KOPALNIA BAZALTU I GORĄCZKA ZŁOTA – MIKOŁAJOWICE, woj. Dolnośląskie

Udostępnij

Niewielka wieś koło Legnicy, na pozór jedna z tysięcy wsi na Dolnym Śląsku. Mieszka tu obecnie mniej niż 350 osób. Miejscowość niczym specjalnie się nie wyróżnia, no chyba, że ktoś zna jej dawne dzieje. Przedstawiamy Mikołajewice – kopalnia bazaltu.

Mikołajowice – kopalnia bazaltu i gorączka złota.

Już w średniowieczu w okolicach wsi odkryto łatwo dostępne złoża złota. Około 1344 r. wieś licząca ok. 130 mieszkańców przeżywała swoją gorączkę złota i związany z nim najazd poszukiwaczy. Historycy szacują, że było ich 10-15 tysięcy. W tydzień wydobywano ok. 30 kg złotego kruszcu. To co, kto leci kupić działkę w Mikołajowicach? ; )

Mikołajowice – El Dorado.

W 1345 r. książęta legniccy nadali osadzie prawa miejskie, przywileje, wytyczono plac rynkowy i nowe ulice. Planowano świetlany rozwój młodego miasta. Bardzo nie spodobało się to legnickim mieszczanom, którzy bali się konkurencji rozwijającego się na dopalaczach miasta. Nic z tego jednak nie wyszło, gdyż wydobycia złota zaprzestano ok. 1370 r. ponoć ze względu na problemy finansowe książąt legnickich. Mikołajowickie El Dorado trwało niezwykle krótko, a o złocie mało kto dziś tutaj pamięta.

Niezwykła kopalnia bazaltu – Mikołajowice.

Nas jednak do Mikołajowic przywiodły inne eksploatowane tu złoża. Prezentujemy ciekawostkę geologiczną – dawną kopalnię bazaltu. Najpierw przedzieramy się przez chaszcze i już po chwili jesteśmy ze wszystkich stron otoczeni lasem skalnych filarów. Majestatyczny widok, robi wrażenie, ale jeszcze większe „wow” sprawiają okoliczności, w jakich te kamienne słupy powstały.

Bazaltowy krajobraz.

Powstały one jakieś 31 milionów lat temu, gdy krajobraz Sudetów wyglądał zupełnie inaczej. Bazalt to nic innego jak zastygła magma pochodząca z aktywnych wówczas wulkanów. Potok lawy stygnąc pękał w charakterystyczny sposób tworząc takie właśnie kamienne słupy o przekroju wielobocznym (sześciokąta lub pięciokąta). Co ciekawe szczeliny pomiędzy nimi wypełnił piasek i żwir polodowcowy. Lód i lawa? Takie rzeczy tylko na Dolnym Śląsku!

Kopalnia bazaltu w Mikołajowicach z dziećmi?

Nasze podrostki ochoczo zajęły się eksploatacją terenu. Niestety ktoś urządził sobie tu wysypisko, ale dzięki temu mali odkrywcy się nie nudzili. Trudno się dziwić, że ciekawostki geologiczne nieszczególnie je zainteresowały. Nie mniej dzieci jak to dzieci – nigdzie się nie nudzą. (chyba, że w domu, kiedy mama usiłuje pracować ; ) ). Reasumując, nie jest to miejsce na dłuższy pobyt z bombelkami, ale jak widać po naszym przykładzie – da się : ) I warto!

Widok jest niezwykły i niecodzienny. Zarówno ściany wyrobiska jak i urocze jeziorko trzeba zobaczyć. Do brzegu da się dojść dwoma ścieżkami (tyle znaleźliśmy). Jest nawet niewielka plażyczka, chyba jednak często zajęta przez wędkarzy. Odradzamy odwiedzanie kopalni bazaltu w Mikołajowicach po deszczowym dniu tak jak my (no, chyba, że w kaloszach i z dużą determinacją ; ) ).

Taką ścieżką można dojść do brzegu, druga jest wiele lepsza jak coś ; )

Bądźcie ostrożni!

Na koniec zwracamy uwagę na kwestię bezpieczeństwa na terenie dawnej kopalni. Po pierwsze będąc tam przez krótką chwilę udało się usłyszeć „spadające kamyczki” więc należy pamiętać, że chodzenie bezpośrednio przy ścianach oraz po koronie zbocza nie jest dobrym pomysłem i może skończyć się tragicznie. Również „jeziorko” ukształtowane jest w dawnym wyrobisku więc jego głębokość może okazać się znacząca. My nie sprawdzaliśmy i zdecydowanie odradzamy.

W okolicy zobacz również:

Brennik – wieś, której nie ma na mapie i przepiękny pałac oraz jego okazały park krajobrazowy.

informacje

Mikołajowice i kopalnia bazaltu, woj. dolnośląskie, pow. legnicki, gmina Legnickie Pole

poradnik

Czas pobytu – 15 – 40 minut (lub więcej)

  • Nie da się jeździć wózkiem za bardzo, zalecamy chustę/nosidło
  • Brak placu zabaw, ale znajdzie się piasek do pokopania skarbów ; )
  • nie ma toalet
  • jest dojazd na samo miejsce, można też zostawić auto na wjeździe, spacerkiem to ok. 10 minut drogi
  •  teren otwarty całą dobę

Udostępnij

Dodaj komentarz