DWUNOŻNA SOSNA ! POMNIKIEM PRZYRODY. PRZEWÓZ, woj. Lubuskie

Udostępnij

Z upływem lat staję się coraz większą fanką flory. A w miarę podróżowania, szukania i docierania do tych wszystkich niezwykłych miejsc, jakie Wam pokazujemy, odkrywać mogę jej coraz więcej. Dzisiaj przedstawiam pewne niezwykłe drzewo. Dwunożna Sosna – czyli Pomnik Przyrody jakiego jeszcze nie widzieliście!

Dwunożna Sosna – czyli bardzo nietypowy pomnik przyrody

Zwykle jak myślę o pomniku przyrody to w mojej wyobraźni pojawia się okaz prastarego dębu, o pniu tak grubym, że trzeba go objąć w kilka osób. Tym jednak razem byłam naprawdę zaskoczona. Moim oczom ukazała się stosunkowo chuda sosna, a o jej „pomnikowości” zadecydował naprawdę nietypowy kształt. Jest to bowiem sosna dwunożna. Tak, tak, to drzewo ma dwie nogi.

W życiu czegoś takiego nie widziałam jedyny taki okaz w całym kraju, a tu proszę i to pod samym nosem – w województwie lubuskim. Szacuje się, że drzewo ma około 140 lat. I jest zrośnięte na wysokości ok. 2,5 m, a rozstaw jej nóg to ponad 1,5 metra! Skąd wziął się jej nietypowy kształt? Niewiedzą tego nawet leśnicy! Snują domysły, ale wykluczają działalność człowieka.

Domysły snują też nasze dzieciaczki. Starsze pacholę wysnuło teorię o zakopanej szyszce, której nasiona wykiełkowały w różnych miejscach. Jednakowoż, jako, że były z jednej, życiodajnej matki, postanowiły po wyrośnięciu złączyć się i piąć przez życie razem. Po tej romantycznej opowieści pora zejść na ziemię. Nasza czterolatka, na pytanie „Jak myślisz, czemu ta sosna ma dwie nogi?” padło krótkie i konkretne:

„Bo oszalała”.

A tak na serio to poczekamy na opinię fachowców, a póki co obowiązkowe przejście przez drzewo lub pod drzewem (jak kto woli) i wracamy do auta ; )

Jaki związek ma Sosna z dwoma nogami ze znaną, paryską wieżą?

Jako że z wykształcenia jesteśmy architektami, to niechcący zauważyliśmy pewną kwestię. Mianowicie. Zwracam uwagę, że znana pewnie wszystkim paryska wieża Eiffla, została wybudowana w latach 1887-1889. Czyli powstała około 135 lat temu. Przypadek? Nie sądzę! Zatem jest jasne że francuski konstruktor wymyślił kształt symbolu Paryża, spacerując sobie po lesie w okolicach Przewozu. Przecież to jasne!

Zobacz też: CIS HENRYK – najstarsze drzewo w Polsce, woj. dolnośląskie (wkrótce)

informacje

Przewóz (na północ od miejscowości), woj. Lubuskie, pow. żarski, gmina Przewóz

poradnik
  • wózkiem można, ale na koniec trzeba wejść w las
  • drzewo od drogi nie jest daleko – idzie się leśną ścieżką widoczną na zdjęciu i wzrokiem wyszukuje sosny w głębi lasu, po prawej ; )
a tu, na lewo, należy zaparkować : )

OBSERWUJ NAS W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

Polub nas i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami na blogu!


Udostępnij

Dodaj komentarz