Kolejnym niesamowitym miejscem na naszej kilkudniowej trasie jest wyprawa „PTASIM SZLAKIEM”. Park Narodowy Ujście Warty, jak pewnie łatwo się domyślić, to idealne miejsce dla tych latających stworzeń. I tak oto powstała ścieżka do obserwacji ptaków. Ale i nie tylko! Zapraszamy.
Ptasim Szlakiem- Park Narodowy Ujście Warty
Ścieżka przyrodnicza Ujście Warty „Ptasim szlakiem” liczy około 2 km (razy dwa, bo tyle samo trzeba wrócić tą samą drogą). Przemieszcza się po niej po betonowych płytach, wzdłuż rzeczki, rzeczuni lub rzeczyska (zależnie od pory roku i poziomu wody ; ) ). Przed wyruszeniem należy sprawdzić czy teren jest przejezdny – zrobicie to na oficjalnej stronie Parku.
Czym zwiedzać ścieżkę „Ptasim szlakiem” ?
Początek trasy liczymy od parkingu z wiatą i toaletami (radzę skorzystać bo potem to przez 4 km jedynie pole ; ) ). Nasza czwórka przemieszcza się na: rowerku, biegaczu, hulajnodze i składaku (tak, mamy składak! ; D). Ale kto na czym – pozostawiam dla wnikliwych oczu ; ). W każdym razie, jeśli zabieracie bombelki to lepiej niech na czymś jadą. W każdym razie, nasze nie lubią chodzić (jak to dzieci podróżników co nie?).
Co spotkasz na Ptasim Szlaku ?
Po drodze dokonujemy licznych obserwacji. Jednakowoż, w naszym przypadku nie ptaków a … bobrów i krów. Albo innych wydr… W każdym razie pływa coś futrzastego w tej rzeczce, co się wzdłuż niej ciągnie ścieżka „Ptasim Szlakiem”. Na stronie parku znajdziecie informacje odnośnie gatunków danych ptaków i ich aktualnych obyczajów w zależności od pory roku. (Pora godowa przypada na wiosnę, tak tylko mówię ; ) ).
Co ze sobą zabrać na Ujście Warty Ptasim Szlakiem?
Myślę, że oczywistym jest zabranie lornetki jadąc do Parku Narodowego „Ujście Warty”. Mniej więcej w połowie ścieżki znajduje się wysoki „podest” do obserwacji okolicy. Na końcu zaś jest budka z uchylanymi okiennicami, w której moża się schować przed deszczem. Żartuje. Do obserwacji na tak zwanego ornitologa – nindżę, przecież.
Ptasi szlak pełen krów?
Ciekawostką, którą można jeszcze odnotować, i na tej ścieżce jest to akurat dobrze widoczne, to bydło. Tak tak – cała masa krów. Krówki w całym tym ekosystemie stanowią bardzo ważny element, jak się okazuje. I mało tego – łażą gdzie chcą. Stąd też nasze spotkanie bliskiego stopnia z kilkoma osobnikami. Na szczęście żadna nie była Panem Krową. Chyba. Co ja tam wiem, wychowałam w mieście ; )
Przyborów, woj. Lubuskie, pow. sulęciński, gmina Słońsk
Ścieżka „PTASIM SZLAKIEM”:
- trasa liczy 2 km (plus 2 km spowrotem, tą samą drogą)
- można jechać rowerem / wózkiem / hulajnogą
- nie można zabrać zwierząt ani chodzić po zmroku
- więcej informacji na https://www.pnujsciewarty.gov.pl