PARK NARODOWY PTASIM SZLAKIEM – UJŚCIE WARTY PRZYGODY WARTE #5

Udostępnij

Kolejnym niesamowitym miejscem na naszej kilkudniowej trasie jest wyprawa „PTASIM SZLAKIEM”. Park Narodowy Ujście Warty, jak pewnie łatwo się domyślić, to idealne miejsce dla tych latających stworzeń. I tak oto powstała ścieżka do obserwacji ptaków. Ale i nie tylko! Zapraszamy.

Ptasim Szlakiem- Park Narodowy Ujście Warty

Ścieżka przyrodnicza Ujście Warty „Ptasim szlakiem” liczy około 2 km (razy dwa, bo tyle samo trzeba wrócić tą samą drogą). Przemieszcza się po niej po betonowych płytach, wzdłuż rzeczki, rzeczuni lub rzeczyska (zależnie od pory roku i poziomu wody ; ) ). Przed wyruszeniem należy sprawdzić czy teren jest przejezdny – zrobicie to na oficjalnej stronie Parku.

Czym zwiedzać ścieżkę „Ptasim szlakiem” ?

Początek trasy liczymy od parkingu z wiatą i toaletami (radzę skorzystać bo potem to przez 4 km jedynie pole ; ) ). Nasza czwórka przemieszcza się na: rowerku, biegaczu, hulajnodze i składaku (tak, mamy składak! ; D). Ale kto na czym – pozostawiam dla wnikliwych oczu ; ). W każdym razie, jeśli zabieracie bombelki to lepiej niech na czymś jadą. W każdym razie, nasze nie lubią chodzić (jak to dzieci podróżników co nie?).

Co spotkasz na Ptasim Szlaku ?

Po drodze dokonujemy licznych obserwacji. Jednakowoż, w naszym przypadku nie ptaków a … bobrów i krów. Albo innych wydr… W każdym razie pływa coś futrzastego w tej rzeczce, co się wzdłuż niej ciągnie ścieżka „Ptasim Szlakiem”. Na stronie parku znajdziecie informacje odnośnie gatunków danych ptaków i ich aktualnych obyczajów w zależności od pory roku. (Pora godowa przypada na wiosnę, tak tylko mówię ; ) ).

Co ze sobą zabrać na Ujście Warty Ptasim Szlakiem?

Myślę, że oczywistym jest zabranie lornetki jadąc do Parku Narodowego „Ujście Warty”. Mniej więcej w połowie ścieżki znajduje się wysoki „podest” do obserwacji okolicy. Na końcu zaś jest budka z uchylanymi okiennicami, w której moża się schować przed deszczem. Żartuje. Do obserwacji na tak zwanego ornitologa – nindżę, przecież.

Ptasi szlak pełen krów?

Ciekawostką, którą można jeszcze odnotować, i na tej ścieżce jest to akurat dobrze widoczne, to bydło. Tak tak – cała masa krów. Krówki w całym tym ekosystemie stanowią bardzo ważny element, jak się okazuje. I mało tego – łażą gdzie chcą. Stąd też nasze spotkanie bliskiego stopnia z kilkoma osobnikami. Na szczęście żadna nie była Panem Krową. Chyba. Co ja tam wiem, wychowałam w mieście ; )

informacje

Przyborów, woj. Lubuskie, pow. sulęciński, gmina Słońsk

Ścieżka „PTASIM SZLAKIEM”:

  • trasa liczy 2 km (plus 2 km spowrotem, tą samą drogą)
  • można jechać rowerem / wózkiem / hulajnogą
  • nie można zabrać zwierząt ani chodzić po zmroku
  • więcej informacji na https://www.pnujsciewarty.gov.pl

Udostępnij

Dodaj komentarz