PAŁAC I NIEUKRYTE MAUZOLEUM – KROBIELOWICE, woj. Dolnośląskie

Udostępnij

Pałac w miejscowości Krobielowice to obiekt bez dwóch zdań wart uwagi. Podejrzewam, że nie jedna osoba kojarzy tą miejscowość właśnie z nim. A tym czasem w okolicy odnajdujemy jeszcze jeden, bardzo okazały i ciekawy zabytek. Mauzoleum Blüchera w Krobielowicach. Zapraszamy!

MAUZOLEUM Blüchera

Krobielowice – pałac i Mauzoleum feldmarszałka Blüchera.

Mauzoleum znajduje się przy drodze prowadzącej do miejscowości Krobielowice. Ciężko je przeoczyć, co jest dla mauzoleów chyba dość … nietypowe. W każdym razie na pewno dla tych, które my odwiedzamy. Obok znajduje się nawet stolik z ławkami. My nasz piknik zajadamy na zabytkowych, kamiennych schodach. Lubimy bliski kontakt z wiekowymi obiektami widocznie ; )

HISTORIĘ TEGO MIEJSCA

MUSISZ POZNAĆ!

O MAUZOLEUM DLA LUDZI O MOCNYCH NERWACH

Krobielowice – przystanek: Mauzoleum.

Budynek można obejść dookoła. Wręcz trzeba to zrobić, ponieważ to za nim znajduje się właściwe miejsce krypty i pochówku właścicieli. Przecież nie pod kaplicą, no nie? ; ) Teren wokół mauzoleum w Krobielowicach jest raczej mało atrakcyjny, to głównie krzaki i drzewa, więc pobyt tutaj nie trwa długo. Nie licząc posiłku i zabawy w chowanego, to można by powiedzieć, że jest to przystanek dosłownie na chwilę : ) Dalej już udajemy się w stronę pałacu, który niestety jak się okazuje, nie wita turystów zbyt przyjaźnie.

PAŁAC KROBIELOWICE

Krobielowice – pałac z daleka.

Na początku mijamy przecudowny i przeuroczy budynek bramny. Obecnie w stanie niemalże ruiny, podobnie jak mostek, który za nią się kryje. W pałacu natomiast obecnie mieści się hotel. Na wjeździe niestety zatrzymuje nas złowrogi znak z zakazem wejścia. Zrozumiałe, aczkolwiek jednak wielka szkoda. Jako turyści mamy mimo wszystko możliwość zobaczyć pałac, tylko że z nieco odleglejszej perspektywy. Zachęcamy więc do spaceru dróżką dookoła obiektu.

Widok na budynek bramny od strony pałacu ; )

Pałacowe zaplecze dla turystów.

Po drodze mijamy bardzo ładną, odnowioną oficynę. Dalej odkrywamy niezwykle urokliwe ruiny budynków gospodarczych pałacu, które obecnie służą niestety jako składowisko śmieci. Za pałacem natomiast znajduje się duża, trawiasta łączka, a dalej niewielki staw (jeden z kilku). Można więc podejść do wody i popatrzeć na przyjemny krajobraz z pałacem na horyzoncie ; )

Przyjaźnie czy nie – warto odwiedzić Krobielowice!

Nas z Krobielowic ostatecznie przegania poważna ulewa. Można powiedzieć, że to miejsce nas tam za bardzo nie chciało, co odczuliśmy wręcz namacalnie ; ) Ale mimo wszystko zdecydowanie polecamy Krobielowice – pałac i mauzoleum są warte zobaczenia. No a przecież skoro to jest hotel to możecie po prostu wynająć pokój i cieszyć się pałacem i jego ogrodami bez ograniczeń. Myślę, że warto! ; )

Zobacz też:

informacje

Krobielowice, woj. Dolnośląskie, pow. Wrocławski, gmina Kąty Wrocławskie

poradnik

Czas pobytu: ok. 1 h

  • można jeździć wózkiem
  • da radę jeździć rowerkami / ew. hulajnogą
  • nie ma placu zabaw, miejsca raczej na niedługi spacer
  • nie ma toalet
  • teren pałacu jedynie dla gości hotelu
  • teren mauzoleum otwarty całą dobę

Udostępnij

Dodaj komentarz