Piękny, elegancki, okazały, estetyczny, francuski – to tylko niektóre z określeń tego obiektu, jakie przychodzą mi na myśl. A dorzućmy do tego przepiękny park, tajemniczy krąg z filarów i Pana Jeża – i mamy pomysł na świetną wycieczkę. A więc – Pałac i park w Trzebiechowie polecają się!
Pałac w Trzebiechowie – historia na początek.
Pierwsza kamienno-ceglana siedziba została wzniesiona w XVI lub XVII w. W 1765 r. majątek, w którego skład wchodził Trzebiechów, zakupiła rodzina von Reuss. Renesansowy dwór przebudowano w 1. poł. XIX w., jednak wkrótce zapadła decyzja, że Trzebiechów stanie się stałą siedzibą gałęzi tego książęcego rodu. W 1876 r. ruszyła jego przebudowa, inspirowana francuskimi posiadłościami z XVIII w. Pałac w Trzebiechowie szybko okazał się zbyt ciasny i w 1902 r. dobudowane zostało od wschodu dodatkowe skrzydło rezydencji.
Platan i jego pałac.
Przed pałacem jest niewielki parking, z którego można korzystać po godzinach funkcjonowania szkoły (popołudnia i weekendy). Pierwszy, tuż po wjeździe na wielkie „przedpałacie” wzrok przyciąga niemała, niezwykle elegancka elewacja wspaniałej rezydencji. Obiekt robi wrażenie bez dwóch zdań. Myślę, że jakbym była księżną, to nie wzgardziłabym ; ) (Od siebie zachęcam też do przytulenia przepięknego platana przed pałacem, no cudowny jest po prostu!)
Jesień w parku w Trzebiechowie.
Jako, że park pałacowy w Trzebiechowie odwiedzamy jesienią (jest to chyba najlepsza pora na odwiedzanie założeń parkowych ; ) ) to w naszym dziecięcym ekwipunku znajdują się rzeczy umożliwiające zbieranie do nich liści, żołędzi i innych jesiennych skarbów. Podróż w głąb tego malowniczego, kolorowego parku na początek umilają nam rzeźby i inne ciekawostki. (zachęcam odnaleźć podwójne drzewo z wrośniętą rurą, taka dziwostka dendrologiczna ; ) )
Krąg filarów w parku pałacowym w Trzebiechowie.
Dalej docieramy do tak zwanego „kręgu kolumn”. Oczywiście przystajemy tutaj na nieco dłużej. Ten uroczy, malutki krąg filarów to w rzeczywistości świątynia, wzniesiona dla upamiętnienia synów Reuss, którzy zginęli podczas I wojny światowej. Może przydałaby się tabliczka? ; ) Z tego tajemniczego miejsca wracamy z kolekcją świeżutkich, wygrzebanych z ziemi kapsli ; ) A samo miejsce zachwyca.
Trzebiechów – pałacowe założenie parkowe i jego mieszkańcy.
Następnie, zawracamy już w stronę pałacu. Powrót drugą stroną parku owocuje torbą pełną żołędzi i spotkaniem bardzo ciekawego mieszkańca lasu. W leśnej ściółce, tuż przy ścieżce, buszował sobie w najlepsze mały, towarzyski, kujący koleżka. Nasze kurczaki jeża na żywo, nie w książce, widziały pierwszy raz w życiu, zatem było to nie lada wydarzenie. (Kolejny tydzień w domu pan „jeż” był głównym tematem zabaw ; ) )
Park pałacowy w Trzebiechowie – historia na koniec.
Pałac w Trzebiechowie znajduje się w otulinie nieco zaniedbanego parku krajobrazowego, którego początki sięgają XVIII w. W latach 30. XIX w. założenie przeprojektowano w stylu angielskim. Warto zwrócić uwagę na urokliwe budynki dawnego folwarku. Kompozycja całej wsi została zdominowana przez okazałą rezydencję. Na jej osi znajduje się dziedziniec, brama oraz główna aleja biegnąca przez miejscowość. Oś zamyka wieża kościoła.
Pałace wokół Zielonej Góry.
Podsumowując – pałace i parki to niezwykłe miejsca. Zachęcamy do odwiedzania ich w wolne popołudnia lub weekendy – bo może to być naprawdę fajna przygoda. A jako, że „wokół” Zielonej Góry znajduje się ich sporo, to tym bardziej – nie ma nudy. Zatem zapraszamy do zapoznania się z resztą założeń pałacowych.
OBSERWUJ NAS W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!
Polub nas i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami na blogu!
Trzebiechów, woj. Lubuskie, pow. zielonogórski, gmina Trzebiechów
- w parku nie ma chodników, ale można zabrać wózek
- na krąg z filarów prowadzi wąska ścieżka, przez korzenie, pod górkę (z wózkiem będzie ciężko)
- można zabrać rowerki (hulajnogi średnio)
- nie ma toalet
- jest niewielki plac zabaw (jak na zdjęciu)
Wstęp na teren parku darmowy, otwarty całą dobę.
Nie można zwiedzać pałacu.