa wersja to MIG-21F z pierwszej generacji, produkowany w latach 1959-1960, a postały tylko 93 sztuki! Ponoć co pewien czas do Urzędu Miasta piszą kolekcjonerzy z całego świata, oferujący znaczne sumy za ten cenny okaz.

Szprotawski MIG z pewnością nie wygląda jak milion dolarów.

Nie wygląda też jak w momencie odsłonięcia, bo pierwotnie skrzydła i statecznik zdobiły symbole polskiego i radzieckiego lotnictwa czyli biało-czerwona szachownica i czerwona gwiazda. Było też godło Ligi Obrony Kraju. Gdy ustał PRL oznaczenia musiały zniknąć, ale chichot historii polega na tym, że prześwitują spod farby i można je dostrzec.

Samolot w Szprotawie atrakcją dla dzieci?

Nasze dzieci poznały od razu, że mają do czynienia z prawdziwym rarytasem, bo chyba 20 minut dyskutowały co trzeba zrobić, aby samolot, zgodnie ze swoim podstawowym przeznaczaniem, mógł znów latać. Zaplanowały więc wizytę w „blachowni” (naprawy dziur i ubytków), a później w „malowni” (nowy, piękny zielony lakier). Niesamowite jest czasem posłuchać swojego dziecka i zobaczyć świat jego oczami. Żółwiki mają naprawdę bogatą wyobraźnię i do tego bardzo analityczny umysł.

SZPROTAWA FAJNA JEST:

(czyli inne fajne miejsca w szprotawie)
informacje

Szprotawa ul. Jana III Sobieskiego, woj. Lubuskie, pow. żagański

OBSERWUJ NAS W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

Polub nas i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami na blogu!


Udostępnij

Dodaj komentarz